Inżynierzy z Toyoty opracowali laskę-robota, która ułatwia rehabilitację np. osób, które mają problemy z kręgosłupem i aktywnie pomaga im uniknąć upadku. O ich wynalazku informuje "New Scientist"
fit.pl
2012-02-10 00:00
Udostępnij
Robot pomoże w rehabilitacji!
Inżynierowie Toyoty z Erlanger w stanie Kentucky współpracowali przy projekcie z Illinois Institute of Technology w Chicago.

kregoslupboliSpecjalne urządzenie zostało wyposażone w masywne, gumowe kółko, obracane w obu kierunkach przez silniki. W jego trzonie umieszczono szereg akcelerometrów, odpowiedzialnych za wykrywanie odchyleń od pionu. Natomiast rączka jest zaopatrzona w czujnik, pozwalający ręcznie kontrolować ruch kółka.

O  przydatności robota przekonujemy się w momencie, gdy grozi nam upadek do przodu, wówczas zaciśnięcie ręki na lasce sprawia, że kółko zaczyna się obracać - powoli, ale z dużą siłą, odciągając ramię do tyłu, co sprzyja przywróceniu równowagi.

Co ciekawe przy upadku do tyłu akcelerometry wykrywają kierunek, w którym należy obracać kółko. Jeśli osoba ma problemy z kręgosłupem, laskę można wykorzystać do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Toyota proponuje wyposażenie rączki w czujnik rozpoznający odciski palców, by niedopuścic do jej kradzieży.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

www.fit.pl