Kolor błękitny to kolor uspokajający, znieczulający i likwidujący ból. Dieta ta jest idealna dla osób z problemami naczyniowymi, a także przy problemach z nerkami
fit.pl
2010-08-16 00:00
Udostępnij
Dieta błękitna
Niebieski (nie wszystkie jego odcienie) powoduje produkowanie przez ciało związków chemicznych, które działają uspokajająco. Może on również obniżyć puls i temperaturę ciała. Dlatego kolor ten niesie ze sobą uczucie odpoczynku, harmonii, relaksu, pokoju, ciszy.

Dieta błękitna przeznaczona jest dla osób, które odnajdują w swojej osobowości takie cechy jak: uporządkowanie, spokój, towarzystwo, zaufanie, chwiejność w nastrojach, pobudliwość. Jest odmianą diety, która skomponowana jest dla kobiet po dwudziestce.

Stosując dietę błękitną warto sięgać po:
- białe mięsa (drób, cielęcina)
- warzywa
- niełuskane zboża
- czarne jagody
- czarne oliwki
- ciemne winogrona
- jeżyny

Ogranicz natomiast:
- węglowodany proste (makaron, białe pieczywo)
- czerwone mięso (wołowina)

Ze względu na swoje działanie dieta błękitna powinna obfitować w produkty bogate w żelazo. Żelazo jest niezbędnym materiałem do budowy hemoglobiny. Ponieważ krew odbudowuje się ustawicznie, ustrój musi być stale zasilany w żelazo. Ma to bardzo istotne znaczenie w komponowaniu diety błękitnej. Owoce bogate w żelazo to: porzeczki, maliny, truskawki, poziomki, czarne jagody, żurawiny, winogrona, śliwki, gruszki, brzoskwinie, morele. Natomiast warzywa, które powinno się spożywać stosując dietę błękitną to: rośliny strączkowe – zwłaszcza soczewica, soja, pietruszka, szczypiorek, szpinak, brokuły, papryka, brukselka.

Posiłki obfitujące w żelazo powinno się łączyć z produktami bogatymi w witaminę C, bowiem takie połączenie ułatwia przyswajanie tego cennego pierwiastka. Żelazo warto również łączyć z innymi witaminami, które uczestniczą w tworzeniu krwi, a więc witaminą B6 oraz B12. Gdy jest ich stanowczo za mało to powstają niepełne krwinki, które nie mogą spełniać swej funkcji.

Przykładowy jadłospis w diecie błękitnej:

Pierwsze śniadanie:
- kubek kawy zbożowej z odtłuszczonym mlekiem (0,5 proc. tłuszczu)
- 1–2 łyżki płatków owsianych
- 2–3 śliwki świeże lub suszone

Drugie śniadanie:
- 15 dag ciemnych winogron lub pół szklanki czarnych jagód
- mała paczka krakersów albo 3 sucharki
- 1 szklanka herbaty ziołowej bez cukru

Obiad:
- talerz zupy jarzynowej
- mieszanka warzyw ugotowanych na parze lub uduszonych na teflonowej patelni bez tłuszczu
- szklanka koktajlu śliwkowego z kefirem

Kolacja:
- szklanka soku z czarnych winogron i czerwonych porzeczek
- surówka z orzechami

www.fit.pl