Bulion na każdą porę roku – dbając o dobre samopoczucie i urodę

W czasach, gdy półki sklepów uginają się pod ciężarem superfoods, a media społecznościowe prześcigają się w promowaniu kolejnych trendów żywieniowych, łatwo zapomnieć o prostych i sprawdzonych przez pokolenia rozwiązaniach wspierających dobrostan. Jednym z nich jest bulion, uniwersalny składnik, który odzyskuje popularność – nie tylko ze względu na swój smak, ale przede wszystkim ze względu na skarbnicę składników odżywczych wspierających zdrowie jelit, stawów oraz kondycję skóry, włosów i paznokci.
Aleksandra Załęska
2024-04-17 12:33
Udostępnij
Bulion na każdą porę roku – dbając o dobre samopoczucie i urodę

Zanim świat oszalał na punkcie superżywności, nasze babcie miały swoje własne, domowe sposoby na wspieranie zdrowia i urody. W poszukiwaniu naturalnych rozwiązań warto wrócić do klasycznych, czasem niedocenianych składników diety. Bulion, choć znany od lat, ponownie zyskuje na popularności – tym razem ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Natalia Dziok, dietetyczka i ekspertka marki crockpot, producenta wolnowarów i multicookerów, opowiada o jego wpływie na zdrowie i podpowiada, jak go przygotować.

Rozpocznij od jelit

Jelita, nazywane „drugim mózgiem”, nie tylko trawią, ale także wpływają na nasze dobre samopoczucie. Coraz więcej uwagi poświęca się osi mózgowo-jelitowej – i to z uzasadnieniem! Stan jelit bezpośrednio wpływa na stan emocjonalny, samopoczucie i funkcje kognitywne. Bulion jest bogaty w aminokwasy, takie jak glicyna i prolina, które odgrywają istotną rolę w regeneracji jelit, wspomagając naprawę i wzrost komórek, oraz mogą być pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych.

Dla pięknej skóry

Wolno gotowany bulion z kości i skórek zwierzęcych jest doskonałym źródłem kolagenu, który wpływa na kondycję skóry. Kolagen sprzyja regeneracji tkanki łącznej, w tym stawów, i może pomóc w redukcji zmarszczek oraz poprawie elastyczności skóry. Regularna konsumpcja bulionu może zwiększyć poziom kolagenu w organizmie, co wpływa na gęstość skóry i zmniejsza widoczność drobnych linii.

Wsparcie dla stawów

Kolagen, obecny w bulionie, odgrywa kluczową rolę w budowie i regeneracji tkanki łącznej, w tym stawów. Bulion dostarcza także substancji takich jak glukozamina, kwas hialuronowy i chondroityna, które wspierają odpowiednią kondycję stawów. Kolagen może pomóc w redukcji bólu i wspierać regenerację chrząstki stawowej.

Jak przygotować?

Przygotowanie bulionu w domu jest prostym sposobem na wzbogacenie diety o cenne składniki odżywcze. Do jego przygotowania potrzebne będą kości szpikowe, kurze łapki, skórki oraz włoszczyzna. Kluczem jest powolne gotowanie przez minimum 6 godzin, co pozwala uwolnić wartościowe aminokwasy i minerały. Gotowy bulion można pić samodzielnie lub używać jako bazę do zup i sosów.

Bulion z kości to doskonały wybór niezależnie od pory roku. Zawiera składniki odżywcze wspierające zdrowie i urodę, włączenie go do diety to prosty krok, aby zadbać o swoje samopoczucie i wygląd.