Dieta wegetariańska – witarianizm

Witarianizm to dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Witarianie dopuszczają podgrzewanie jedzenia do 41 °C. Najczęściej, choć nie zawsze jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem
fit.pl
2010-07-09 00:00
Udostępnij
Dieta wegetariańska – witarianizm
witarianizm2Dieta polega na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców niepoddanych obróce termicznej. Witarianizm to sposób życia w zgodzie i szacunku dla przyrody, środowiska i harmonii z ludźmi i samym sobą.

Witarianie jedzą owoce, warzywa, orzechy, nasiona, glony. Idealna procentowa zawartość wydaje się taka: 75-85% owoców, 10-20% warzyw zielono liściastych i 5% nasion czy orzechów, do tego czasem glony. Przy zmianie lub po zmianie diety, może pojawiać się chęć na zastępowanie dotychczasowego jedzenia surową żywnością. Np. zamiast zwykłej pizzy – surowa pizza, zamiast zwykłych słodyczy – np. jakieś surowe ciastka. Przepisów trochę jest, jak ktoś mocno chce i lubi robić w kuchni, to może zrobić naprawdę dużo ciekawych rzeczy.

Powody wyboru witarianizmu
  • Przekonanie o tym, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach. Naukowcy potwierdzają to, jednak zaznaczają także, że gotowanie czasem uwalnia więcej składników mineralnych z wnętrza pokarmu.
  • Wysoka temperatura powoduje ścinanie się białka i "śmierć" żywności.
  • Człowiek w przeszłości nie znał ognia, a więc w naturze jadł surowe pokarmy.
  • Człowiek staje się znacznie zdrowszy, kobiety przestają krwawić w trakcie okresu, skraca się jego czas trwania oraz znikają towarzyszące mu bóle (nie potwierdzone naukowo).
  • Witarianizm jest jednocześnie dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu i umysłu. Wymyślanie, przygotowywanie, a także spożywanie witariańskich posiłków przenosi nas w inny wymiar. Dzięki temu potrafimy się oddalić od pędzącego życia. Więcej czasu przeznaczamy na bliższe poznanie swego wnętrza, jesteśmy bardziej otwarci na otaczających nas braci - współuczestników naszej ziemskiej wędrówki.

[-------]

witarianizm3Witarianizm to nie tylko sposób odżywiania się, ale również sposób myślenia, świadomości i życia, Jest drogą miłości, ciepła, zadowolenia, przyjaźni. Ta droga prowadzi nas do zdrowego, pełnego szczęścia życia, które stwarza normalne warunki dla naszego ciała i umysłu do rozwoju duszy i osiągnięcia wewnętrznej i zewnętrznej harmonii.

Witarianizm pozwala nam uwolnić się od wielu dolegliwości. To sposób odżywiania się, który może pomóc w uleczenie wielu chorób. Witaminy, minerały, tłuszcze i enzymy zawarte w organicznym (nie przetworzonym termicznie) pożywieniu sprawiają, że nasz organizm samodzielnie zaczyna się regenerować.

Witarianizm to jedna z najwyższych form harmonii, symbiozy ze środowiskiem, zwierzętami, ludźmi i światem. Jest to życie pełne harmonii z otaczającą nas naturą, otaczającymi nas żywymi organizmami. Jest to życie bez wykorzystywania innych stworzeń do własnych celów. Życie pełne szczęścia, swobody, tolerancji, naturalności, witalności, siły, wiary oraz wolność.