Jedzenie orzechów a zapobieganie depresji

Naukowcy z Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii odkryli, że regularne spożywanie orzechów, takich jak włoskie, brazylijskie, laskowe, migdały i pistacje, może obniżyć ryzyko depresji. Badanie przeprowadzone na grupie dorosłych Brytyjczyków wykazało, że spożywanie niewielkich ilości orzechów (do garści dziennie) zmniejsza ryzyko depresji o 17% w ciągu pięciu lat. Badacze podkreślają, że orzechy same w sobie nie są magicznym lekiem, ale mogą być częścią zdrowego stylu życia.
2023-12-11 00:00
Udostępnij
Jedzenie orzechów a zapobieganie depresji

Orzechy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, fitosterole, melatoninę i inne składniki odżywcze, które wpływają na syntezę neuroprzekaźników i plastyczność synaptyczną. Substancje te, w połączeniu z błonnikiem, wspierają zdrowie mikrobiomu jelitowego, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

Z badania wynika również, że osoby spożywające orzechy często prowadzą zdrowszy tryb życia, zastępując niezdrowe przekąski i nałogi zdrowszymi alternatywami. Zwraca się także uwagę na rosnącą świadomość wpływu depresji na zdrowie publiczne, podkreślając jej znaczący wpływ na śmiertelność, współistnienie chorób i niepełnosprawność. Depresja, dotykająca 280 mln osób na całym świecie, stanowi istotne obciążenie dla globalnej gospodarki, z rosnącymi kosztami związanymi z utratą produktywności.

W Polsce, gdzie depresja dotyka 1,2 mln osób, Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje na aktywność fizyczną i dietę jako kluczowe elementy profilaktyki i leczenia tej choroby.