Kluczem do skutecznej walki z otyłością jest szybka przemiana materii. Jak ją poprawić? Istnieją naturalne sposoby na to, by przyspieszyć metabolizm
fit.pl
2010-08-11 00:00
Udostępnij
Jak usprawnić swój metabolizm?
metabolism3O szybkiej przemianie materii mówimy, gdy wartość podstawowego wydatku energetycznego jest duża, czyli organizm zużywa sporą część spożywanych kalorii na podtrzymanie funkcji organów i ich regenerację.

Po pierwsze, by Twoja przemiana materii była odpowiednio szybka, budź ją co rano – śniadaniem. Nie jedząc śniadań bardzo szybko głodniejesz i w ciągu dnia zaczynasz podjadać niezdrowe przekąski, które dodatkowo spowalniają Twój metabolizm.

Aby przemiana materii przyspieszyła, zmień ilość swoich posiłków – z trzech na pięć albo sześć.

Jeśli mimo stosowania 5-6 posiłków dziennie nadal masz ochotę na przegryzkę, nie sięgaj po chipsy, czekoladę czy inne kaloryczne wypełniacze brzucha. Sięgnij po alternatywne zdrowe przekąski, na przykład orzechy, owoce, migdały.

Pij dużo wody! Pamiętaj by w ciągu dnia wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Szybka przemiana materii wymaga odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Naturalnym sposobem poprawienia przemiany materii i ułatwiającym trawienie jest błonnik. Znajdziesz go w:
  • grochu,
  • otrębach,
  • pełnym ziarnie,
  • owocach i warzywach

Seler to także cenne warzywo, które wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza organizm z toksyn i pobudza przemianę materii, dzięki zawartości wielu substancji czynnych o właściwościach zdrowotnych m.in. olejków lotnych, flawonoidów, furanokumaryn, witamin i mikroelementów.

metabolizm2

Przemianę materii możesz również poprawić dzięki zielonej herbacie. Pij ją zamiast czarnej herbaty.

Przyspieszenie przemiany materii nie wymaga głodzenia się! Głodówka tylko spowalnia przemianę materii i sprawia, że odchudzanie staje się mniej skuteczne i mniej przyjemne. Na przemianę materii ma wpływ skład diety. Białko zwiększa przemianę materii o 25%, węglowodany o 6%, a tłuszcze o 5-10%. Średnio szacuje się że prawidłowo zestawiona dieta zwiększa tempo metabolizmu o 10%. Jasno więc wynika, że nie warto więc się głodzić.

Pamiętaj, że aby poprawić swoją przemianę materii warto również się ruszać. Aktywność fizyczna wpływa bardzo pozytywnie na nasz metabolizm. Dzięki temu nie tylko skuteczniej będziesz walczyć z nadwagą, ale będziesz cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Więcej informacji dotyczących oodchudzania znajdziesz TUTAJ

www.fit.pl