Dbaj o siebie nie tylko w Dzień Kobiet - dieta wspierająca hormony

Hormony kobiece są bardzo ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Nawet niewielkie wahania mogą prowadzić do problemów nie tylko z płodnością, ale również z wyglądem skóry czy włosów, a nawet samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. Na szczęście coraz więcej wiemy o tym, jak na co dzień wspierać swoją gospodarkę hormonalną, a pomocna jest w tym m.in. dieta.
2023-03-08 00:00
Udostępnij
Dbaj o siebie nie tylko w Dzień Kobiet - dieta wspierająca hormony

Wiedząc, jaki wpływ na organizm, a co za tym idzie – na układ hormonalny mają nasze wybory żywieniowe jesteśmy w stanie lepiej dbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie. Hormony kobiece mają bowiem ogromny wpływ na wiele funkcji organizmu, również na te, po których najmniej byśmy się tego spodziewały.

Odpowiedni poziom hormonów a zdrowie organizmu

Hormony, których znaczne ilości znajdują się w kobiecym organizmie, czyli estrogen, progesteron, prolaktyna i androgeny odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie jajników, regulację cyklu miesiączkowego, ciążę i prawidłowy jej przebieg, przemianę materii, samopoczucie i co za tym idzie – stan zdrowia psychicznego.

– W kontekście dbania o zdrowie hormonalne kobiet ważne są trzy czynniki: dopasowana do potrzeb organizmu dieta, aktywność fizyczna wykonywana przynajmniej kilka razy w tygodniu oraz regularne badania. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż energii. Restrykcyjne diety bardzo często negatywnie odbijają się na kobiecych hormonach, a ostatecznie i tak powodują efekt jo-jo. Jeśli podaż energii jest zbyt niska, może przyczyniać się do problemów z płodnością. Warto tutaj zaznaczyć, że o zdrowie hormonalne warto dbać również wtedy, kiedy nie planujemy dzieci – przekłada się ono na funkcjonowanie całego organizmu – wyjaśnia Sandra Lipert, dietetyczka i specjalistka ds. badań i rozwoju produktów marki OneDayMore.

Najlepsze produkty wspierające gospodarkę hormonalną

Wśród produktów, których należy unikać w diecie, jeśli chcemy zadbać o swoje hormony, znajduje się przede wszystkim żywność typu fast-food, słodycze i alkohol. Są również produkty, które w widocznie pozytywny sposób wpływają na gospodarkę hormonalną. Na poziom estrogenów wpływ ma przede wszystkim spożywanie produktów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to więc orzechy, pestki, nasiona (np. orzechy laskowe, nerkowce, pestki dyni, nasiona sezamu czy słonecznika). Bardzo ważne jest też spożywanie olejów roślinnych takich jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Dobrym źródłem tłuszczu w naszej diecie są także tłuste ryby morskie, które stanowią bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych – w tym kwasów tłuszczowych omega-3.

– Ważnym aspektem żywienia w kontekście zdrowia hormonalnego, poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, jest błonnik pokarmowy. Jego doskonałym źródłem są produkty pełnoziarniste oraz świeże owoce i warzywa. Te ostatnie zawierają także wysokie ilości witamin oraz antyoksydantów, które są bardzo istotne w przypadku zaburzeń hormonalnych. Błonnik pokarmowy możemy łatwo wprowadzić do naszej diety poprzez nawyk spożywania śniadań w formie owsianki lub musli z owocami, pestkami i nasionami. Jeśli nie mamy czasu, aby przygotować je samodzielnie, możemy zdecydować się na gotową mieszankę. W roli popołudniowej przekąski świetnie sprawdzi się natomiast garść orzechów bądź liofilizowanych owoców – tłumaczy Sandra Lipert z OneDayMore.

Zdecydowanie warto wprowadzić do swojego życia proste nawyki i zwiększyć udział odżywczych produktów w naszej diecie. Nie jest to trudne zadanie, a zdecydowanie może znacznie poprawić stan naszego zdrowia oraz samopoczucie.