Dieta a wiek, jaka jest zależność?

Wiele osób jest przekonanych, że istnieje "dieta idealna", która pozwoli zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać szczupłą sylwekę. Nic bardziej mylnego. Nie ma diety cud, która zadziała u wszystkich. Na skuteczność diety mają wpływ różne czynniki, między innymi wiek. W zależności od wieku należy unikać niektórych produktów spożywczych. Sprawdź jakich!
2020-01-16 00:00
Udostępnij
Dieta a wiek, jaka jest zależność?

Dieta a wiek - nastolatki

Jets to okres, w którym intesywnie rośnie i rozwija się nastoletnie ciało. Dlatego potrzeba wiele składników odżywczych. To również czas, kiedy nastolatki nie jedzą śniadań, wychodząc z domu, a ich dieta zaczyna składać się głównie z fast foodów. Nie jest to dobre dla rozwijających się organizmów młodych ludzi.

Prawidłowo zbilansowana dieta nastolatki czy nastolatka, bogata w odpowiednie porcje owoców, warzyw lub soku, powinna składać się z pięciu posiłków: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Organizm człowieka nie magazynuje wielu witamin i składników mineralnych, dlatego należy je dostarczać jak paliwo – 5 razy dziennie, pamiętając aby sporą ich część stanowiły porcje warzywno-owocowe.

Do diety powinny zostać włączone produkty bogate w wapń, białko i żelazo.

Dieta a wiek - dieta po dwudziestce

Kiedy masz 20 lat warto śmieciowe jedzenie wyeliminować lub zupełnie ograniczyć. Zamień chipsy na słodkie ziemniaki, mleczną czekoladę na gorzką, jedz jogurt zamist lodów. Prawidłowe żywienie w tym okresie warunkuje mniejszą predyspozycję do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy w wieku dorosłym. W dużym uproszczeniu żywienie do 25. roku życia „programuje” zdrowie naszego organizmu na resztę dorosłego życia – wolniej przebiegają procesy starzenia się i dłużej pozostajemy w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej. 

Dieta osób po 20. roku życia powinna być bogata w tłuszcze omega 3 i kwas foliowy. Tak więc na Twoim talerzu powinny znaleźć się warzywa liściaste, makaron, orzechy włoskie, łosoś czy nasiona chia.

Dieta a wiek - dieta po trzydzistce

Przekroczyłaś 30. rok życia i zauważasz, że na Twoim brzuchu pojawiają się niepokojące wałeczki? To skutek wolniejszego tempa spalania kalorii i regeneracji organizmu, często spadku wydolności organizmu lub bardziej biernego trybu życia. Jak sobie z tym poradzić? – Nie zapominaj o pięciu zbilansowanych posiłkach w ciągu dnia, staraj się także żyć aktywnie – już 3 godziny sportu tygodniowo sprawią, że poczujesz znaczną różnicę.

W swojej diecie uwzględnij warzywa i owoce (unikaj tych o wysokiej zawartości cukru, szczególnie gdy zamierzasz spożywać je wieczorem), ogranicz słodycze i produkty wysoko przetworzone. Postaw za to na chude mięso i sery, ryby oraz mleko i jego przetwory. Węglowodany dostarczaj z kolei w wyważonych dawkach – najlepiej z pełnoziarnistego pieczywa czy brązowego ryżu.

W tym wieku, uwzględnij pokarmy, które budują mięśnie i wzmacniają kości. Produkty bogate w białko, takie jak jajka, nasiona, orzechy, produkty sojowe, pierś z kurczaka i komosa ryżowa powinny być twoimi przyjaciółmi. Mleko i jogurt są niezbędne do wzmocnienia kości, ale w razie potrzeby rozważ suplementy wapnia i białka.

Dieta a wiek - dieta po czterdziestce

Aby regulować poziom cukru we krwi i przyspieszyć metabolizm, upewnij się, że w twojej diecie znajduje się błonnik. Przedmioty takie jak brokuły, produkty pełnoziarniste i ziemniaki ze skórką z łatwością ci to zapewnią. Należy unikać śmieciowego jedzenia!

Ponieważ w tym okresie życia zapotrzebowanie na energię znacznie się zmniejsza, należy bardzo uważnie komponować dietę. Najbezpieczniej jest jeść mało, ale częściej, wprowadzając do menu dużo owoców. Aby dostarczyć tak potrzebnego (szczególnie w tym wieku) białka jedz ryby, chude mięso, fasolę, pieczywo żytnie. Dużo spaceruj i ćwicz, wtedy pobudzisz do pracy własny organizm.

Dieta a wiek - dieta po pięćdziesiątce

Z wiekim zmniejsza się tempo naszego metabolizmu, dlatego zaleca się spożywanie produktów spożywczych, które organizm może łatwo strawić. W tym wieku warto rozważyć zamianę normalneo mleka na mleko roślinne, np. migdałowe, a zwykłe płatki zbożowe na te wolne od curków. Aby zmniejszyć oznaki starzenia, warto sięgnąć po awokado, brokuły, orzechy i szpinak. Jedzenie jabłek może pomóc obnizyć poziom cholesterolu i zwalczyć cukrzycę.

Dieta osób starszych powinna obowiązkowo dostarczać witamin: E, B2, B6, kwasu foliowego oraz wapnia. Należy stronić od ciężkostrawnych dań i postawić na spożywanie małych porcji jedzenia, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ewentualne dolegliwości pokarmowe. Z produktów spożywczych wybierajmy m.in. szpinak, kasze, nabiał, chude mięso, czosnek i orzechy włoskie.

Dieta a wiek  - dieta 60+

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn po 60. roku życia, zauważalne są duże niedobory wapnia w diecie. Chociaż u kobiet można odnotować nieco wyższe jego spożycie z uwagi na to, że obawiają się one zachorowania na osteoporozę. Kolejnym minerałem, którego braki są bardzo duże u osób starszych jest żelazo. Wskazuje się na większe ubytki tego minerału u kobiet niż u mężczyzn. To w połączeniu z niedoborami cynku może powodować anemię, spadek odporności organizmu oraz wolniejsze gojenie się ran, co u osób starszych może powodować wycieńczenie organizmu oraz różnego rodzaju zakażenia.

W diecie osób starszych często brakuje też cennych dla zdrowia witamin. Wskazuje się tutaj przede wszystkim duże niedobory witaminy D już u osób po 50. roku życia, gdyż znacznie zmniejsza się jej naturalny metabolizm oraz wytwarzanie w skórze po nasłonecznieniu.

Unikać należy potraw tłustych, solonych oraz zawierających duże ilości cukrów prostych.