fit.pl mobile logo

Dlaczego Y

Choć jej walory smakowe nie wszystkich zachwycają, ziołowy napar ma wiele cennych właściwości, m.in. wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol

Ostatnio wiele mówi się o tym, że yerba mate może powodować raka. Mimo to liczba fanów tego naparu ciągle się zwiększa. Skąd ta popularność?

Ze względu na dietetyczne zalety, ale i zawartość kofeiny Yerba Mate można pić zamiast filiżanki kawy, albo jako zamiennik czarnej herbaty.

Jej entuzjastą jest m.in. podróżnik Wojciech Cejrowski, który popija ją podczas programów telewizyjnych oraz podróżniczka Beata Pawlikowska.

Działanie:

 • obniża cholesterol
 • ma właściwości moczopędne
 • poprawia krążenie
 • działa odtruwająco
 • poprawia przemianę materii
 • pobudza proces trawienia
 • jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, żelaza, sodu, potasu, krzemu i fosforu
 • zawiera witaminę A, B1, B2 i C.
 • chroni komórki wątroby
 • hamuje uczucie głodu
 • powoduje uczucie sytości
 • wzmacnia odporność
 • likwiduje zmęczenie
 • wspomaga koncentrację
 • w zależności od sposobu parzenia: orzeźwia, pobudza lub uspokaja i koi nerwy

 

Jak zaparzyć yerba mate?

Mate parzy się w specjalnych, drewnianych, ceramicznych lub tykwowych pojemniczkach zwanych materro lub guampa, wyrabianych z rogów bydlęcych.

Yerbę pije się przez metalową rurkę z sitkiem, tak zwaną bombillą. Susz wsypuje się od ¼ do ¾ objętości naczynia, w zależności ile razy będziemy chcieli ją zaparzać. Następnie susz zalewa się gorącą wodą (nie wrzątkiem, by nie utraciła właściwości – podobnie jak zielona herbata).

Pierwszy raz zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego zalewamy niewielką ilością wody, a następnie po kilku minutach do esencji dolewamy przestudzonej wody. Susz można zalewać  nawet kilkanaście razy. Naparu się nie słodzi, ale w krajach, gdzie yerba jest tradycyjnym napojem (np. w Paragwaju czy Brazylii), dopuszcza się podawanie jej z sokiem owocowym lub cytryną.

Z wycieczek po krajach Ameryki Południowej czy Łacińskiej warto przywieść yerba mate i tradycyjne akcesoria do jej podawania.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl