fit.pl mobile logo

Dieta ketogeniczna dla wegetarian - czy to możliwe?

W ostatnich latach w mediach i Internecie promowana jest moda na wegetarianizm. Sama idea takiej filozofii życiowej jest bardzo szczytna - w końcu chodzi o to, by chronić naszych “braci mniejszych”, czyli zwierzęta, poprzez niejedzenie mięsa. Czy w przypadku kultywowania takich gastronomicznych nawyków możliwe jest korzystanie z diety ketogenicznej? Dziś przyjrzymy się tej kwestii.

 

Co to dieta ketogeniczna? Dla kogo jest?

Już na samym początku musimy sobie powiedzieć o tym, czym tak naprawdę jest dieta ketogeniczna. Jej główne założenia to przede wszystkim konieczność spożywania produktów obfitych w tłuszcze, oraz unikanie tych, które są bogate w węglowodany. Jak więc możemy się spodziewać, lista produktów, które możemy wpisać do naszego jadłospisu jest nieco ograniczona.

Dla kogo jest dieta ketogeniczna? Przede wszystkim dla osób, które zmagają się z nadwagą lub z cukrzycą i insulinoopornością. W jej przypadku ograniczenie spożywania węglowodanów i zwiększenie spożycia produktów bogatych w wysokiej jakości tłuszcze pomaga w przestawieniu organizmu na stan ketozy, czyli na spalanie tłuszczów w charakterze głównego źródła energii.

Co można jeść na wegetariańskiej diecie ketogenicznej?

Dieta keto oferuje szeroki wybór pysznych i sycących produktów, które składają się głównie z białek i tłuszczów. Dzięki temu możemy cieszyć się smacznymi posiłkami, jednocześnie korzystając z wielu zdrowotnych korzyści, jakie niesie ze sobą ta dieta. W ramach diety keto powinniśmy wybierać produkty z kategorii bogatych w tłuszcze i białka, takich jak: 

 •     tłuszcze (olej kokosowy, olej z pestek winogron czy oliwa z oliwek),
 •     pełnotłuste produkty mleczne (sery, śmietana, mleko, jogurty),
 •     warzywa (awokado, brokuły, szpinak, kalafior, cukinia),
 •     owoce niskowęglowodanowe (maliny, truskawki, borówki, jagody),
 •     nasiona i orzechy (orzechy nerkowca, orzechy włoskie,  migdały, orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona chia czy siemię lniane)

Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta keto to świetna opcja dla osób, które chcą obniżyć spożycie węglowodanów. Mowa o maksymalnie 20-50 gramach dziennie. Musimy więc dość restrykcyjnie podchodzić do kwestii naszego codziennego jadłospisu. Których produktów zdecydowanie powinniśmy unikać pozostając na diecie keto?

 •     produktów zbożowych (chleb, bułki, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, słodkie wypieki),
 •     cukrów (słodycze, słodzone napoje itp.)
 •     wysokocukrowych owoców (banany, winogrona, ananasy, mango),
 •     niektórych warzyw (ziemniaki, marchew, bataty, ciecierzyca, soczewica),
 •     słodzonego nabiału (słodzone jogurty, słodzone sery),
 •     słodkich napojów.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wegetarian?

Dieta ketogeniczna to konieczność spożywania produktów należących do charakterystycznych grup i bogatych w tłuszcze. Jej zachowanie może być więc ogromnym wyzwaniem dla osób praktykujących wegetarianizm. Nie oznacza to jednak, że dieta keto nie nadaje się dla wegetarian. Konieczne będzie jednak przestrzeganie pewnych konkretnych zasad i nawyków żywieniowych, co do których zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.

Dieta ketogeniczna dla wegetarian może być dobrym pomysłem, jednak może okazać się koniecznym suplementowanie pewnych substancji niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy bowiem, że głównym źródłem białka i tłuszczów dla naszego organizmu jest właśnie mięso. Niemniej jednak stosowanie diety keto w odpowiedni i przemyślany sposób może mieć bardzo dobroczynny wpływ na organizm.

Dieta ketogeniczna bowiem przyczynia się do skutecznej walki z nadwagą i otyłością. Pomaga również w redukowaniu stanów zapalnych pojawiających się w naszym organizmie. Ograniczenie spożywania tłuszczów i węglowodanów to również lepsze zdrowie naszego serca oraz odczuwalne obniżenie poziomu cukru we krwi,

Osoby stosujące na co dzień dietę ketogeniczną mogą odczuć poprawę w zakresie gospodarki energią przez organizm. Poza tym dieta keto przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu - nie tylko pozytywnie wpływając na naszą zdolność koncentracji (a co za tym idzie - produktywność), ale także zapobiegając chorobom związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem owego organu - takim jak na przykład choroba Alzheimera. Dieta ketogeniczna może być więc doskonałym wyborem w przypadku osób pracujących intelektualnie, bądź osób starszych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl