Fenkuł to w Polsce roślina stosunkowo mało znana. Jednak ze względu na wszechstronne zastosowanie warto to warzywo poznać i polubić  
fit.pl
2012-08-03 00:00
Udostępnij
Fenkuł włoski
Fenkuł włoski (Foeniculum vulgare) – spotykany też pod innymi nazwami: koper włoski, koper słodki. Jest rośliną zaliczaną do rodziny selerowatych. Występuje, jako roślina dziko rosnąca w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Jest też uprawiany w wielu krajach, jako warzywo. Jednak w Polsce uprawa fenkuła rzadko odbywa się z sukcesem.

Bomba witaminowa

Fenkuł bogactwo witaminy C. Warto wiedzieć, że jedno warzywo pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Ponadto koper zawiera spore ilości potasu, który działa profilaktycznie na układ krwionośny. Obecny w fenkule błonnik pokarmowy wiąże cholesterol, metale ciężkie i szkodliwe produkty przemiany materii, usuwając je wraz z kałem. Skutecznie przeciwdziała także obstrukcjom. Z uwagi na niską wartość kaloryczną fenkuł stanowi warzywo często stosowane w dietach odchudzających.

Aromat i zdrowie

Koper włoski posiada właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są owoce zawierające olejki eteryczne, flawonoidy, związki białkowe oraz tłusty olej. Za najcenniejszy uważa się obecny w fenkule olejek lotny, który zawiera w swym składzie rozkurczający anetol i wykrztuśny fenchon. Anetol działa wiatropędnie, ułatwiając pozbywanie się gazów, a tym samym łagodząc wzdęcia i rozluźniając spięte i skurczone jelita. Dlatego też pediatrzy często zalecają herbatki z koprem włoskim młodym mamom, jako panaceum łagodzące kolki niemowlęce. Dodatek kopru stosuje się również w wielu odżywkach i herbatkach dla najmłodszych. Koper działa tez mlekopędnie – stymulując produkcję mleka i kobiet karmiących piersią. Fenchon zawarty w koprze posiada zdolność rozrzedzania zalegającego śluzu w oskrzelach. Syropy z kopru włoskiego zalecane są podczas leczenia suchego i męczącego kaszlu.

Wyborny smak

W kuchni fenuł jest używany głownie ze względu na swój charakterystyczny anyżkowy zapach i smak. Fenkuła można spożywać jak warzywo, na surowo, w postaci gotowanej, grillowanej, czy duszonej. Liście można dusić i miksować – w ten sposób powstają wspaniałe zupy kremy. Dobrze komponuje się smakowo z gotowanymi brokułami lub kalafiorem oraz z ziemniakami w mundurkach. Jest też często składnikiem mieszanek ziołowych polecanych do zup. Koper bywa dodatkiem do kompotów, słodkich sosów, kapusty, czy buraczków ćwikłowych. Zielonymi gałązkami można także dekorować potrawy. W krajach śródziemnomorskich z walcowatych bulw po usunięciu twardego środka przygotowuje się sałatki, zapiekanki, potrawki o słodkawo-korzennym smaku i anyżkowym zapachu.

Na lepszą miłość

Fenkuła od dawien dawna traktuje się, jako roślinę o afrodyzjakalnych mocach. W starożytnych Indiach z soku wyciśniętego z kopru włoskiego, po zmieszaniu z lukrecją, miodem i mlekiem przygotowywano specjalny napój, którym kobiety raczyły swych kochanków. Popularna była też dodająca mocy seksualnych zupa fenkułowa. Dziś sałatka z kopru włoskiego i pomarańczy jest uznawana za doskonałe danie na kolację we dwoje.

dr inż. A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl