fit.pl mobile logo

Kilka słów o czosnku

Zdecydowałem się napisać o czosnku, gdyż jego popularność nie spadła od tysięcy lat. Był znany już wtedy i jest znany teraz.... Nie tylko ze względu na walory smakowe (ma swoich zwolenników jak i przeciwników), ale i lecznicze...
Kontrowersje wywołuje jego zapach, a czasem wręcz obrzydzenie czy odpychanie w większym gronie osób... Za tą mocną woń odpowiada nic innego jak aktywna substancja siarkowa - tak zwana allina. Przy rozpadzie owej substancji siarkowej wydziela się produkt zwany allicyną.

Co daje allicyna? Zgodnie z badaniami ma ona zdolność do powstrzymywania procesu zlepiania się płytek krwi. Nasz krwioobieg jest dużo lepiej zabezpieczony przed tłuszczami.

Czosnek w ogóle jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego krwioobiegu, to wykazuje niezwykle pozytywne działanie. Nie dość, że usprawnia przepływ naszej krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy obniżając dość skutecznie cholesterol dzięki bioaktywnym składnikom, to jeszcze są skutecznym lekiem na nadciśnienie tętnicze (dzięki silnym bioaktywnym saponinom steroidowym).

Jest on także źródłem wielu witamin i minerałów. Do najczęściej zauważanych należą:
- Witamina A
- Witamina C
- Witaminy z grupy B
- Żelazo
- Miedź
- Cynk
- Magnez
- Jod
- Mangan
- Molibden

Bardzo ważną zaletą czosnku jest to, iż jest dobrym "antynowotworem" i ochrania nasze serce "korzystając" z wielu sposobów. Jak to się dzieje? Otóż zgodnie z badaniami dzięki rozpadowi alliny, a raczej produktów powstałych w wyniku tej reakcji. Nie tylko cholesterol się obniża, gdy spożywamy czosnek, ale także i poziom trójglicerydów. Nasze serce jest lepiej ukrwione, gdyż usprawniony staje się przepływ naszej krwi. Liczy się na jego korzyść również udział w przemianach kwasu arachidonowego (decyduje o wielu czynnościach naczyń krwionośnych).

Nie tylko ryzyko zawału serca jest obniżone, ale także i udaru mózgu, który często dopada osoby w wieku średnim lub podeszłym... Potrafi on również skutecznie, że się tak wyrażę podnieść kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Czosnek jest ceniony również ze względu na silne działanie antybakteryjne i antypasożytnicze zarazem. Grzyby pleśniowe, infekcje dróg moczowych, infekcje żołądkowe oraz tak zwane drobnoustroje dróg oddechowych są nam nie straszne, a wszystko dzięki aktywnym związkom znajdującym się w czosnku. Nie wszyscy oczywiście są w stanie znieść czy jego zapach czy smak. Więc powstały bezwonne i bezsmakowe ekstrakty z czosnku w kapsułkach. Dość popularnymi ekstraktami czosnku w tabletkach/kapsułkach są:

- Ekstrakt Czosnku firmy Walmark
- Garlicin firmy Olimp

By pozbyć się niepożądanego zapachu można żuć liście mięty lub selera. Ewentualnie parę kieliszków wina czerwonego powinno załatwić sprawę.

Są oczywiście przeciwwskazania. Jakie? Otóż ludzie, którzy są cukrzykami i zażywający na to leki powinni ostrożnie obchodzić się z czosnkiem. W czasie stanu ciąży nie powinno się go spożywać w dużych ilościach, gdyż może wpłynąć niekorzystnie - tak samo w czasie karmienia piersią. Pył czosnkowy oraz spożywanie samego czosnku może zaszkodzić osobom uczulonym (ale to raczej logiczne).

Janusz Ziółkowski - Dietetyk

www.triceps.pl

www.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl