Zapewne prowadzisz siedzący tryb życia, nie dbasz o zachowanie właściwej postawy przy biurku, krzywisz plecy, pochylasz się.  To zaś prowadzi do osłabienia mięśni szyi oraz karku, bólów pleców i szyi. Dlatego istotne jest, by wzmocniać swój kręgosłów i plecy poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń
fit.pl
2012-02-05 00:00
Udostępnij
Wzmocnij swoje plecy!
Zaletą tych ćwiczeń jest to, że można je wykonywać właściwie w każdym miejscu, np. w domu, miejscu pracy. Niektóre z nich wykonujemy w pozycji siedzącej,stojącej, a inne leżącej. Istotne jest, aby wykonywać je systematycznie.

cwiczeniakregoslup1Przykładowe ćwiczenia na wzmocnienie pleców:

 1. Leżąc na plecach,  włóż poduszkę pod głowę poduszkę. Następnie ściągnij lekko brodę i przez kilka sekund naciskaj potylicą na poduszkę.

2. Leżąc, naciskaj plecami na podłoże, nabierając jednocześnie dużo powietrza przez nos. Rozluźniając mięśnie, wypuszczaj powietrze przez usta.

3. Siedząc, połóż prawą dłoń pionowo na czole. Naciskaj na czoło przez 5 sekund, stawiając głową opór. To samo zrób lewą dłonią.

4. Siedząc, wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce. Powoli obracaj ramiona i pas barkowy do boku w prawą stronę, a potem w lewą (głowa jest nieruchoma).

5. Siedząc, podnoś jak najwyżej barki ku górze, jednocześnie nabierając powietrze przez nos. Następnie opuść barki, wydychając powietrze ustami.

6. Stojąc, wysuń głowę do przodu, a następnie cofnij ją do tyłu z równoczesnym ściągnięciem łopatek.