Badania profilaktyczne zamiast kwiatka? Najlepszy prezent na Dzień Kobiet!

Dzień Kobiet to idealna okazja, aby przedstawicielki płci pięknej obdarować kwiatami, prezentami i komplementami. Wśród wielu składanych życzeń, zdrowie wymieniamy zazwyczaj na pierwszym miejscu – podkreśla to jego wyjątkowe znaczenie w naszym życiu. Dzień Kobiet stanowi dobry moment, aby zastanowić się, czy najbliższe nam osoby – mama, żona, siostra – rzeczywiście odpowiednio o nie dbają. Czy wykonują niezbędne badania i regularnie zasięgają konsultacji u lekarzy specjalistów? W jaki sposób zachęcić kobiety do regularnych badań profilaktycznych – odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana
2024-03-07 11:27
Udostępnij
Badania profilaktyczne zamiast kwiatka? Najlepszy prezent na Dzień Kobiet!

Mammografia i cytologia już nie wystarczą

Mammografia to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych wykonywanych przez kobiety. Chęć zachowania zdrowia i wzrost świadomości społecznej dotyczącej chorób sprawiają, że wiele kobiet regularnie korzysta z konsultacji specjalistycznych, a lęk przed kontaktem z personelem medycznym zmniejszył się na przestrzeni lat. Do zmiany stanowiska przyczyniają się również liczne programy edukacyjne (np. „Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” – funkcjonujący od 2006 r. w Polsce), które zmieniają świadomość społeczną dotyczącą badania oraz podkreślają fakt, że regularnie wykonywana mammografia (raz na dwa lata lub raz w ciągu roku – w przypadku kobiet powyżej 50. roku życia) to najważniejszy krok do wykrycia i skutecznego leczenia wszelkich zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju. Współcześnie jednak, mammografia stanowi zaledwie jeden z punktów obowiązkowej profilaktyki zdrowotnej dla kobiet.

Wśród badań, które każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w roku znajdują się: morfologia krwi, pomiar glikemii, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie hormonów tarczycy, cytologia, USG piersi, mammografia oraz konsultacje okulistyczne, ginekologiczne i dermatologiczne połączone z oceną dermatoskopową zmian skórnych. Dla kobiet, które przekroczyły 40. rok życia zalecane jest również przeprowadzenie badań endoskopowych – gastroskopii i kolonoskopii, konsultacje kardiologiczne wraz z badaniem EKG oraz badania USG tarczycy i jamy brzusznej, badanie cholesterolu i jego frakcji (powyższe badania należy wykonywać raz w roku).

Dlaczego badania endoskopowe?

 W ostatnich latach możemy zaobserwować zmianę stylu życia – zdecydowanie marginalizujemy aktywność fizyczną oraz nie zwracamy uwagi na jakość spożywanych posiłków (coraz częściej korzystamy z gotowych produktów, które często zawierają dużą ilość dodatków szkodliwych dla naszego zdrowia). Brak odpowiednio zbilansowanej diety, początkowo może zaburzyć pracę przewodu pokarmowego, a w konsekwencji doprowadzić do groźnych chorób. Dlatego lekarze specjaliści rekomendują, aby kobiety regularnie poddawały się także badaniom endoskopowym, które sprawią, że wykrycie nawet groźnej choroby nastąpi we wczesnej fazie jej rozwoju, tym samym zwiększając szanse na skuteczne leczenie. Dlatego pamiętajmy, że warto wykonać je szczególnie po 40. roku życia, zawsze w momencie pojawienia się niepokojących symptomów chorobowych oraz w przypadku stwierdzonych chorób układu pokarmowego w rodzinie pacjenta.

  • Gastroskopia – jej głównym celem jest ocena górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, wpustu żołądka, żołądka, odźwiernika i dwunastnicy). Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego elastycznego przewodu, zakończonego kamerą, który wprowadzany jest przez przełyk do żołądka (najczęściej badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym). Gastroskopia trwa tylko kilka minut i pozwala na wykrycie zmian chorobowych (w tym wrzodów żołądka lub dwunastnicy raka przełyku czy chłoniaka żołądka) w obrębie układu pokarmowego i wdrożenie niezbędnego leczenia.
  • Kolonoskopia – badanie pozwala na kompleksową ocenę jelita grubego. Polega na wprowadzeniu kolonoskopu (giętkiej, długiej rurki zakończonej kamerą) przez odbytnicę do jelita grubego (może zostać wykonane w krótkim znieczuleniu dożylnym). W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych (np. stanu zapalnego ściany jelita), lekarz posiada możliwość pobrania wycinków w tym obszarze lub usunięcia polipów. Pobrany materiał zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, a dalsze postępowanie lecznicze uzależnione jest uzyskanych wyników.

Profilaktyka dla zapracowanych kobiet

Mówi się, że współczesna kobieta pracuje na dwóch etatach – obowiązki zawodowe przeplatane są domowymi, a to skutecznie minimalizuje ilość wolnego czasu, przeznaczonego wyłącznie „dla siebie”. Wśród zabiegania i pośpiechu, kobiety coraz częściej zapominają o konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych, usprawiedliwiając to natłokiem obowiązków i brakiem czasu. Wychodząc naprzeciw takim pacjentom, placówki medyczne coraz częściej oferują specjalne pakiety zdrowotne, które umożliwiają przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań profilaktycznych nawet w 24 godziny.

Współczesna medycyna oferuje kobietom olbrzymie możliwości kontrolowania stanu zdrowia. Badania stają się nie tylko coraz łatwiej dostępne i tańsze, ale również wykonywane są przez najwyższej jakości specjalistów, w komfortowych dla pacjentów warunkach – mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana. Pacjentki wielokrotnie narzekają na brak czasu, który uniemożliwia poddanie się niezbędnym i obowiązkowym badaniom profilaktycznym, pozwalającym rozpoznać, zdiagnozować i skutecznie leczyć nawet najmniejsze oznaki choroby. Badania skierowane do kobiet dają odpowiedź na pytanie dotyczące wystąpienia ryzyka chorób cywilizacyjnych, obejmujących m.in. układ krążenia, oddechowy, pokarmowy oraz schorzenia nowotworowe i metaboliczne. Dlatego ich regularne przeprowadzanie jest tak istotne. Jak to pogodzić w przypadku osób „cierpiących” na chroniczny brak czasu? Wówczas warto skorzystać z kompleksowych przeglądów zdrowia, dzięki którym pacjent otrzymuje możliwość przeprowadzenia wszystkich najważniejszych badań w krótkim czasie bez konieczności oczekiwania w kolejkach czy zapisywania się na listę osób oczekujących – dodaje.