Czy na diecie wegetariańskiej można schudnąć?

Coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę wegetariańską. Rezygnacja z mięsa podyktowana jest względami etycznymi, ale także zdrowotnymi. Wbrew pokutującej do niedawna opinii jakoby dieta wegetariańska pozbawiona była wartościowych źródeł białka – jest to niezwykle zdrowa dieta. Nasuwa się jednak pytanie: czy można przejść na dietę roślinną i jednocześnie zrzucić zbędne kilogramy? Odpowiadamy w naszym artykule.
2022-08-25 00:00
Udostępnij
Czy na diecie wegetariańskiej można schudnąć?

Dieta wegetariańska – jak zacząć?

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prostą sprawą. Jednakże – tak jak w każdym innym aspekcie życia – najtrudniejsze są początki. Nie warto się zniechęcać. Najlepiej wesprzeć się cateringiem dietetycznym Fit-Bag. O różnych rodzajach diet możesz poczytać TUTAJ. Dostępna jest również zbilansowana dieta wegetariańska (https://www.fit-bag.pl/dieta/wegetarianski/).

Dieta wegetariańska oznacza wykluczenie z jadłospisu mięsa i ryb. Dopuszczalne jest natomiast spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jaja). Prostym sposobem na zmianę stylu życia jest nie skupianie się na tym, co musimy (a raczej chcemy!) pożegnać.

Należy skupić się na nowych możliwościach. Przepisy wegetariańskie są niezwykle różnorodne. Warto sięgać po rozmaite warzywa kapustne, nasiona chia, suche nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe, produkty sojowe, orzechy włoskie. Takie produkty jak rośliny strączkowe, tofu, orzechy są bogatym źródłem białka.

Catering dietetyczny to dobry krok ku trwałym zmianom. Masz pewność, że otrzymujesz zdrowe i świeże posiłki, a co równie ważne – urozmaicone. Pozwala to zapoznać i oswoić się z nowym rodzajem kuchni.

Jak schudnąć na diecie wegetariańskiej?

Podczas zamawiania diety wegetariańskiej (jak również każdej innej) masz możliwość wyboru określonej kaloryczności. Podczas odchudzania ważnym czynnikiem jest tak zwany deficyt kaloryczny.

Jeżeli dostarczysz organizmowi nieco mnie kalorii niż wynosi zapotrzebowanie żywieniowe (wystarczy zredukować liczbę kalorii o około 300), to waga będzie spadać. To dlatego wybór cateringu dietetycznego jest dobrym rozwiązaniem. Nie martwisz się o to, co znajdzie się na talerzu i nie wyliczasz kalorii. Po prostu otrzymujesz smaczne posiłki, które pozwalają schudnąć.

Dieta wegetariańska co do zasady opiera się na produktach o niższej kaloryczności. Nie od dziś wiadomo, że produkty roślinne wspomagają proces odchudzania. Dieta wegetariańska jest też zdrowsza – z tego względu, że dostarcza zbawiennych dla organizmu tłuszczów nienasyconych. Podczas gdy produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają dużą ilość tłuszczów nasyconych.

Ponadto należy pamiętać o nawodnieniu – można pić nie tylko czystą wodę, wskazane są też napary ziołowe. Pokrzywa, rumianek, czystek – zioła te mają bardzo dobry wpływ na organizm.

Kolejna kwestia to zmniejszenie liczby spożywanych słodyczy. Oczywiście ciasta i ciasteczka są wegetariańskie, ale jednocześnie wysokokaloryczne. Podobnie jak pizza, kanapki, hamburgery. Generalnie rzecz biorąc, odchudzanie na diecie wegetariańskiej wygląda zgoła podobnie co na diecie mięsnej. Należy ograniczyć cukier, słodkie napoje i fast-foody. Stosowanie diety wegetariańskiej warto rozpocząć od sprawdzonych rozwiązań, jakich dostarcza wegetariański catering dietetyczny.

Trzeba pamiętać również o znaczeniu aktywności fizycznej. Codzienny spacer do pracy zamiast jazdy samochodem nie tylko pomoże zrzucić kilogramy, ale również zadbać o planetę. Sprawdzi się też jazda rowerem, nordic walking czy pływanie. Ważne, aby aktywność przynosiła ci satysfakcję. W odchudzaniu wcale nie chodzi bowiem o katowanie się. Jedz smacznie i zdrowo z cateringiem dietetycznym. Dbaj o siebie i chudnij.