Już nasze babcie i prababcie doceniały zalety głodówek. Właśnie taki charakter miały wszelkiego rodzaju posty religijne
fit.pl
2011-05-20 00:00
Udostępnij
Apetyt na głodówkę
Dzisiaj kuracje oczyszczające organizm ponownie przeżywają swój renesans. Prawie każda aktorka i modelka ma swój przepis na taką terapię. A nagrodą za czas głodu mają być smukłe ciało, piękne włosy i gładka skóra, niczym rodem z reklam najlepszych kosmetyków.

glodowka2

Panaceum na dobre samopoczucie

Ale tak właściwie to z czego mamy się oczyszczać, czym jesteśmy zatruci? Otóż okazuje się, że nieprawidłowa dieta, ciągły pośpiech, stres, przebyte choroby, palenie tytoniu, brak ruchu i zanieczyszczenie środowiska powodują, że nasz organizm może ulec przeforsowaniu i postępującemu przemęczeniu. Efekty? Złe samopoczucie, kłopoty ze snem, bóle głowy, nękające infekcje, zaburzenia koncentracji. Czy rzeczywiście dieta oczyszczająca może nam pomóc odzyskać siły witalne?

Zwolennicy i przeciwnicy

O dziwo, największymi miłośniczkami głodówek są kobiety je stosujące, gdyż jak się okazuje zdania dietetyków i lekarzy co do konieczności ich stosowania są podzielone. Zwolennicy są zdania, że kilka dni postu nikomu nie zaszkodzi i pomoże organizmowi pozbyć się zalegających resztek, ureguluje przemianę materii i poprawi kondycję przewodu pokarmowego. Jednak jest pewien warunek – osoba przystępująca do postu musi być zdrowa, a dieta może trwać maksymalnie trzy dni. Przeciwnicy mówią, że każdemu człowiekowi, który rozsądnie się odżywia dietetyczne posty nie są potrzebne. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca dużej ilości warzyw, owoców, kasz, ciemnego pieczywa, chudego mięsa i nabiału dostarcza odpowiedniej ilości antyoksydantów i błonnika pokarmowego, które bez problemu poradzą sobie z usunięciem toksyn i wydaleniem niestrawionych resztek z naszego organizmu.

Żeby się przekonać – musisz spróbować

Jeżeli zamierzasz przeprowadzić głodówkę w domu, zrób to w czasie wolnym od pracy i obowiązków. Początkowo Twój organizm może wysyłać sygnały, że jest głodny i możesz odczuwać niepokój, mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie. Dlatego najlepiej zarezerwuj sobie czas wolny na trzy dni postu. W dniu poprzedzającym głodówkę wypij wieczorem szklankę kefiru lub zsiadłego mleka, co przyspieszy trawienie. Na ten czas musisz też podjąć decyzję o rezygnacji z palenia i picia alkoholu. W czasie trwania kuracji każdego dnia wypijaj 2-3 litry niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej pij często, ale małymi łykami. Możesz do niej dodać kilka kropli soku z cytryny, dzięki czemu przyspieszysz nieco rozpuszczanie śluzu i osadów w nerkach i pęcherzu moczowym. Jeżeli nie możesz wytrzymać tak ścisłego reżimu pij rano i wieczorem szklankę soku owocowego, wyciśniętego ze świeżych owoców, ale bez dodatku cukru. W ciągu dnia często płucz usta wodą – ciało może wydalać nieprzyjemne zapachy.

[-------]

A co po kuracji oczyszczającej

Po zakończeniu postu musisz pamiętać, że Twój organizm jest bardzo wrażliwy. Pierwszy posiłek musi być zatem delikatny, a zarazem jego zadaniem jest pobudzenie układu trawiennego do normalnej pracy. Może być to np. świeża surówka z białej kapusty i marchwi doprawiona sokiem z cytryny i odrobiną miodu, jogurt naturalny z ziarnem, sok pomarańczowy z grzanką. Następny posiłek możesz zjeść już normalny, jednak postaraj się nie obciążać żołądka od razu czymś bardzo ciężkostrawnym: smażonym mięsem, hamburgerem, czy frytkami.

Głodówki na wiele sposobów

Jeżeli nie masz kłopotów zdrowotnych i chcesz spróbować zastosować na sobie kurację oczyszczającą możesz wybrać którąś zaproponowanych diet lub sama stworzyć dowolną ich modyfikację. No więc – do dzieła. Powodzenia!!!

Dieta owocowa lub warzywna

Stosuj ją nie dłużej jak trzy dni. W ciągu dnia jedz 1-1,5 kg świeżych warzyw lub owoców, pod rozmaitymi postaciami: soki, sałatki, surówki, w całości; dzieląc je na 6 posiłków. Staraj się unikać warzyw strączkowych, są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia. Zupełnie wyklucz w tym czasie ze swojej diety warzywa przetworzone z puszek, gdyż zawierają one wiele konserwantów. Nie zapominaj o wypiciu każdego dnia około 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

Dieta grejpfrutowa

Stosuj ją jeden dzień. Na śniadanie, obiad i kolację zjedz jeden duży owoc lub wypij szklankę świeżo wyciśniętego soku. Bez znaczenia czy będzie to owoc marsh o cytrynowej barwie, czy texas pink, którego miąższ jest różowy. Obydwa gatunki zawierają bowiem flawonoidy, które skutecznie walczą z wszelkimi toksynami.

Dieta zbożowa

O jedna z najpopularniejszych diet oczyszczających. Można ja stosować nawet przez tydzień, gdyż zawiera węglowodany, białko, składniki mineralne i niektóre witaminy. W ciągu dnia zjedz 4-5 niewielkich porcji gotowanej pszenicy (przed ugotowaniem ziarna należy moczyć kilka godzin), kaszy gryczanej, pęczaku lub naturalnych płatków zbożowych. efekt oczyszczania wzmacnia oczywiście niegazowana woda mineralna.

Kuracja ziołowa

Zioła mają działanie moczopędne, przeczyszczające, żółciopędne i napotne, co przyspiesza usuwanie nagromadzonych toksycznych produktów przemiany materii. Taką kurację stosuje się przez tydzień, a w celu wzmocnienia efektu, po dwóch tygodniach należy ją powtórzyć jeszcze przez trzy dni. Zioła możesz przygotować sama ale wygodniej jest skorzystać z gotowych mieszanek np. Herbapolu. Przygotowany napar pije się ciepły na czczo i przed snem.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl