Kto z nas nie lubi słodyczy? Mlecznej czekolady, rozpływających się w ustach karmelków, lukrowanych pączków z dżemem, ciast, batoników. Produkty ze słodkiej listy można wymieniać bez końca, nabierając na nie jeszcze większej ochoty. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jednak szkodzą nam i naszemu zdrowiu ale i tak często nie potrafimy ich sobie odmówić. Wmawiamy sobie, że „tylko jeden kawałeczek.”Więc zaczynamy od jednego kawałka czekolady, a kończymy na pustym papierku. Co zrobić w przypadku, kiedy zdamy sobie sprawę, że pora je ograniczyć lub nawet całkowicie przestać jeść?
fit.pl
2014-06-16 00:00
Udostępnij
Czym zastąpić słodycze?Dzięki kilku prostym zasadom i pomysłom będziemy potrafili odstawić je na bok. Zyskamy na tym lepsze zdrowie i poczujemy się lepiej.

Winny cukier

Wszystkiemu winien jest cukier. Jest on uzależniający w podobny sposób jak używki. Wiedzą o tym ludzie sięgający po słodycze prawie tak często, jak po papierosy. O czym zatem należy pamiętać? Zawarta w cukrze sacharoza należy do węglowodanów prostych. Spożyte dodają nam energii, natomiast efekt jest krótkotrwały. Podnoszą one poziom insuliny w organizmie w szybki sposób i zmuszają trzustkę do nadmiernej jej produkcji. Warto więc zamiast po batonika sięgnąć po owoce, zawierające naturalną fruktozę. Jest to przede wszystkim nieprzetworzony cukier i lepsze będzie dla nas zjedzenie właśnie tego typu przekąski. Pamiętajmy jednak, że to również cukier prosty i nawet owoce trzeba jeść z umiarem. Najepiej do 3 razy dziennie w postaci całych owoców, sałatek owocowych lub soków wyciśnietych przez nas samych.

Węglowodany złożone

Powinny stanowić dużą część spożywanych przez nas kalorii w ciągu dnia. Należy je dostarczać w każdym posiłku w różnych postaciach. Jeżeli chcemy je wykorzystać do zastąpienia słodyczy, sięgajmy po płatki owsiane, różnego rodzaju orzechy, otręby, zboża. Można je wykorzystać do samodzielenego stworzenia musli z dodatkiem suszonych bądź pokrojonych owoców, miodu, melasy czy jogurtu naturalnego. Dobrą alternatywą dla musli są batoniki robione z wyżej wymienionych składników. Dowolne produkty należy zmieszać, wyłożyć do formy, piec w piekarniku i gotowe pokroić w kształt batoników.

Zamienniki cukru

Nie tylko cukier jest słodki. Możemy raz na zawsze się z nim pożegnać zastępując go wieloma produktami. Do herbaty dodawajmy miodu. Polewą do gofrów czy naleśników może stać się syrop klonowy czy też syrop z agawy. Stewię, która jest nawet 300 razy słodsza od cukru można dodawać do ciast, sałatek, herbaty, kawy, praktycznie do wszystkiego co jest przyrządzane na słodko. Od czasu do czasu można sięgnąć po cukier ale tylko w postaci nierafinowanej, gdyż właśnie taki w odróżnieniu od zwykłego posiada składniki odżywcze i nie przeszedł on wszystkich etapów produkcji, które uczyniłyby go niezdrowym.

A co z czekoladą?

Czekolada jest produktem zaliczanym do slodyczy, który spożywany w umiarze nie wyrządza nam dużej szkody. Zjedzenie dziennie 2 kostek nie będzie miało większego wpływu na naszą sylwetkę. Jednak pamietajmy, że najlepsza mimo wszystko jest czekolada gorzka. Im większy procent zawartości kakao, tym lepiej. Zawiera składniki mineralne, antyoksydanty, flawonoidy, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Słodycze to pokusa, której ulega niemal każdy. Potrafią poprawić nam humor, czasem nawet nagradzamy się nimi. Musimy sobie jednak uśmiadomić, że nie tędy droga. Mimo, że są tak smaczne to zawarty w nich cukier wyrządza wiele szkody w naszym organizmie. Aby nie pozbawiać się tej przyjemnści pamiętajmy o tym jak w odpowiedni sposób je zastępować i cieszmy się zdrowo słodkim smakiem.

Agata Soroczyńska

www.dieta.fit.pl