Dieta ketogeniczna dla wegetarian - czy to możliwe?

W ostatnich latach w mediach i Internecie promowana jest moda na wegetarianizm. Sama idea takiej filozofii życiowej jest bardzo szczytna - w końcu chodzi o to, by chronić naszych “braci mniejszych”, czyli zwierzęta, poprzez niejedzenie mięsa. Czy w przypadku kultywowania takich gastronomicznych nawyków możliwe jest korzystanie z diety ketogenicznej? Dziś przyjrzymy się tej kwestii.
2023-03-31 00:00
Udostępnij
Dieta ketogeniczna dla wegetarian - czy to możliwe?

 

Co to dieta ketogeniczna? Dla kogo jest?

Już na samym początku musimy sobie powiedzieć o tym, czym tak naprawdę jest dieta ketogeniczna. Jej główne założenia to przede wszystkim konieczność spożywania produktów obfitych w tłuszcze, oraz unikanie tych, które są bogate w węglowodany. Jak więc możemy się spodziewać, lista produktów, które możemy wpisać do naszego jadłospisu jest nieco ograniczona.

Dla kogo jest dieta ketogeniczna? Przede wszystkim dla osób, które zmagają się z nadwagą lub z cukrzycą i insulinoopornością. W jej przypadku ograniczenie spożywania węglowodanów i zwiększenie spożycia produktów bogatych w wysokiej jakości tłuszcze pomaga w przestawieniu organizmu na stan ketozy, czyli na spalanie tłuszczów w charakterze głównego źródła energii.

Co można jeść na wegetariańskiej diecie ketogenicznej?

Dieta keto oferuje szeroki wybór pysznych i sycących produktów, które składają się głównie z białek i tłuszczów. Dzięki temu możemy cieszyć się smacznymi posiłkami, jednocześnie korzystając z wielu zdrowotnych korzyści, jakie niesie ze sobą ta dieta. W ramach diety keto powinniśmy wybierać produkty z kategorii bogatych w tłuszcze i białka, takich jak: 

 •     tłuszcze (olej kokosowy, olej z pestek winogron czy oliwa z oliwek),
 •     pełnotłuste produkty mleczne (sery, śmietana, mleko, jogurty),
 •     warzywa (awokado, brokuły, szpinak, kalafior, cukinia),
 •     owoce niskowęglowodanowe (maliny, truskawki, borówki, jagody),
 •     nasiona i orzechy (orzechy nerkowca, orzechy włoskie,  migdały, orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona chia czy siemię lniane)

Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta keto to świetna opcja dla osób, które chcą obniżyć spożycie węglowodanów. Mowa o maksymalnie 20-50 gramach dziennie. Musimy więc dość restrykcyjnie podchodzić do kwestii naszego codziennego jadłospisu. Których produktów zdecydowanie powinniśmy unikać pozostając na diecie keto?

 •     produktów zbożowych (chleb, bułki, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, słodkie wypieki),
 •     cukrów (słodycze, słodzone napoje itp.)
 •     wysokocukrowych owoców (banany, winogrona, ananasy, mango),
 •     niektórych warzyw (ziemniaki, marchew, bataty, ciecierzyca, soczewica),
 •     słodzonego nabiału (słodzone jogurty, słodzone sery),
 •     słodkich napojów.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wegetarian?

Dieta ketogeniczna to konieczność spożywania produktów należących do charakterystycznych grup i bogatych w tłuszcze. Jej zachowanie może być więc ogromnym wyzwaniem dla osób praktykujących wegetarianizm. Nie oznacza to jednak, że dieta keto nie nadaje się dla wegetarian. Konieczne będzie jednak przestrzeganie pewnych konkretnych zasad i nawyków żywieniowych, co do których zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.

Dieta ketogeniczna dla wegetarian może być dobrym pomysłem, jednak może okazać się koniecznym suplementowanie pewnych substancji niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy bowiem, że głównym źródłem białka i tłuszczów dla naszego organizmu jest właśnie mięso. Niemniej jednak stosowanie diety keto w odpowiedni i przemyślany sposób może mieć bardzo dobroczynny wpływ na organizm.

Dieta ketogeniczna bowiem przyczynia się do skutecznej walki z nadwagą i otyłością. Pomaga również w redukowaniu stanów zapalnych pojawiających się w naszym organizmie. Ograniczenie spożywania tłuszczów i węglowodanów to również lepsze zdrowie naszego serca oraz odczuwalne obniżenie poziomu cukru we krwi,

Osoby stosujące na co dzień dietę ketogeniczną mogą odczuć poprawę w zakresie gospodarki energią przez organizm. Poza tym dieta keto przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu - nie tylko pozytywnie wpływając na naszą zdolność koncentracji (a co za tym idzie - produktywność), ale także zapobiegając chorobom związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem owego organu - takim jak na przykład choroba Alzheimera. Dieta ketogeniczna może być więc doskonałym wyborem w przypadku osób pracujących intelektualnie, bądź osób starszych.