Brak ruchu, siedzenie w złej pozycji negatywnie wpływa na nasz kark i cały kręgosłup. Dlatego musimy znaleźć czas na wykonanie codziennych ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie
fit.pl
2015-01-07 00:00
Udostępnij
Najlepsze ćwiczenia na ból karku

Przykładowy zestaw ćwiczeń:

1.Usiądź na krześle, wyprostuj się, opierając plecy o oparcie. Obie dłonie spleć z tyłu głowy, łokcie odchyl, tak żeby ich nie widzieć (powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie). Następnie delikatnie naciskaj rękami na tył głowy, jednocześnie stawiając głową opór. Policz do 5.


2. Usiądź na krześle w pozycji wyprostowanej, plecy podparte. Prawą dłoń połóż na prawym policzku, nadgarstek powinien znajdować się na wysokości żuchwy.  Następnie delikatnie naciskaj dłonią na twarz, jednocześnie oporując głową. Wytrzymaj 5 sekund. Wykonaj ćwiczenie na lewą stronę.
 
3. Siedząc prosto, patrz przed siebie. Splecione dłonie ułóż na czole. Delikatnie naciskaj dłońmi na czoło, jednocześnie dając głową opór. Wytrzymaj 5 sekund.
 
4. Stań tyłem do ściany, głowę trzymaj prosto, patrz przed siebie. Lekko naciskaj głową o ścianę. Zwróć uwagę, czy mięśnie po obu stronach szyi napinają się z jednakową siłą. Policz w myślach do 10.
 
5. Połóż się na materacu lub równym łóżku (podłoga jest zbyt twarda). Delikatnie wciskaj głowę w podłoże. Wytrzymaj 5 sekund.
 
6. Siedząc na krześle w pozycji wyprostowanej, przesuń głowę do tyłu, delikatnie przyciągając brodę do szyi. Ważne, żeby cały czas patrzeć przed siebie i nie opuszczać głowy. Wytrzymaj 5 sekund.
 
7. Usiądź prosto na krześle, odchyl głowę do tyłu tak daleko, jak możesz, i powoli wykonaj  jej obroty po plecach w prawo, potem w lewo.
 
Każde z zaprezentowanych ćwiczeń powtarzamy 3-4 razy. Pamiętaj również, aby ćwiczyć systematycznie, najlepiej codziennie lub 2 razy w tygodni kilka minut.

Dzięki tym ćwiczeniom pozbędziemy się bólu karku i barków i poczujemy się lepiej. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że możemy je wykonywać zarówno na świeżym powietrzu, w domu oraz w pracy.