fit.pl mobile logo

Czym zastąpić słodycze?

Kto z nas nie lubi słodyczy? Mlecznej czekolady, rozpływających się w ustach karmelków, lukrowanych pączków z dżemem, ciast, batoników. Produkty ze słodkiej listy można wymieniać bez końca, nabierając na nie jeszcze większej ochoty. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jednak szkodzą nam i naszemu zdrowiu ale i tak często nie potrafimy ich sobie odmówić. Wmawiamy sobie, że „tylko jeden kawałeczek.”Więc zaczynamy od jednego kawałka czekolady, a kończymy na pustym papierku. Co zrobić w przypadku, kiedy zdamy sobie sprawę, że pora je ograniczyć lub nawet całkowicie przestać jeść?Dzięki kilku prostym zasadom i pomysłom będziemy potrafili odstawić je na bok. Zyskamy na tym lepsze zdrowie i poczujemy się lepiej.

Winny cukier

Wszystkiemu winien jest cukier. Jest on uzależniający w podobny sposób jak używki. Wiedzą o tym ludzie sięgający po słodycze prawie tak często, jak po papierosy. O czym zatem należy pamiętać? Zawarta w cukrze sacharoza należy do węglowodanów prostych. Spożyte dodają nam energii, natomiast efekt jest krótkotrwały. Podnoszą one poziom insuliny w organizmie w szybki sposób i zmuszają trzustkę do nadmiernej jej produkcji. Warto więc zamiast po batonika sięgnąć po owoce, zawierające naturalną fruktozę. Jest to przede wszystkim nieprzetworzony cukier i lepsze będzie dla nas zjedzenie właśnie tego typu przekąski. Pamiętajmy jednak, że to również cukier prosty i nawet owoce trzeba jeść z umiarem. Najepiej do 3 razy dziennie w postaci całych owoców, sałatek owocowych lub soków wyciśnietych przez nas samych.

Węglowodany złożone

Powinny stanowić dużą część spożywanych przez nas kalorii w ciągu dnia. Należy je dostarczać w każdym posiłku w różnych postaciach. Jeżeli chcemy je wykorzystać do zastąpienia słodyczy, sięgajmy po płatki owsiane, różnego rodzaju orzechy, otręby, zboża. Można je wykorzystać do samodzielenego stworzenia musli z dodatkiem suszonych bądź pokrojonych owoców, miodu, melasy czy jogurtu naturalnego. Dobrą alternatywą dla musli są batoniki robione z wyżej wymienionych składników. Dowolne produkty należy zmieszać, wyłożyć do formy, piec w piekarniku i gotowe pokroić w kształt batoników.

Zamienniki cukru

Nie tylko cukier jest słodki. Możemy raz na zawsze się z nim pożegnać zastępując go wieloma produktami. Do herbaty dodawajmy miodu. Polewą do gofrów czy naleśników może stać się syrop klonowy czy też syrop z agawy. Stewię, która jest nawet 300 razy słodsza od cukru można dodawać do ciast, sałatek, herbaty, kawy, praktycznie do wszystkiego co jest przyrządzane na słodko. Od czasu do czasu można sięgnąć po cukier ale tylko w postaci nierafinowanej, gdyż właśnie taki w odróżnieniu od zwykłego posiada składniki odżywcze i nie przeszedł on wszystkich etapów produkcji, które uczyniłyby go niezdrowym.

A co z czekoladą?

Czekolada jest produktem zaliczanym do slodyczy, który spożywany w umiarze nie wyrządza nam dużej szkody. Zjedzenie dziennie 2 kostek nie będzie miało większego wpływu na naszą sylwetkę. Jednak pamietajmy, że najlepsza mimo wszystko jest czekolada gorzka. Im większy procent zawartości kakao, tym lepiej. Zawiera składniki mineralne, antyoksydanty, flawonoidy, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Słodycze to pokusa, której ulega niemal każdy. Potrafią poprawić nam humor, czasem nawet nagradzamy się nimi. Musimy sobie jednak uśmiadomić, że nie tędy droga. Mimo, że są tak smaczne to zawarty w nich cukier wyrządza wiele szkody w naszym organizmie. Aby nie pozbawiać się tej przyjemnści pamiętajmy o tym jak w odpowiedni sposób je zastępować i cieszmy się zdrowo słodkim smakiem.

Agata Soroczyńska

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl