Dieta DASH to sposób odżywiania, który ma na celu redukcję ciśnienia krwi i poprawę ogólnego zdrowia. Nazwa DASH pochodzi od angielskiego wyrażenia Dietary Approaches to Stop Hypertension, co oznacza dietę zapobiegającą nadciśnieniu.
2023-04-11 00:00
Udostępnij
Na czym polega dieta DASH?

Badania naukowe wykazują, że dieta DASH może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Ponadto, taka dieta może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, zminimalizować ryzyko cukrzycy i chorób autoimmunologicznych.

Dieta DASH to styl żywienia, który polega na spożywaniu dużych ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, ryb, drobiu, fasoli i orzechów, a także na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych, cukru i soli. W ten sposób dieta DASH może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Zaleca się spożywanie od 4 do 5 porcji warzyw i owoców dziennie oraz wybieranie produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych źródeł białka.

Dieta DASH zawiera wiele składników odżywczych i zwykle nie prowadzi do niedoborów żywieniowych, ale w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu i stylu życia, pewne składniki odżywcze mogą być niedoborowe.

Co warto suplementować podczas diety DASH?

Witamina D3

Dieta DASH nie zawiera wystarczającej ilości pokarmów bogatych w witaminę D, dlatego może być potrzebna suplementacja tej witaminy.

Aliness Witamina D3 FORTE oil 4000 j.m. to maksymalna dawka witaminy D3 w wygodnych kapsułkach.

Wapń

Osoby, które nie jedzą produktów mlecznych, mogą mieć problem z pokryciem zapotrzebowania organizmu na wapń, ponieważ dieta DASH zawiera niewiele tego pierwiastka.

Aliness Wapń z muszli ostryg z K MK7 i D3 to innowacyjne i jedyne na rynku połączenie naturalnego wapnia z muszli ostryg, naturalnej witaminy K oraz witaminy D.

Żelazo

Dieta DASH polega na spożywaniu białek roślinnych, a niektóre produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, nie są zalecane. Dlatego, jeśli występują niedobory żelaza, warto rozważyć suplementację.
BeOrganic Żelazo BIO to maksymalna dzienna dawka żelaza pochodzenia roślinnego, w postaci ekologicznego ekstraktu z liści curry (Bergera koenigii), standaryzowanego na ten składnik. Zawarty w produkcie ekstrakt BIOVit&Min’s® spełnia wysokie standardy żywności ekologicznej. W procesie ekstrakcji nie są stosowane żadne sztuczne rozpuszczalniki ani chemikalia, a jedynie woda.

Witamina B12

Dieta DASH składa się głównie z produktów roślinnych, co może prowadzić do niedoboru witaminy B12 u osób na diecie wegańskiej, ponieważ przede wszystkim występuje ona w produktach pochodzenia zwierzęcego. W takim przypadku może być konieczna suplementacja.

Aliness Witamina B12 Methylcobalamin zawiera biologicznie aktywną formę witaminy B12 w wersji wegańskiej. Cyjanokobalamina jest najbardziej popularną formą B12 dostępną w suplementach diety, ale witamina B12 w postaci formy chemicznej METYLOKOBALAMINA jest najbardziej aktywną jej formą. Metylokobalamina jest najlepiej przyswajana, gdyż w organizmie nie musi ulec przekształceniu do formy metylowej, jak popularna na rynku cyjanokobalamina. Dostarczając do organizmu metylokobalaminę dajemy organizmowi gotowy aktywny składnik.