fit.pl mobile logo

Apetyt na głodówkę

Naszym babciom i prababciom posty religijne były dobrze znane. Dziś głodówki mają co prawda inną etiologię, ale działanie pozostało takie samo  
Od kilku lat wszelkie kuracje oczyszczające organizm przeżywają swój renesans. Celebrytki wprost prześcigają się w coraz to nowszych propozycjach super modnych i skutecznych diet oczyszczających i głodówek. Czas głodu ma wynagrodzić smukłe ciało, jędrna skóra i waga o kilka kilogramów w dół.

<<<Sprawdź ile możesz schudnąć. Darmowa porada dietetyczna>>>

Panaceum na dobre samopoczucie

Dietetyk na pytanie o skuteczność głodówki zwykle odpowiada z uśmiechem: „Tak właściwie to z czego mamy się oczyszczać, czym jesteśmy zatruci? Przecież zdrowe jedzenie to nie trucizna, po której trzeba się odtruwać”. Ok. – zdrowej diecie nie można nic zarzucić, ale co począć, gdy codzienna dieta pozostawia wiele do życzenia? Posiłkom towarzyszy ciągły pośpiech i stres? Do tego dochodzi nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, brak ruchu i niehigieniczny tryb życia? Zaczyna nękać ból głowy, trudności z koncentracją, permanentne zmęczenie i osłabienie organizmu. Czy naszemu przykładowemu Kowalskiemu dieta oczyszczająca może pomóc przywrócić siły witalne?

Zwolennicy i przeciwnicy

O dziwo, największymi miłośniczkami głodówek są kobiety je stosujące, gdyż jak się okazuje zdania dietetyków i lekarzy co do konieczności ich stosowania są podzielone. Zwolennicy są zdania, że kilka dni postu nikomu nie zaszkodzi i pomoże organizmowi pozbyć się zalegających resztek, ureguluje przemianę materii i poprawi kondycję przewodu pokarmowego. Jednak jest pewien warunek – osoba przystępująca do postu musi być zdrowa, a dieta może trwać maksymalnie trzy dni. Przeciwnicy mówią, że każdemu człowiekowi, który rozsądnie się odżywia dietetyczne posty nie są potrzebne. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca dużej ilości warzyw, owoców, kasz, ciemnego pieczywa, chudego mięsa i nabiału, ryb dostarcza odpowiedniej ilości antyoksydantów i błonnika pokarmowego, które bez problemu poradzą sobie z usunięciem toksyn i wydaleniem niestrawionych resztek z naszego organizmu.

Próba głodu 

Jeżeli chcesz wypróbować kurację oczyszczającą na sobie zastosuj się poniższych wskazówek:
  • zrób to w czasie wolnym od pracy i obowiązków - początkowo Twój organizm może wysyłać sygnały, że jest głodny i możesz odczuwać niepokój, mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie. Dlatego najlepiej zarezerwuj sobie czas wolny na trzy dni postu.
  • w dniu poprzedzającym głodówkę wypij wieczorem szklankę kefiru lub zsiadłego mleka, co przyspieszy trawienie.
  • na czas głodówki musisz zrezygnować z palenia i picia alkoholu
  • w czasie trwania kuracji każdego dnia wypijaj 2-3 litry niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej pij często, ale małymi łykami.

Jeżeli nie możesz wytrzymać tak ścisłego reżimu pij rano i wieczorem szklankę soku owocowego, wyciśniętego ze świeżych owoców, ale bez dodatku cukru. W ciągu dnia często płucz usta wodą – ciało może wydalać nieprzyjemne zapachy.

Rodzaje głodówek

Najpopularniejszą głodówką jest po prostu nie przyjmowanie pokarmów, a dostarczane organizmowi jedynie wody prze okres kilku dni. Jednak wśród ekspertów tematu można znaleźć także propozycję głodówki „na sucho” oraz głodówki „urynowej”. Głodówka na sucho polega na zaprzestaniu przyjmowania płynów, co zdaniem autorów ma przyspieszyć metabolizm tłuszczów. Głodówka „urynowa” zezwala na picie nie tylko wody, ale też własnego moczu (uryny). Ponadto poleca wcieranie uryny w ciało oraz wykonywanie z niej lewatyw, co ma przyspieszyć zakwaszenie organizmu, a tym samym szybsze oczyszczenie organizmu z toksyn. Są to jednak przykłady dość kontrowersyjne.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl