Aktynoterapia – leczenie światłem

Brak światła i ciepła wywołuje jesienią silne rozdrażnienie, a u niektórych nawet stany depresyjne. Znaną już od wieków receptą na różne schorzenia i brak światła jest aktynoterapia
fit.pl
2012-06-08 00:00
Udostępnij
Aktynoterapia – leczenie światłem
light%20therapyAktynoterapia to nic innego jak wykorzystywanie ciepła, oraz sztucznych źródeł promieniowania świetlnego (poprzez lampy i laser) w celu poprawienia smaopoczucia i leczenia wielu schorzeń.

Światło źródłem życia i radości!

Nie od dziś wiemy jak ważne jest światło do dobrego funkcjonowania naszego organizmu, ale także wszelkich organizmów roślinnych, żyjących wokół nas. Światło nie tylko ogrzewa, ale także pomaga pobudzić nasz organizm do pracy, poprzez emisje ciepła podnosi poziom endorfin – hormonów szczęścia, dlatego latem czujemy się znacznie bardziej szczęśliwi i emanujemy radością.

Medycyna już od wieków zna lecznicze zastosowanie światła. W starożytnym Egipcie promieniowanie słonecznie było wykorzystywane do lecznia wielu schorzeń. Pomimo, iż terapia słoneczna nie miała w tamtych czasach naukowaego wyjaśnienia, jej moc uzdrowicielska, jak sądziło wielu pacjentów była po prostu oczywista. Lekarze arabscy, rzymscy i egipscy wprowadzali ją do ogólnego stosowania.

Promienie słoneczne były kiedyś jedyną formą fototerapii, używaną w medycynie. Wraz z rozwojem techniki była coraz częściej wypierana przez aktynoteriapię ze względu na różne skutki uboczne działań promieni słonecznych na skórę.

Helioterapię stosuje się jeszcze przy leczeniu przewlekłych stanów zapalnych stawów, przewlekłych nieżytów dróg oddechowych, łuszczycy, czyraczności, trądzika pospolitego, zaburzeń wzrostu kości u dzieci oraz gruźlicy kostno-stawowej, gruźlicy dróg moczowych i gruźlicy węzłów chłonnych.

Przeczytaj co skutecznie można leczyć sztucznym światłem.... Następna strona>>

[-------]

Około 100 lat temu duński lekarz przyczynił się do popularyzacji nowoczenej formy leczenia światłem – sztucznym. Niels Ryberg Finsen udowodnił w 1896 roku, że działanie ligth%20terapy%20lampświatła nadfioletowego (emitowanego przez lampe łukową) leczniczo wpływa na schorzenia skóry oraz gruźlice.

W początkach rozwoju fotomedycyny zaczęto wykorzystywać głównie wiązki promieniowania podczerwieni oraz ultrafiletu. Na początku lat 80-tych zespół naukowy stworzył źródło światła oparte na laserze, pracujące w sepktrum światła widzilanedgo i po cześci podczerwieni.

Obecnie w medycynie stosuje się obie formy naświetlania za pomocą nowoczesnych lamp kwarcowych a także wspomnianych laserów.

Biologiczny wpływ promieniowania podczerwoengo polega na działaniu ciepła, które powoduje między innymi:
  • poprawę ukrwienia skóry i zwiększenie wydzielania potu;
  • rozszerzenie naczyń włosowatych, co oznacza lepszy przepływ krwi tętniczej przez tkanki;
  • pobudzneie procesów metabolicznych;
  • działa przeciwbólowo poprzez podwyższenie progu bólu;
  • zmiejszenie napięcia mięśni.

Promieniowanie podczerwone stosuje się w:
  •  przewlekłych stanach zapalnych reumatycznych stawów i kończyn;
  • nerwobólach oraz zespołach bólowych (w stanach po zapaleniu bakteryjnym, odmrożeniach i uszkodzeniach pomieniowaniem TRG oraz UV, chorobach naczyń krwionośnych i obwodowych;
  • przewlekłych stanach zapalnych jamy nosowej, zatak przynosowych, zapaleniach ucha zewnetrznego, stawów, rzuchwy;
  • jako zabieg przygotowujący przed jonoferezą, kinezyterapią i masażem;
  • ropniach tkanek miękkich, naciekach po zastrzychach

Czytaj więcej:

www.fit.pl