Nazwa tych jagód pochodzi od trzech chińskich słów oznaczających pięć smaków, gdyż jako nieliczne wśród owoców, łączą w sobie je wszystkie (z chiń. wu-5, wei-smak, zi-nasiono)  
fit.pl
2012-05-07 00:00
Udostępnij
Jagody Wu Wei Zi
Owoce te możemy znaleźć na pnączach Cytryńca Chińskiego dziko rosnącego głównie w Chinach, na półwyspie Koreańskim oraz w pewnej części Rosji. Ze względu na odkrycie leczniczych właściwości Cytryńca sadzonki można kupić również w Polsce.

Jako szczególnie cenne dla zdrowia uznano nasiona i owoce. Jagody zawierają ok. 1,5% cukrów i 20% kwasów organicznych (głównie cytrynowego i jabłkowego), flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne i witaminy antyoksydacyjne. Są też dobrym źródłem wszystkich składników pokarmowych: węglowodanów, białek, tłuszczy oraz makro – i mikroelementów; wapnia, potasu, fosforu, żelaza, manganu, cyny i glinu.

Jagody wg tradycyjnej medycyny chińskiej odpowiedzialne są m.in. za detoksykację organizmu i regenerację wątroby. Zwiększają efektywność pozbywania się metali ciężkich z organizmu.

Zespół badaczy z University of Arizona potwierdził bardzo silne i skuteczne działanie detoksykacyjne w przypadku zatruć wątroby toksycznymi związkami chemicznymi oraz w przypadku żółtaczki.

Badanie, które objęło swym zakresem 102 pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby, którym podawano doustnie wyekstrahowane substancje czynne z jagód Wu Wei Zi pozwoliło 72 z nich osiągnąć pozytywne rezultaty. Po 25 dniach od rozpoczęcia badania ich enzymy powróciły do pierwotnego, właściwego poziomu bez żadnych efektów ubocznych.

Owoce te setki lat temu w Dynastiach Chińskich wykorzystywane były do utrzymania młodzieńczego wyglądu. Dzięki zawartości antyoksydantów oraz witamin przeciwutleniających ( C i A) działają ochronnie na komórki przeciwdziałając starzeniu się organizmu.

Dwa lignany tj. wuweizisu C i gomisin A przeciwdziałają uszkodzeniu lipidów przez toksyczne substancje.  Badania na wyizolowanych organach jednoznacznie wykazały, iż jagody WWZ aktywizują LBT4 w leukocytach, a tym samym pomagają organizmowi skutecznie zwalczać infekcje.

Jagody Cytryńca chińskiego jak wykazały wieloletnie badania na zwierzętach mogą okazać się również pomocne w sytuacjach stresowych, skutecznie obniżając kortyzol – hormon stresu.

Badania dowiodły, iż Wu Wei Zi okazują się również idealną suplementacją w przypadku niektórych schorzeń neurologicznych, takich jak depresje czy schizofrenia. Doświadczenie potwierdziło także, że suplementacja jagodami okazuje się zbawienna dla osób uzależnionych od alkoholu.

Wu Wei Zi są też znakomitym afrodyzjakiem, wykorzystywanym często jako dodatek do wina.  Jagodom tym udowodniono pozytywny wpływ na wzrost siły mięśni, badania wykazały, że u osób spożywających nalewkę ze sproszkowanych jagód Wu Wei Zi średnio wzrasta ona o 37%.

Wpływają także na szybką regenerację sił, zmniejszenie szans na przegrzanie organizmu oraz stymulują centralny układ nerwowy zmniejszając uczucie zmęczenia. Farmakologiczne badania na zwierzętach, udowodniły że przeciwdziałają udarom słonecznym i oparzeniom.

Gdy nie mamy wystarczająco czasu i miejsca na uprawę jagód, możemy Wu Wei Zi kupić w postaci ekstraktów lub wyekstrahowanych substancji czynnych zamkniętych w kapsułkach. Nabyć można również sproszkowane czy też suszone jagody, które mogą stanowić doskonałą przekąskę jak i składnik herbat.

Joanna Jamróz

www.fit.pl