Boczki? Jedz łososia i orzechy włoskie

Boczki to zmora wielu kobiet. Jeśli chcesz się ich skutecznie pozbyć, oprócz ćwiczeń, do diety powinnaś włączyć łososia i orzechy włoskie 
fit.pl
2015-07-01 00:00
Udostępnij
Boczki? Jedz łososia i orzechy włoskie

Najnowsze badania wskazują, że osoby spożywające produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rzadziej mają problem z odkładającą się tkanka tłuszczową.

To pierwsze badanie, które wskazuje, że tłuszcze zawarte w żywności wpływają nie tylko na poziom cholesterolu we krwi, ale również warunkują miejsca, w których odkłada ma się nadmiar tkanki tłuszczowej.

Uczestnicy badaniamieli zjadać codziennie babeczki dostarczające organizmowi 750 kalorii, przez 7 tygodni (poza tym ich dieta miała pozostać niezmienna). Celem było zwiększenie wagi badanych o 3 procent masy ciała do końca trwania doświadczenia.

 Jednak kluczowe jest to, że połowa z nich otrzymywała słodkości z olejem palmowym (nasyconym), a reszta ze słonecznikowym (wielonienasyconym). W obu grupach ochotnicy przybrali tyle samo na wadze. Ale co ciekawe, ci, którzy jedli babeczki na bazie tłuszczu nasyconego, mieli więcej tkanki tłuszczowej, w szczególności w wątrobie i wokół brzucha (jak wiadomo najniebezpieczniejsza jest właśnie otyłość brzuszna). Mało tego, osiągnęli 3 razy mniejszy przyrost masy mięśniowej niż w grupie otrzymującej tłuszcz wielonienasycony.

Osoby spożywające większe ilości kwasów wielonienasyconych są mniej narażone na choroby serca i cukrzycy typu 2. Poza tym dieta bogata w te tłuszcze pozwala na efektywniejsze rozkładanie tłuszczów w organizmie. Tłuszcze wielonienasycone regulują w naszym organizmie zawartość tzw. tłuszczu trzewnego, czyli takiego, który gromadzi się wokół ważnych narządów w jamie brzusznej. Jeśli jest go za dużo, nasz metabolizm zaczyna szwankować, a jak szwankuje, to wszystko działa gorzej – tłumaczą eksperci. 

www.fit.pl