Co jeść w obecnych czasach? Wiosną zadbajmy o dietę

Przeciętnie podczas zimy przybieramy 2 kilogramy. Na wiosnę chcemy wrócić do formy i wyglądać atrakcyjnie. To czas nie tylko domowych porządków, ale również powrót do noworocznych postanowień. Kiedy obecnie zmuszeni jesteśmy pozostać w domach odpowiednia dieta może okazać się kluczowa w utrzymaniu lub powrocie do formy. Zatem co i dlaczego zmienić w menu i jakich produktów unikać?
2020-04-14 00:00
Udostępnij
Co jeść w obecnych czasach? Wiosną zadbajmy o dietę

Zanim jednak zdecydujemy się na rewolucję w naszej lodówce powinniśmy skonsultować się z dietetykiem, który podpowie co jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu. Gwałtowna zmiana posiłków może spowodować dodatkowy stres dla organizmu, którego w obecnej sytuacji mamy już i tak sporo. Jeśli zdecydujemy się na drakońskie zmiany możemy nie tylko wrócić do wcześniejszej wagi po zakończeniu diety, ale również czuć ogólne rozdrażnienie organizmu, które w obecnej sytuacji nie jest zalecane. Zdecydowanie lepiej zastosować zmianę odżywiania małymi kroczkami. Nasz organizm nie przepada za gwałtownymi zmianami ponieważ przyzwyczajony jest do konkretnego traktowania i musi w swoim tempie zaakceptować zmiany.

W obecnej sytuacji można skorzystać z porad dietetyka online, które zostają przygotowane w oparciu o informacje na temat aktualnego stanu zdrowia. Dietetyk przygotowuje zarówno cele, które chcemy osiągnąć jak i przeciwskazania i preferencje żywieniowe, w których uwzględnia również pomiary, sylwetkę oraz badania morfologiczne. Na podstawie takich informacji może przygotować dietę na okres ok. 8 tygodni. Po takim czasie weryfikowane są postępy. Rekomendowane posiłki są smaczne i nie są pracochłonne. - wyjaśnia Anna Wais z serwisu Prezentmarzeń.

Wiosenna dieta powinna być bogata przede wszystkim w sezonowe owoce i warzywa, których brakowało nam zimą. Pozwoli ona uzupełnić deficyt witamin i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że powinny one stanowić jedynie dodatek do posiłków, a nie być głównymi daniami. Przy wyborze warzyw i owoców warto zwrócić uwagę skąd pochodzą, najlepszym wyborem są te z upraw ekologicznych ponieważ uprawiane są na naturalnym nawozie.

W okresie Wielkanocy można również spokojnie przygotowywać posiłki z jajek, które zawierają bardzo wiele składników odżywczych. To dobre rozwiązanie na wiosenny początek. Taki lekki posiłek jest również bardzo energetyczny.

Należy również pamiętać o zasadzie spożywania pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia. Obowiązuje ona przez 365 dni w roku. Kiedy chcemy rozpocząć zdrowy sposób odżywiania jest ona jednak kluczowa w walce o zrzucenie zbędnych kilogramów. Należy jeść co najmniej co 3 godziny, aby zmuszać organizm do wysiłku związanego z trawieniem, wielkość porcji zaś nie powinna przekraczać wielkości dwóch naszych pięści. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią coś podgryzać są właśnie warzywa: chrupanie rzodkiewek, ogórków czy kiełków nie zaszkodzi.

Podczas stosowania diety jednym z kluczowych składników jest błonnik. Można go znaleźć nie tylko w owocach i warzywach, ale również w chlebie wieloziarnistym czy otrębach. Pomaga w wyregulowaniu pracy układu trawienia. Nie wszyscy jednak mogą go spożywać bez ograniczeń. Osoby z drażliwym jelitem, stanami zapalnymi czy innymi jego schorzeniami lepiej zrobią wybierając inne produkty. Po zimowym okresie mamy również zazwyczaj niedobór witaminy D. Dużym problemem jest niedobór światła, który oznacza również niedobór serotoniny i prowadzi do pogarszania samopoczucia. Dodatkowo długotrwały niedobór witaminy A może doprowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. To, jakie składniki powinniśmy spożywać jest kluczowe podczas rozpoczęcia diety. Ważne, aby były one odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb i stanu zdrowia, aby sobie nie zaszkodzić i czerpać radość z dbania o zdrowie.