Błyskawiczny chłodnik na upalne dni

Kiedy na zewnątrz robi się gorąco, apetyt na ciężkie dania znika niemal natychmiast. Zamiast nich mamy ochotę na coś chłodnego, świeżego, lekko kwaśnego i pełnego sezonowych warzyw. I właśnie wtedy chłodnik sprawdza się idealnie. Zwłaszcza taki, który można przygotować szybko, bez gotowania i z kilku prostych składników.
Aleksandra Załęska
Dzisiaj 14:39
Udostępnij
Błyskawiczny chłodnik na upalne dni

Swoją wersję letniego chłodnika proponuje Grzegorz Łapanowski – ceniony kucharz, ekspert kulinarny i popularyzator dobrego, świadomego gotowania.

W jego przepisie podstawą są gęsty jogurt naturalny i kefir, a do nich trafiają chrupiące ogórki, rzodkiewki, świeże zioła, czosnek i odrobina cytryny.

To połączenie nie jest przypadkowe. Jak zwraca uwagę Łapanowski, w wielu kuchniach świata chłodne zupy bazują właśnie na fermentowanym nabiale. Kefir, jogurt czy maślanka wnoszą przyjemną kwasowość i kremową konsystencję, która świetnie łączy się ze świeżymi warzywami i ziołami.

– Różne kuchnie świata mają na chłodnik zupełnie inny pomysł, ale kluczowe są tu dwie rzeczy: wysoka jakość fermentowanego nabiału i odpowiednia struktura – podkreśla Grzegorz Łapanowski.

Jego propozycja jest prosta, szybka i naprawdę trudno ją zepsuć. Wystarczy kilka minut pracy, a potem – jeśli wystarczy nam cierpliwości – jeszcze chwila w lodówce.

Chłodnik według Grzegorza Łapanowskiego

Porcja dla 6–8 osób. Składniki:

  • 700 g gęstego jogurtu naturalnego Kanka500 ml
  • kefiru Kanka
  • 2 długie ogórki lub 4–5 ogórków gruntowych,
  • ok. 600 g1 pęczek rzodkiewek,
  • ok. 200 g1 niewielki ząbek czosnku
  • 1 pęczek szczypiorku
  • ½ pęczka koperku
  • mała garść mięty lub kolendry,
  • opcjonalnieszczypta płatków chili,
  • opcjonalnies ok z ½–1 cytrynysól i świeżo mielony pieprz do smaku

Jak przygotować chłodnik?

Ogórki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W ten sposób oddadzą więcej soku i smaku. Jeśli jednak wolisz bardziej wyczuwalną strukturę warzyw, możesz pokroić je w drobną kostkę. Rzodkiewki zetrzyj na drobnych oczkach.

Czosnek drobno zetrzyj lub przeciśnij przez praskę. Dodaj posiekany szczypiorek, koperek oraz – jeśli lubisz – miętę albo kolendrę. Całość dopraw szczyptą chili, sokiem z cytryny, solą i świeżo mielonym pieprzem.

Warzywa połącz z gęstym jogurtem naturalnym i kefirem, dokładnie wymieszaj i spróbuj. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę soli, pieprzu albo soku z cytryny.

Chłodnik można podać od razu, ale Grzegorz Łapanowski radzi odstawić go wcześniej na 20–30 minut do lodówki. W tym czasie smaki lepiej się połączą, a całość będzie jeszcze bardziej orzeźwiająca.

W przepisie wykorzystano jogurt naturalny oraz kefir Kanka. Grzegorz Łapanowski, ambasador marki, regularnie pokazuje, że dobre gotowanie nie musi oznaczać skomplikowanych receptur. Czasem wystarczą dobre składniki, sezonowe warzywa i prosty pomysł.

A kiedy termometr pokazuje zdecydowanie za dużo, taki pomysł jest wyjątkowo trafiony.