5 skutecznych sposobów na zatwardzenie

 Zaparcia, zwane również zatwardzeniem to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. To, co kiedyś było przypadłością rzadką i sporadyczną, dziś staje się normą i powszechnym problemem osób w różnym wieku. Na zaparcia cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci, kobiety oraz mężczyźni. W dużej mierze problem wynika z niewłaściwego stylu życia, a przede wszystkim niezdrowej diety. Prawda jest taka, że jemy zbyt obficie i zbyt tłusto. Często zapominamy o warzywach, owocach i innych produktach obfitujących w błonnik, który usprawnia procesy trawienne. Tylko w niektórych przypadkach, zaparcia wynikają z chorób (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, schorzenia jamy brzusznej) oraz przyjmowanych leków, zwłaszcza antybiotyków i preparatów na zgagę. Biorąc pod uwagę fakt, że prawidłowy rytm wypróżnień jest kwestią bardzo ważną nie tylko dla zdrowia, ale także dobrego samopoczucia, warto znać sposoby na zatwardzenie - tak w razie czego, gdy dyskomfort się pojawi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że z zaparciami możemy walczyć stosując zarówno domowe sposoby na zatwardzenie, jak również sięgając po specjalistyczne preparaty z aptecznej półki.
fit.pl
2016-07-22 00:00
Udostępnij
5 skutecznych sposobów na zatwardzenie
 
Co to jest zatwardzenie?
Zatwardzenie to nic innego, jak zaburzenie pracy przewodu pokarmowego. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy niestrawione resztki pokarmowe zalegają w jelitach i bardzo ciężko się ich pozbyć. Obstrukcja (zaparcie) wiąże się nie tylko z dyskomfortem w postaci uczucia ciężkości, pełności w brzuchu czy bolesnych wzdęć, ale także uczuciem niemożności wypróżnienia , któremu bardzo często towarzyszy ból. Warto w tym miejscu podkreślić, że prawidłowe wypróżnianie nie musi być codziennie. Przyjmuje się, że w tygodniu zdrowy człowiek powinien oddać minimum trzy stolce. Każde odstępstwo od tego, można już uznać za problem. Mimo, że zatwardzenie samo w sobie nie jest groźne, to jednak długotrwałe i nieleczone może zagrozić zdrowiu człowieka. Gazy i wzdęcia to nie jedyny problem, z jakim możemy borykać się na skutek zaparć. W wyniku długotrwałego zatrucia, możemy mieć kłopoty cerą, czuć się osłabieni, zmęczeni i ociężali. Długie i intensywne parcie na stolec prowadzi także do powstania hemoroidów. Z czasem ściana przeciążonego jelita traci elastyczność, w jego błonie śluzowej rozwija się stan zapalny, którego konsekwencją mogą być nadżerki, a w przyszłości – nowotwór.

Postaw na błonnik
Wśród domowych sposobów na zatwardzenie bardzo ważną rolę odgrywa dieta, a zwłaszcza zmiana codziennych nawyków na zdrowsze i lepsze. Podstawą diety, która pomoże uporać się z zatwardzeniem powinien być błonnik pokarmowy. Jest on nazywany „miotłą przewodu pokarmowego”, bo skutecznie usuwa z niego wszelkie resztki pokarmowe. Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. Dietetycy zalecają, aby w ciągu dnia dostarczać organizmowi ok. 30 g błonnika. Najlepszym jego źródłem, obok warzyw i owoców są otręby zbożowe, pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, ciemny ryż, kasza gryczana. Wśród sposobów na zatwardzenie dużą skuteczność wykazują suszone owoce, zwłaszcza suszone śliwki, daktyle i morele. Mają one działanie lekko przeczyszczające, dzięki czemu ułatwiają wypróżnienie. Podobny efekt dają figi, jabłka i pestki słonecznika. Uwaga na banany! Jako jedne z nielicznych owoców działają zatwardzająco i tylko pogłębiają dyskomfort.

Zaprzyjaźnij się z siemieniem lnianym
Wymieniając sposoby na zatwardzenie, nie sposób nie wspomnieć o siemieniu lnianym. Zawarta w nich lecytyna nie tylko wzmaga perystaltykę jelit, ale także zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. Wystarczy wsypać 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i pozostawić na 2-3 godziny. Wypicie tak przygotowanego napoju przed snem gwarantuje wypróżnienie następnego ranka. Nie bez powodu lekarze i dietetycy uznają siemię lniane za jeden z lepszych sposobów na zatwardzenie. To naprawdę działa!

Zadbaj o większe ilości płynów w diecie
W leczeniu zaparć, zaraz obok odpowiedniej diety, bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. To dzięki płynom niestrawione resztki pokarmów przesuwają się w szybszym tempie przez przewód pokarmowy. Każdego dnia należy wypijać około 2-3 litrów płynów. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna, choć oczywiście można sięgnąć także po ziołowe herbatki i świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe. Wśród domowych sposobów na zatwardzenie (o których można przeczytać również tutaj: http://www.xenna.pl/kilka-sposobow-na-zatwardzenie.html) dużą popularnością cieszą się mleczne napoje fermentowane z bakteriami kwasu mlekowego - naturalne jogurty, maślanki i kefiry. Świetne efekty zapewni wypijanie szklanki przegotowanej wody z miodem lub soku warzywnego na pół godziny przed każdym planowanym posiłkiem. Sprawdzonym sposobem na zatwardzenie jest także wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Osoby skarżące się na zaparcia nawykowe powinny także wypróbować sok z kiszonej kapusty. Szklankę napoju najlepiej wypijać na czczo. Kiszona kapusta zawiera duże ilości wartościowego błonnika, a dzięki żywym kulturom bakterii - wykazuje właściwości przeczyszczające. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zatwardzenie jest także kompot z suszonych śliwek. Suszone śliwki zawierają 7 razy więcej błonnika niż śliwki surowe, dzięki czemu skuteczniej regulują perystaltykę jelit. Błonnik zawarty w śliwkach wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym i wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza jego wypróżnianie.

Postaw na aktywność fizyczną
Wśród skutecznych sposobów na zatwardzenie wymienia się także aktywność fizyczną, która wzmaga pracę jelit i nie pozwala jelitom trwać w rozleniwieniu. Mało kto wie, że już niewinny z pozoru spacer, może przyczynić się do znacznej poprawy działania układu trawiennego i przynieść pożądane efekty. W walce z dyskomfortem pomocne są także ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej oraz ćwiczenia mięśni brzucha, które wzmacniają mięśnie kontrolujące opróżnianie jelit. Warto więc się ruszać każdego dnia - spacerować, pływać, biegać. Możliwości jest naprawdę wiele!

Pomoc w sporadycznych problemach z zatwardzeniem
Zaparcia mogą zdarzyć się każdemu. Oczywiście w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby na zatwardzenie - pić więcej wody, jeść warzywa i owoce, zwiększyć aktywność fizyczną. W momencie, kiedy zatwardzenie zaczyna stawać się coraz bardziej dokuczliwe, warto sięgnąć po łagodne środki przeczyszczające. Zazwyczaj zażywa się je wieczorem, aby pożądane efekty odczuć następnego dnia rano. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatwardzenie jest XENNA Balance i XENNA Comfort. Zarówno jeden, jak i drugi preparat przywraca komfort i regularność wypróżnień. Jednocześnie należy pamiętać, że w momencie, kiedy zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas i żaden ze wspomnianych wyżej sposobów na zatwardzenie nie kończy się sukcesem, należy zgłosić się do lekarza.