Jemy więcej warzyw niż pozostałe kraje UE

Wydawać by się mogło, że dieta Polaków jest niezdrowa i zbyt tłusta. Okazuje się jednak, że Polacy zjadają więcej warzyw i owoców niż pozostali mieszkańcy Europy  
fit.pl
2012-02-23 00:00
Udostępnij
Jemy więcej warzyw niż pozostałe kraje UE
European Food Information Council przeprowadził badania, które miały na celu sprawdzenie, jakie ilości warzyw i owoców spożywają mieszkańcy poszczególnych krajów Unii Europejskiej. W badaniach wypadliśmy rewelacyjnie.

Ze statystyk tych wynika, że każdego dnia spożywamy ponad pół kilograma owoców i warzyw. Tym samym dystansujmy Niemców, Włochów czy Węgrów, którzy warzyw i owoców jedzą znacznie mniej.  W Polsce zjadamy 577g, we Włoszech 452g, w Niemczech 442g, a w Austrii 413g. Pozostałe kraje europejskie muszą się bardziej postarać.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienna dawka spożycia warzyw i owoców wynosiła 400g. Ze statystyk wynika, że spełniały normę, aż nadto.

Jednym z programów, które zachęcają do spożywania warzyw i owoców jest program „Owoce w szkole”, notabene współfinansowany ze środków europejskich. Dzięki niemu, uczniom szkół podstawowych kilka razy w tygodniu za darmo dostarczane są owoce i warzywa. Każdego roku, dzięki unijnej dotacji, zdrowy posiłek trafia do setek tysięcy uczniów.

Czy faktycznie Polacy spożywają tak dużą liczbę warzyw i owoców? Polscy eksperci są innego zdania. Według ich opinii powinniśmy mówić raczej o spadku spożycia warzyw i owoców. Zresztą ten trend jest widoczny w całej Unii Europejskiej, co związane jest ze zmniejszeniem zbiorów owoców i warzyw.

Niezależnie od tego czy statystyki podane przez European Food Information Council są zawyżone, powinniśmy się cieszyć, że w naszym kraju rośnie świadomość zdrowego stylu życia, który przejawia się między innymi w racjonalnych nawykach żywieniowych.

www.fit.pl