Odkryto geny, które usztywniają kręgosłup

Jak informuje "Nature Genetics" naukowcy z Oxford University of Texas i University of Queensland odkryli dwa geny mające wyraźny związek z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK), choroba, która sprawia, że ludzie chodzą przygarbieni, wpatrując się we własne stopy
fit.pl
2010-06-16 00:00
Udostępnij
Odkryto geny, które usztywniają kręgosłup
youngPeopleZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, to przewlekły proces zapalny, który obejmuje stawy krzyżowo-biodrowe, a także drobne stawy, pierścienie i więzadła kręgosłupa. Prowadzi do stopniowego ich usztywnienia.

Choroba występuje u jednej na 1000 osób (trzy razy częstsza jest u mężczyzn), najczęściej rozpoczyna się między 15 a 35 rokiem życia. Występują remisje (okresy złagodzenia lub całkowitego zaniku objawów) oraz zaostrzenia. Często choroba jest rozpoznawana późno - nawet po 10 latach. W leczeniu jej stosuje się fizjoterapię i leki przeciwbólowe , jednak te działania tylko łagodzą te objawy. Ważne, by nie dopuścić do powstania pochylonej postawy człowieka, który nie bedzie mógł spojrzeć do góry.

Badacze z Oxford University of Texas i University of Queensland porównali genomy 2053 osób z ZZSK oraz 5140 osób bez tej choroby. Okazało się, że najczęściej z ZZSK wiążą się zmiany w genach ERAP1 oraz IL23R, związane z procesami zapalnymi. Cztery inne geny mają luźniejszy związek z chorobą. Odkrycie może pomóc w opracowaniu lepszej diagnostyki i nowych metod leczenia.

Gen IL23R wcześniej został rozpoznany jako mający związek z łuszczycą i zapalnymi chorobami jelit.

www,fit.pl