Samodzielne wypiekanie chleba - jak się przygotować?

Pieczenie chleba w domu nie jest skomplikowane, a smak i aromat domowego pieczywa nie ma sobie równych. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z wypiekami, bo robiony samodzielnie chleb jest zdrowszy od kupionego w sklepie.
fit.pl
2015-12-30 00:00
Udostępnij
Samodzielne wypiekanie chleba - jak się przygotować?
Gdyby każda bułka sprzedawana w sklepie miała przy sobie etykietę ze składem, można byłoby przeczytać, że zawiera mnóstwo chemicznych ulepszaczy poprawiających w sztuczny sposób zapach, smak i konsystencję pieczywa, a także sprawiających, że na dłużej zachowuje ono świeżość. Dlatego w trosce o zdrowie własne i swoich dzieci, wiele osób decyduje się na wypiekanie chleba w domu. Zanim się jednak przystąpi do tej czynności, warto poznać garść wskazówek, które sprawią, że domowy wyrób będzie pod każdym względem idealny.

Ważne są składniki
Podstawowe składniki domowego chleba to: mąka, woda, sól, zakwas lub drożdże. Jako że najzdrowsze jest pieczywo razowe, do wypieków można wykorzystać mąkę pszenną razową lub żytnią – najlepiej typ 2000, ostatecznie 1800. Zawierają one dużo więcej potrzebnych organizmowi mikroelementów i błonnika niż zwykła „biała” mąka. Duże znaczenie ma również woda. Kranowa zawiera dużo chloru, dlatego do wypieków niezbyt się nadaje. O wiele lepsza jest woda mineralna niegazowana. Sól również nie powinna zawierać dodatków – pieprzu, selera czy substancji zapobiegających zbrylaniu. Do upieczenia chleba potrzebny będzie zakwas, który można pożyczyć od bardziej doświadczonych w wypiekaniu pieczywa znajomych albo zrobić własnoręcznie, najlepiej na kilka dni przed planowanym pieczeniem. Przepis na zakwas nie jest trudny: wystarczy w słoiku wymieszać pół szklanki wody z taką sama ilością mąki i tę czynność powtarzać co 24 godziny przez kilka dni. Gotowy zakwas poznaje się po tym, że przybiera on kwaskowego zapachu, a na jego powierzchni tworzą się bąbelki powietrza.

Przygotowanie chleba
Chleb nie lubi pośpiechu, woli za to ciepło i spokój. Przed przystąpieniem do mieszania składników, warto poszukać odpowiedniego przepisu, który poda odpowiednie proporcje. Niezależnie zaś od niego, przygotowanie chleba przebiega w dwóch etapach: wyrobienie zaczynu oraz ciasta właściwego. Zaczyn powstaje z mąki, wody i zakwasu (w odpowiednich proporcjach, o czym mowa była wcześniej), który trzeba pozostawić na kilka godzin aż do wyrośnięcia. Do gotowego zaczynu dodaje się mąkę, wodę, sól, a także inne dodatki, jak orzechy, zioła, suszone owoce, nasiona. Wyrabianie ciasta zajmie kilkanaście minut, następnie trzeba je przykryć i pozostawić na pół godziny, aby uwolnił się gluten, a przyszły chleb stał się bardziej gładki i wilgotny. Po odczekaniu, ciasto należy ukształtować, przełożyć do formy do pieczenia i wstawić do piekarnika. Na rynku są tez dostępne wypiekacze do chleba, których zakup powinny rozważyć osoby często robiące domowe wypieki, nie tylko chleb, ale też ciasta i pizze. Urządzenia te pozwalają zaoszczędzić czas i szybko przygotować wiele rodzajów pieczywa.

Jak przechowywać chleb?
Po upieczeniu chleb musi całkowicie wystygnąć, najlepiej więc odczekać dzień, zanim się go pokroi na kromki. Jako że zazwyczaj wypieka się raczej większe bochenki - część chleba można zamrozić, a resztę przechowywać w temperaturze pokojowej. Przed spożyciem wyjęty z zamrażalnika kawałek rozmraża się przez kilkanaście godzin w ciepłym pomieszczeniu. Dla przyspieszenia można użyć piekarnika lub mikrofalówki. Nie trzeba chyba wspominać, że wypiekany w domu chleb idealnie się nadaje do kanapek i sandwichów, uprzednio podgrzanych w opiekaczu.