fit.pl mobile logo

Dietetyczne przeboje dla seniora

Niektóre produkty są szczególnie polecane seniorom, gdyż dzięki swoim właściwościom odżywczym pomagają walczyć z negatywami skutkami procesów starzenia i chronią przed wieloma chorobami
senior dieta3Co więc powinien jeść senior, by cieszyć się zdrowiem i siłami witalnymi?

Ryby

Tłuste ryby - łosoś, śledź, makrela czy sardynki to bogactwo kwasów tłuszczowych omega 3. Chronią przed obniżeniem zdolności poznawczych, chorobą Alzheimera i Parkinsona. Mają także działanie przeciwzapalne, zmniejszając bóle stawów i reumatyczne. Zapobiegają zakrzepom krwi, chorobie wieńcowej i udarowi mózgu.

Orzechy

To doskonałe źródło magnezu, który zapewnia nam odpowiedni poziom energii. Ponadto jest niezbędny przy utrzymaniu sprężystości mięśni i izapobieganiu ch bólom. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia osteoporozy. Migdały przyczyniają się do budowania masy mięśniowej, a także chronią przed jaskrą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym. Badania amerykańskich naukowców pokazują, że spożywanie 25 gram świeżych orzechów tygodniowo, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca nawet o 47%.

Oliwa z oliwek

Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom „złego" cholesterolu LDL przy jednoczesnej ochronie poziomu "dobrego" cholesterolu HDL. Dzięki zawartości tych tłuszczy oliwa z oliwek pomaga walczyć z chorobami serca i udarem mózgu. Zawiera przeciwutleniacze, pomagające zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, zwłaszcza raka piersi i jelita grubego.

Brokuły

To bogactwo karotenoidów, witaminy C, pomocnych w ochronie przed rakiem płuc, piersi i jelita grubego. Zawierają również kwas liponowy, kwasy tłuszczowe, związane ze wzrostem pracy mózgu i senior dieta2energii. Brokuły to również bogactwo luteiny, która pomaga zachować zdrowy wzrok. Brokuły zawierają witaminę E, chroniącą przed chorobą Alzheimera. Są bogate w błonnik, chrom, wspomagając tym samym regulację stężenia cukru we krwi.

Czosnek


Świeży czosnek zawiera kilka związków, z których najważniejszy to allicyna. Zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi, infekcjom, niestrawności, wrzodom żołądka i jelit. Może również obniżać poziom złego cholesterolu, nawet o 12 procent. Hamuje wzrost płytek miażdżycowych w tętnicach, przyczyniających się do zawałów serca i udaru mózgu. Czosnek jest znanym od lat domowym sposobem na infekcje. Zawarte w nim związku pomagają wzmocnić układ odpornościowy.

Przyprawy


Większość z nich to silne przeciwutleniacze, prrzydające wielu korzyści zdrowotnych. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i może pomóc złagodzić ból stawów. Chilli zawiera kapsaicynę, która doraźnie łagodzi bóle, a nasiona kolendry mogą obniżać ciśnienie krwi.

Zielone warzywa

Warzywa liściaste (kapusta, kapusta włoska) to bogactwo karotenoidów, pomagających zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie, które postępują wraz z wiekiem. To także doskonałe źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Dzięki temu łatwiej zachować mocne kości. Zawierają również potas, który chroni przed utratą wapnia. Znajdują się w nich także witaminy C i E.

Soja

Zawiera dużą ilość estrogenów roślinnych i magnezu, co ułatwia łagodzenie objawów menopauzy. To bogactwo błonnika. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Białko sojowe pomocne jest w budowaniu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu kolagenu i elastyny, co pomaga utrzymać skórę w młodzieńczej kondycji.

www.dieta.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl