Każdy wie, że pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny to doskonałe źródło witaminy C. Co jeszcze zawierają cytrusy? Jak działają zawarte w nich związki? Czy każdy może je jeść?  
fit.pl
2012-01-30 00:00
Udostępnij
Dietetyczne cytrusy
cytrusy2>>>Sprawdź ile możesz schudnąć. Darmowa porada dietetyczna>>>

Walory dietetyczne owoców cytrusowych znane są od dawna. Spożywanie ich zaleca się w szczególności w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia, gdyż zawarta w nich witamina C wspomaga układ odpornościowy, pomaga szybciej zwalczyć infekcje i lepiej znieść związane z nią dolegliwości. Oprócz witaminy C owoce cytrusowe są cennym źródłem potasu (najwięcej spośród cytrusów dostarczają go grejpfruty), wapnia, beta-karotenu (pomarańcze, mandarynki) i folacyny (zwłaszcza pomarańcze). Wartość odżywcza owoców cytrusowych decyduje, że polecane są one osobom intensywnie trenującym, rekonwalescentom, kobietom w ciąży oraz w leczeniu i profilaktyce chorób przewlekłych. Podobnie jak wszystkie owoce, cytrusy są źródłem błonnika pokarmowego. Ich atutem jest także niska kaloryczność – grejpfruty, cytryny, pomarańcze stanowią typowy element diety popularnych diet odchudzających. Jeden średni grejpfrut (350 g) lub jedna pomarańcza (250 g) to zaledwie 80 kcal.

Prozdrowotne flawonoidy i pektyny

Osoby borykające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej powinny wprowadzić cytrusy do swojej diety nie tylko ze względu na ich niską wartość energetyczną. Występujące w owocach cytrusowych flawonoidy (m.in. hesperydyna, kwercetyna, rutyna, diosmina, naryngenina, tangeretyna) aktywują utlenianie tłuszczów, co może przynieść korzyści podczas odchudzania oraz pomóc wyregulować poziom lipidów we krwi (cholesterolu, triglicerydów). Flawonoidom cytrusowym przypisuje się działanie antyalergiczne i przeciwzapalne. Badania pokazują, że regularne spożywanie owoców cytrusowych lub zażywanie preparatów flawonoidów cytrusowych może być pomocne w leczeniu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, hemoroidów, alergii oraz chronić przed rozwojem nowotworów. Prozdrowotne właściwości wykazuje też zawarty w skórkach i włóknach miąższu cytrusów kwas galakturonowy (składnik pektyn), który chroni przed rozwojem miażdżycy i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Właściwości te przypisuje się w głównie grejpfrutom, ale podobne działanie wykazują także inne cytrusy.

Nie dla każdego

Mimo licznych walorów żywieniowych, spożywanie cytrusów nie każdemu służy. Podobnie jak inne kwaśne pokarmy, owoce cytrusowe mogą wywoływać zgagę. Z tego powodu jedzenie ich jest przeciwwskazane z chorobie refluksowej. Częstego spożywanie cytrusów powinny unikać również osoby z nadwrażliwością zębów – zawarte w owocach cytrusowych kwasy mogą zwiększyć wrażliwość zębów i hamować działanie środków leczniczych. Ze względu na właściwości alergizujące, cytrusów nie należy podawać dzieciom w pierwszym roku życia. Właściwości alergizujące wykazują także stosowane do konserwacji owoców cytrusowych substancje dodatkowe, co często mylnie rozpoznawane jest jako przejaw alergii na owoce. Przyjmując leki trzeba pamiętać, że występujące w grejpfrutach flawonoidy oraz furanokumaryny mogą zmieniać metabolizm niektórych preparatów (przeciwhistaminowych, obniżających poziom cholesterolu). Aby nie zaburzać działania leku nie należy spożywać cytrusów w czasie przyjmowania medykamentów. Przestrzega się również przed popijaniem leków sokiem grejpfrutowym.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl