Ałun - naturalny dezodorant o dziesiątkach zastosowań

 Ałun to naturalny dezodorant o wyjątkowych właściwościach. Znany jest między innymi z mocy odkażania, działania bakteriobójczego, umiejętności łagodzenia podrażnień i tamowania krwawienia. Jest przy tym przyjazny dla środowiska i dość szeroko rozpowszechniony, mamy bowiem do czynienia z górskim minerałem. Możemy go znaleźć między innymi w Uzbekistanie i Rosji, jest jednak obecny także w Rosji i USA. Występuje też w Polsce – na Dolnym Śląsku, w okolicach Sandomierza i w Międzyzdrojach. Przyjmuje postać ziarnistych skupień naciekowych z nalotami i wykwitami.
fit.pl
2016-07-14 00:00
Udostępnij
Ałun - naturalny dezodorant o dziesiątkach zastosowań

Jak można stosować ałun?
Sam roztwór ałunu ma odczyn kwasowy, w jego składzie nie ma przy tym nie tylko konserwantów, ale również alkoholi i parabenów. Jeśli więc zdecydujemy się na jego stosowanie, nie będziemy musieli obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Charakterystyczne jest dla niego również to, że nie ma zapachu. Działa antyseptycznie i ściągająco, dobrze radzi sobie przy tym z bakteriami i grzybami. Jest zatem jednym z tych naturalnych dezodorantów, o których perfekcyjnym działaniu można się przekonać już podczas pierwszej aplikacji. Chroni przed przykrym zapachem, a jednocześnie nie blokuje gruczołów łojowych i nie plami ubrania. Co ciekawe, jego zdolność do neutralizowania przykrego zapachu nie jest nowością, wykorzystywana ją bowiem w starożytnym Egipcie i w Chinach.


Ałun ma także kilka innych ciekawych zastosowań. Może być stosowany jako sposób na zacięcia podczas depilacji i na drobne skaleczenia stąd też jego ludowa nazwa – „kamyk po goleniu”. Kryształ ałunu spodoba się też paniom – zapobiega bowiem wrastaniu włosków.
Warto mieć go pod ręką latem, potrafi bowiem eliminować świąd charakterystyczny dla ukąszenia owadów odkażając jednocześnie te miejsca. Jest też nieoceniony w łagodzeniu oparzeń słonecznych i podrażnień. Skutecznie usuwa też opryszczkę wargową, gdy więc poczujemy swędzenie lub pieczenie, powinniśmy możliwie szybko potrzeć to miejsce wykorzystując w tym celu kryształ. Ałun może być też wykorzystywany do wzmacniania skóry i zwężania porów, zdolność do wysuszania wyprysków jest zaś nieoceniona w przypadku cery trądzikowej.

Kryształ może być też stosowany w przypadku skóry wrażliwej, należy przy tym pamiętać, aby stosować go z każdego boku – jeśli bowiem któryś będzie nieużywany, może dojść do jego skruszenia. Jeśli ałun interesuje nas jako oryginalny dezodorant, możemy kupić go w formie sztyftu. W takim przypadku przed aplikacją konieczne będzie zwilżenie kryształu, a następnie potarcie nim skóry pod pachami. Dzięki temu stworzymy naturalną barierę ochronną, która zapobiegnie rozmazaniu się bakterii. Zyskamy na tym również dlatego, że pozbędziemy się przykrego zapachu. Ałun zachwyci nas też swoją wydajnością, stugramowy kryształ starczy nam bowiem nawet na trzy lata.


Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest ałun w pudrze lub w sprayu. Również one skutecznie absorbują pot pozwalając jednocześnie skórze na swobodne oddychanie. Co ciekawe, ałun może też natychmiast usunąć zapach ryb, cebuli albo czosnku. Wystarczy, że użyjemy go w trakcie mycia rak pod bieżącą wodą. Nie brakuje też osób, które wykorzystują jego właściwości czyniąc z kryształu dezodorant do stóp. Również takie jego zastosowanie zbiera przy tym jedynie pozytywne opinie. Przed wyjściem do pracy należy zwilżyć kostkę ałunu wodą, a następnie potrzeć nią stopy od spodu i odczekać chwilę. Problem zapoconych butów i nieprzyjemnego zapachu stóp zniknie natychmiast.


Osoby zastanawiające się nad wejściem w posiadanie ałunu z pewnością docenią i to, że jest on wygodny w podróży z powodzeniem mieszcząc się w każdej kosmetyczce. Okazuje się przy tym, że ma on zastosowanie również podczas garbowania skór, jest przy tym między innymi zaprawą w barwieniu tkanin, jedną z odtrutek stosowanych podczas zatrucia ołowiem oraz garbnikiem w emulsjach fotograficznych. Ałuny potasowe swoje właściwości zawdzięczają solom potasu i aluminium. Charakterystyczna jest dla nich struktura cząsteczkowa, która sprawia, że pozostają one na powierzchni skóry nie przenikając w głąb organizmu, co jest tak charakterystyczne dla niebezpiecznych dla niego chlorków aluminium stanowiących jeden z podstawowych składników popularnych blokerów potu.


Tradycyjne antyperspiranty, które najczęściej kupujemy, mają w swoim składzie jeszcze jeden składnik, który może zagrozić naszemu zdrowiu. Jest nim paraben podejrzewany między innymi o działanie estrogenne, a więc przyczyniający się do powstania raka piersi. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że parabeny mogą hamować produkcję testosterony, jeśli zaś nasza skóra jest wrażliwa, odpowiadają za stany zapalne, reakcje alergiczne, a nawet trądzik różowawy, dla którego tak charakterystyczne jest to, że trudno się z nim walczyć. Wchłaniają się przy tym w głąb skóry i szybko przenikają do krwi. Już choćby dlatego warto zrezygnować z antyperspirantów kupowanych w drogeriach. Zamiast nich warto nabyć ałun potasowy i cieszyć się jego licznymi unikatowymi właściwościami.

Naturalne kosmetyki w tym również ałun można nabyć w sklepie internetowym NATURAiJA.pl: www.naturaija.pl