fit.pl mobile logo

Niestabilność barku - jak ćwiczyć?

Niestabilnośc barku to poważna kontuzja, którą należy leczyć i rehabilitować. Poniżej przedstawiamy kilka do ćwiczeń dedykowanych wszystkim cierpiącym na niestabilność barku


Niestabilność barku jest spowodowana w 95% urazem, który prowadzi do zwichnięcia głowy kości ramiennej. Najczęściej mamy do czynienia ze zwichnięciem przednim tzw. niestabilność przednia. Dochodzi do niej w momencie, kiedy ręka jest odwiedziona i ma rotację zewnętrzną. Jest to 90% wszystkich zwichnięć. Wyróżniamy jeszcze niestabilność tylną i bardzo rzadkie: górną i dolną. Wypadnięcie głowy kości ramiennej z panewki prowadzi do naciągnięcia lub rozdarcia: torebki stawu, mięśni (najczęściej stożka rotatorów), nerwów (najczęściej n. pachowego). Może też dojść do uszkodzenia kości lub/i naczyń krwionośnych.

Rozpoznanie:
 • ból w momencie zwichnięcia
 • pusta panewka
 • ramię znajduje się w nieprawidłowej pozycji
 • staw jest unieruchomiony, sprężynujący
 • uszkodzenie obrąbka stawowego
 • wgniecenie głowy k. ramiennej

Postępowanie doraźne:
 • ustabilizowanie i zabezpieczenie barku przed dalszym uszkodzeniem
 • wizyta u lekarza specjalisty w celu nastawienia
 • powinno być wykonane zdjęcie RTG przed repozycją jeśli jest to możliwe
 • zdjęcie RTG po repozycji musi być wykonane w celu stwierdzenia ewentualnych złamań

Leczenie:

Niestabilność barku może być leczona zachowawczo lub operacyjnie. Wskazaniami do operacji są: uszkodzenia obrąbka stawowego, zerwanie mięśni stabilizujących głowę k. ramiennej lub/i więzadeł. Decyzję podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Następnie po nastawieniu ma miejsce stabilizacja ręki na okres od 1 do 6 tyg., czasem dłużej w zależności od uszkodzenia. W przypadku dużego bólu zalecane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne

Rehabilitacja polega na zwiększaniu bezbolesnego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz poprawie propriocepcji.

Ćwiczenia przy niestabilności barku

Ćwiczenie 1

1

Stań prosto, złap za uchwyt gumy. Unieś ramię do boku, do wysokości barku a następnie opuść kontrolowanym ruchem. Ćwiczenie wzmacniające boczny akton mięśni naramiennych.

Ćwiczenie 2

2

Usiądź na piłce i upuszczaj uniesione ramię w stronę tułowia. Guma powinna być zawieszona powyżej linii barków. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie najszersze grzbietu oraz obłe.

Ćwiczenie 3

3

Połóż się na brzuchu na piłce. Unoś naprzemianstronnie wyprostowaną rękę oraz przeciwległą nogę. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

Ćwiczenie 4

4

Oprzyj piłkę o ścianę lub drabinki na wysokości barków. Oprzyj wyprostowaną rękę i zacznij przesuwać ramię w górę i w dół, naciskając na piłkę. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

Ćwiczenie 5

6

Usiądź w klęku podpartym i połóż jedną rękę na berecie, a drugą za plecami. Naciskaj ręką na niestabilny beret. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

logo elitezone

Autor: Łukasz Bort

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl