5 najważniejszych trendów żywieniowych, które będą królować w 2019 roku

W 2018 na stołach gościły produkty dobrze nam znane, ale w zupełnie nowej odsłonie. Był to czas eksperymentów oraz szukania najlepszych, a przy tym naturalnych zamienników np. dla suplementów diety. Co nowego czeka nas w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy?
2019-01-25 00:00
Udostępnij
5 najważniejszych trendów żywieniowych, które będą królować w 2019 roku

Smaczna i zdrowa kuchnia od kliku lat wiedzie prym w trendach żywieniowych. Również w 2019 roku będzie podstawą naszego menu. Przedstawiamy 5 nowych i tych już mocno zakorzenionych trendów, które będą królować w tym roku. 

Trendy żywieniowe - estetyczne jedzenie

Dania, przygotowywane przez najbliższe dwanaście miesięcy powinny być smaczne i zdrowe, ale także pełne kolorowych składników i fantazyjnie podane. Wszystko po to, aby zachęcały nas do jedzenia, bo, jak wiadomo, jemy przede wszystkim oczami. Jednak to nie wszystko… Przygotowywane potrawy powinny wyglądać estetycznie po to, aby idealnie prezentowały się na zdjęciach, które umieścimy w mediach społecznościowych. – O estetyce dania decyduje nie tylko finezyjne ułożenie składników dania na talerzu. Równie ważne są dodatki, których użyjemy. Dla przykładu do dekoracji coraz modniejszych zup kremów można użyć groszku ptysiowego, grzanek, jadalnych kwiatów czy różnorodnych serów – wyjaśnia Marzena Stokwisz z ZPC Brześć, rodzinnej firmy produkującej wyroby z ciasta ptysiowego.

Trendy żywieniowe - lody dla ochłody i nie tylko…

Rok 2019 będzie należał do lodów. Jednak nie do takich zwyczajnych, które kojarzą nam się z letnim przysmakiem. W tym roku królować będą lody rzemieślnicze o wyszukanych smakach. Będziemy mogli wybierać m.in. w takich smakach jak: hummus, czarny sezam, pomidor z cebulką, mizeria czy musztarda. Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie. Takie lody z pewnością przekonają do siebie zarówno zwolenników słodyczy, jak również fanów słonych przekąsek. Dodatkowo, jak przystało na wyroby rzemieślnicze będą one produkowane z naturalnych składników bez dodatków barwników, konserwantów i sztucznych aromatów.

Trendy żywieniowe - niezastąpione kiszonki

Kiszonki już od kilku lat zajmują czołowe miejsca w trendach kulinarnych. Nic w tym dziwnego. Są one bowiem najlepszym źródłem kwasu mlekowego. Substancje powstałe w czasie fermentacji oczyszczają nasz organizm i wzmacniają nasz system odpornościowy. Dodatkowo kwas mlekowy reguluje florę bakteryjną w jelitach wspomagając w ten sposób nasze trawienie. Kiszonki pozytywnie wpływają także na pracę mózgu i koncentrację. Wśród żywności fermentowanej, po którą warto sięgać na co dzień, możemy wymienić kiszoną kapustę lub ogórki, jak również jogurty i kefiry.

Trendy żywieniowe - więcej warzyw i owoców

O tym, że należy jeść owoce i warzywa nikomu nie trzeba mówić. Słyszeliśmy to nie tylko od mam i babć, ale także od dietetyków. W tym roku zaczniemy poważnie traktować te apele. Tegorocznym hitem będą różnorodne sałatki warzywno-owocowe. Będą one serwowane jako dodatek do obiadu, czy po prostu, jako alternatywa dla drugiego śniadania lub podwieczorku. Warzywa i owoce zawierają w sobie beta karoten, witaminy z grupy B, C, E, K i PP, które regulują wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Dodatkowo posiadają mnóstwo błonnika i dużą ilość wody, dzięki czemu dłużej będziemy czuć sytość i zadbamy o naszą linię.

Trendy żywieniowe - nasiona – naturalne leki

Nasiona to niecenione źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wprowadzając je do codziennego menu możemy zapobiec wielu chorobom, takim jak np. miażdżyca, choroby serca czy nawet rak. Stosowanie nasion pozwala także utrzymać prawidłową pracę układu pokarmowego. Niewątpliwym plusem tych dobroczynnych maleństw jest to, że możemy wykorzystać je w kuchni na wiele sposobów. – Nasiona to doskonały dodatek do jogurtów, musli, koktajli, zup i sosów. Niektóre, takie jak np. nasiona lnu, podczas wypieków częściowo zastępują mąkę. Dodatkowo coraz częściej można je spotkać jako składnik gotowych przekąsek takich jak np. słomka ptysiowa pełna nasion – dodaje Marzena Stokwisz z ZPC Brześć.

W 2019 roku na talerzach ma być przede wszystkim zdrowo i kolorowo. Główną rolę w naszym menu odgrywać będą dobrze nam znane produkty. Nie zabraknie jednak frykasów dla fanów nowych, wyszukanych smaków.