fit.pl mobile logo

Grzyby dla zdrowia i smaku

Jadane są głównie ze względu na swoje walory smakowe. W rzeczywistości nie tylko smak jest zaletą grzybów. Za co cenią je wegetarianie i dlaczego potrawy z grzybów warto wprowadzić do menu podczas odchudzania? 

Właściwości żywieniowe grzybów znane są ludzkości od tysięcy lat. Egipcjanie twierdzili, że są one zbyt cennym produktem dla zwykłych śmiertelników, dlatego podawali je wyłącznie faraonom.

Grzyby jako źródło substancji o właściwościach leczniczych doceniane były przez starożytnych Greków, wykorzystywane były natomiast przede wszystkim w medycynie ludowej Chin, Japonii i Malezji. Do najbardziej cenionych grzybów jadalnych zalicza się podgrzybki, borowiki, koźlarze, rydze, pieprzniki, gąski, opieńki oraz rosnące pod ziemią trufle. Najczęściej jadanymi grzybami są natomiast bez wątpienia hodowlane pieczarki oraz boczniaki.

Mięso lasu

Grzyby nie są niezbędnym elementem zdrowej diety, ale bez wątpienia mogą stanowić cenne urozmaicenie posiłków. Podobnie jak warzywa, zawierają bardzo dużo wody (ok. 90%), a ich wartość energetyczna jest niska. Najmniej kaloryczne z grzybów są pieczarki – 100 g obranych, surowych pieczarek uprawnych to jedynie 17 kcal. Grzyby leśne zawierają więcej składników energetycznych, stąd mogą być nawet 2-3-krotnie bardziej kaloryczne. Często określa się je mianem „mięsa lasu”, gdyż dostarczają żelaza, witamin z grupy B (zwłaszcza niacyny), a występujące w nich białko cechuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Dzięki swoim walorom odżywczym grzyby chętnie jadane są przez wegetarian. O wykorzystaniu grzybów w kuchni bezmięsnej decyduje również ich specyficzny smak, związany z naturalną wysoką zawartością glutaminianów.

Właściwości terapeutyczne

Podobnie jak inne produkty pochodzenia roślinnego, również grzyby stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego. Błonnik występujący w owocnikach grzybów wyróżnia się specyficznym składem. Zawiera on zaliczane do polisacharydów – β-glukany i chitosany. Związki te wzmacniają system odpornościowy, zapobiegają wchłanianiu nadmiernej ilości cholesterolu, pomagają utrzymać organizm w stanie homeostazy. β-glukany znane są ponadto ze swoich właściwości przeciwnowotworowych i antyalergicznych. Działanie to wzmacnia zawarte w grzybach białko. Chitosany z kolei zmniejszają przyswajanie tłuszczów z pożywienia, stąd wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym do produkcji preparatów wspomagających odchudzanie.


Grzyby w praktyce

Grzyby bardzo łatwo się psują, a nieprawidłowo przechowywane mogą być źródłem substancji toksycznych. Z tego powodu najlepiej spożywać je bezpośrednio po zebraniu.

Świeżość grzybów można przedłużyć przechowując je w lodówce – maksymalnie do jednego tygodnia. Grzyby można również mrozić i suszyć. Podczas mrożenia straty wartości odżywczych są najmniejsze, jednak za najlepszy i najprostszy sposób ich przechowywania uważa się suszenie. Suszone grzyby przed gotowaniem należy dokładnie wypłukać, zalać wodą i pozostawić na minimum 30 minut do napęcznienia.

Grzyby są ciężkostrawne, zwłaszcza te smażone, z dodatkiem kiełbasy czy kawałków tłustego mięsa. Aby potrawy z grzybów nie stanowiły dla przewodu pokarmowego dużego obciążenia zaleca się łączenie ich z lekkostrawnymi warzywami (np. szpinak, marchew, dynia, cukinia), ziemniakami lub ryżem.

Z racji tego, że grzyby mają zdolność kumulowania metali ciężkich, zaleca się jadać grzybowe dania nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Ponadto jednorazowo nie należy spożywać grzybów w ilości większej niż 250 g.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
marcela.t93

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
joasia

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia!

Zgłoś nadużycie-
joasia

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
hanka.rozek

A po świętach www.igortreneronline.pl ! Spełnij swoje marzenia o fit sylwetce!!!

Zgłoś nadużycie-
olagmyz

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl