Co pić podczas rowerowej wycieczki?

W ciągu doby z powierzchni naszego organizmu paruje około 600ml wody, a podczas wysiłku fizycznego możemy stracić nawet 1-1,5 litra w ciągu godziny. Jakie napoje wybierać, aby było zdrowo, a najlepiej i smacznie? 
fit.pl
2014-08-25 00:00
Udostępnij
Co pić podczas rowerowej wycieczki?

Lato to niewątpliwie czas wzmożonej aktywności fizycznej. Po pierwsze jest to wynikiem przygotowania naszych sylwetek na siłowni przed letnią premierą na plaży, ale także chęci skorzystania z wyższej temperatury i sprzyjającej na zewnątrz aury. Nikt nie lubi tracić czasu w domu, gdy przez okno zaglądają promienie słońca. Chcąc pooddychać świeżym powietrzem, wychodzimy na spacer, organizujemy piesze wycieczki lub nareszcie wyciągamy z piwnicy ukochany rower.

Odwodnienie przyczynia się do zmniejszenia siły, wytrzymałości, szybkości, a także powoduje upośledzenie funkcji mięśni szkieletowych. Kiedy do organizmu zostanie dostarczona zbyt mała ilość płynów, krew staje się gęsta i lepka, a wtedy serce pracuje ciężej. Woda jest najważniejszym środkiem uzupełniającym straty, sprawdzającym się przy lekkim wysiłku fizycznym. Zaleca się picie ok. 10 szklanek wody dziennie. Spełnia ona w naszym organizmie wiele pozytywnych i niezbędnych funkcji, m.in. reguluje temperaturę naszego ciała, działa detoksująco, usuwając szkodliwe substancje, a także przyspiesza metabolizm. Pamiętajmy jednak, że zawsze istnieją granice. Dopuszczalną ilość wody dla naszego organizmu możemy obliczyć według wzoru: 0,03l x waga ciała w kg = maksymalna dopuszczalna ilość litrów wody. Zbyt duża ilość tego płynu może doprowadzić do wypłukania soli mineralnych z naszego organizmu, w trakcie intensywnego treningu może powodować spadek poziomu cukru we krwi, co skutkuje osłabieniem.

Co pić?

  • Najlepsza jest woda mineralna, której trzeba wypić około trzech litrów dziennie. Jeśli planujesz forsowną wycieczkę, warto do wody wsypać soli kuchennej (0,5 łyżeczki na szklankę wody). W ten prosty sposób dostarczysz organizmowi wyparowane mikroelementy.
  • Soki owocowe. Nie ma lepszych lub gorszych. Trzeba tylko pamiętać, by pić te naturalne, bez konserwantów i cukru. Tylko takie dostarczą organizmowi wapnia, potasu oraz witaminy C i doskonale ugaszą pragnienie. Każdy może przygotować je z pomocą sokowirówki w domu, jednak łatwiejszym i szybszym sposobem jest zakup niesłodzonych i naturalnych soków, np. tych marki Limena Fresh & Cool. Dobrze dobrane soki mają same zalety: są witaminowa bombą, pomagają oczyścić organizm i podnoszą odporność. Po wysiłku na siłowni i długich kilometrach przemierzonych na rowerze, skutecznie uzupełniają braki płynów i składników odżywczych w organizmie.
  • Napoje izotoniczne (Izostar czy Dynamic), zawierają szybkoprzyswajalną glukozę i aminokwasy, sód, magnez, potas, wapń, fosfor i chlor, czyli to, co tracimy podczas wytężonego wysiłku i wydalamy wraz z potem. Składniki te odpowiedzialne są także za dobre samopoczucie, kondycję i orzeźwiają.


Czego unikać?

  • Nie pij tzw. drinków energetyzujących (Power Horse, Red Bull). Zawierają kofeinę szkodliwą dla organizmu, nienaturalnie przyspieszają akcję serca i usuwają tak pożyteczne dla nas mikroelementy jak magnez czy wapń.
  • Odradzamy słodkie napoje orzeźwiające takie jak oranżada, tonic, cola. Zawierają wodę z cukrem, kwas fosforowy, sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty. Pozostawiają w ustach słodycz, która sprawia, że jeszcze bardziej chce się pić.
  • Pamiętać należy, by żadnych płynów nie pić łapczywie. Wodę należy uzupełniać stopniowo, wypijając na raz najwyżej pół szklanki napoju. Jeśli wypijesz więcej - uruchomisz w swoim organizmie proces hormonalny odpowiedzialny za gospodarkę wodną. Hormony przekażą do mózgu wiadomość, że do krwi wchłonęło się zbyt dużo wody i każe ją wydalić przez nerki. Wtedy woda nie zdąży dotrzeć w inne "wysuszone" miejsca.


www.dieta.fit.pl