fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Dietetyczny test
rownowagawdieciePytanie 1. Czy zdarza ci się poranne uczucie zmęczenia mimo wielu godzin snu?

a) często
b) raczej nie
c) nie nigdy
d) czasami

Pytanie 2. Czy często łapiesz infekcje i przeziębienia?

a) raczej rzadko
b) zdarza mi się przeziębienie w okresie jesienno-zimowym lub na wiosnę
c) jestem osobą odporną na przeziębienia
d) często choruję

Pytanie 3. Czy cierpisz na bóle głowy?

a) często z przemęczenia
b) czasami
c) bardzo rzadko
d) miewam napady migreny

Pytanie 4. Czy masz problemy z włosami?

a) mam piękne włosy
b) mam przetłuszczające się włosy
c) mam włosy kruche, rozdwajające się, obserwuję też wzmożone wypadanie
d) raczej nie

Pytanie 5. Czy dopada cię chandra?

a) często, mam skłonność do depresji
b) miewam smutne nastroje zimą i jesienią
c) rzadko
d) jestem raczej optymistą

Pytanie 6. Czy masz problemy ze skórą?

a) mam cerę mieszaną i nie przysparzającą większych problemów
b) mam tłustą cerę ze skłonnościami do powstawania wyprysków
c) mam cerę suchą, łuszczącą się, mam też problemy z gojeniem ran
d) mam cerę delikatną, ze skłonnością do pękających naczynek i powstawania siniaków

Pytanie 7. Czy masz problemy z paznokciami?

a) w zasadzie chyba nie, trudno mi jednak zapuścić paznokcie, bo je wciąż obgryzam
b) zdecydowanie nie
c) zdecydowanie tak, mam łamliwe paznokcie i często pojawiają mi się na nich białe plamki
d) raczej nie, choć mam dosyć słabe paznokcie

Tabela wyników: 

 Pytanie nr a b c d
 1 2 0 0 0
 2 0 0 0 2
 3 2 1 0 0
 4 0 1 2 0
 5 2 2 0 0
 6 0 2 3 3
 7 1 0 2 0
 RAZEM        
 


[-------]

Kolumna pierwsza

Magnez
Uzyskanie punktów w tej kolumnie może sugerować na niedobory tego makroelementu. Już samo zaszeregowanie składnika w grupie makroelementów wskazuje na jego duże zapotrzebowanie, a to z kolei sugeruje ogromną rolę w naszym organizmie.
Magnez uczestniczy w kluczowych procesach metabolicznych,  więc jego niedobór może wywołać wiele różnych objawów.

Na silny ubytek tego pierwiastka może wpływać intensywny wysiłek fizyczny, długotrwały stres. Duże spożycie kawy i alkoholu również poważnie ogranicza przyswajanie tego pierwiastka. Zalecane spożycie magnezu wynosi 300-350 mg dziennie, a za jego doskonałe źródła uważa się pieczywo pełnego przemiału, grube kasze, drożdże piwne i piekarnicze, rośliny strączkowe, czekoladę, kakao, mak,  nasiona słonecznika, lnu, dyni i orzechy, a także nać pietruszki i żółty ser.

Kolumna druga

Witaminy grupy B
Punkty w tej kolumnie mogą wskazywać na niedobór jednej lub wielu witamin z tej grupy, ponieważ objawy niedoboru tych witamin często się pokrywają, a z kolei ich działanie wzajemnie uzupełnia, tu zostały one ujęte jako całość. Podobnie jest ze źródłami występowania tych związków, gdyż i tu witaminy te występują obok siebie. Znajdziemy je zatem w drożdżach piwowarskich i piekarniczych, żółtkach jaj, mięsie, warzywach, owocach, roślinach strączkowych, zarodkach pszennych, grubych kaszach, orzechach, kiełkach zbóż i pieczywie pełnego przemiału.

Kolumna trzecia

Cynk
Pierwiastek ten jest aktywatorem wielu enzymów uczestniczących w przemianie białek i węglowodanów, zatem jego niedobory prowadzą do wielu dość poważnych zaburzeń, jednak dużą w ostatnich czasach popularność uzyskał dzięki zbawiennemu wpływowi na naszą cerę, włosy, paznokcie, także na gojenie ran. Cynku szukać powinniśmy w ostrygach, rybach, grzybach, żółtkach jaj, pieczywie pełnego przemiału, drożdżach, orzechach, kakao i roślinach strączkowych.

Wiedza na temat norm spożycia tego pierwiastka jest wciąż jeszcze niepełna i najprawdopodobniej zapotrzebowanie organizmu jest sprawą bardzo indywidualną, jednak za bezpieczne spożycie cynku przyjmuje się 15 mg dziennie.

Kolumna czwarta

Witamina C
Chyba każdy z nas niejednokrotnie doświadczył krótkotrwałych niedoborów tej witaminy. Z racji szybkiego jej wydalania z moczem utrzymanie stałego poziomu witaminy C jest prawie niemożliwe. Rola tej witaminy w ustroju jest bardzo duża i różnorodna. Należy ona także do grupy antyoksydantów zdolnych do ochrony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W miarę możliwości, przy rozpoznaniu pierwszych objawów niedoboru witaminy C powinno się zwiększyć jej spożycie, gdyż długotrwały niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zasadniczo witamina C występuje w produktach roślinnych, jej bogatym źródłem są przede wszystkim warzywa zielone i owoce, zwłaszcza porzeczki, cytrusy, owoce rokitnika i róży. Zaleca się przyjmowanie przynajmniej 75 mg dziennie. Zapotrzebowanie na tę witaminę zdecydowanie rośnie w okresie przeziębienia i osłabienia organizmu, a także u osób palących papierosy i żyjących w zatrutym środowisku dużych miast.

Solarium & Fitness 3/2007
www.solarium.net.pl