Wielu naukowców twierdzi, że zioła mogą być równie skuteczne, co tradycyjne lekarstwa. Ale musimy pamiętać, że zioła w nadmiarze mogą szkodzić
fit.pl
2010-02-24 00:00
Udostępnij
Naturalne suplementyW dzisiejszym, cywilizowanym świecie, coraz więcej ludzi przekonuje się jak ważne dla zachowania ich zdrowia są naturalne produkty spożywcze nieskażone chemicznie. Przedstawiamy listę naturalnych suplementów, po które należy sięgnąć w trosce o zdrowie.

1. Szafran indyjski, czyli kurkuma
W kuchni wykorzystywana jest jako przyprawa do wielu potraw. Jednak w medycynie hinduskiej kurkuma jest znana jako środek przyspieszający gojenie się ran i łagodzący dolegliwości żołądkowe. Ostatnie badania potwierdziły, że zawarte w niej substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Ostatnie badania dowiodły, iż kurkumina - składnik kurkumy, może spowolnić rozwój chorób nowotworowych.

2. Rozmaryn
Z liści tej rośliny uzyskuje się antyseptyczny środek do mycia przyborów w łazience, a liście dodane do kąpieli pobudzają krążenie krwi. Wystarczy natrzeć mięso przed obróbką termiczną rozmarynem, by znacząco zmniejszyć stężenie w nim groźnych związków chemicznych. Rozmaryn ma również właściwości antyrakowe. Rozmaryn działa także moczopędnie, żółciopędnie, rozkurczowo i dezynfekująco. Napar tego ziela stosowany jest także pomocniczo przy kamicy żółciowej. Pobudza też apetyt i reguluje trawienie.

3. Czosnek
Kto nie słyszał o czosnku, który w okresie przeziębienia i grypy jest niezastąpiony? Działa jako silny przeciwutleniacz chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje także działanie naturalnego antybiotyku niszczącego bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym. Wspomaga metabolizm tłuszczów, obniżając  poziom cholesterolu we krwi. Obecność zawartych w nim  związków siarki mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi. Spożywanie świeżego czosnku skutecznie obniża stężenie cukru we krwi. Podwyższa proporcje ,,dobrego" cholesterolu HDL w stosunku do ,,złego" LDL, obniża poziom trójglicerydów, ochraniając tętnice i serce.


4. Imbir
Dla Azjatów to podstawowy dodatek do potraw oraz skuteczne lekarstwo. Cóż takiego oferuje nam imbir? Ułatwia trawienie, gdyż olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wiele pań zapewne nie wie, ale imbir łagodzi bóle miesiączkowe. Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.

5. Bazylia
Czy zdarzyło się kiedyś tak, że miałeś ból głowy i potrzebowałeś na to skutecznego lekarstwa? Jeśli tak, to istnieje prosty sposób na to. Po prostu weź łyżeczkę suszonej, zmielonej bazylii i wsyp do szklanki z gorąca wodą na 10 minut. Następnie odcedź. Kiedy płyn jest chłodny zastosuj go na kompres na czoło i skronie. Bazylia posiada właściwości uspokajające, dlatego też jest stosowana w czasie pobudliwości nerwowej, zmęczenia, depresji, niepokoju lub bezsenności. Zioło to ma również zastosowanie w leczeniu epilepsji, bólów migrenowych głowy, kokluszu. Tradycyjnie bazylia była stosowana na zwiększenie pokarmu u kobiet karmiących.

6. Dziurawiec
Preparaty z wyciągiem z dziurawca zwyczajnego poprawiają nastrój i samopoczucie chorych z depresją, umożliwiają życie bez smutku. Ziele dziurawca zawiera wiele substancji czynnych o wielorakich właściwościach farmakologicznych, dzięki czemu surowiec znajduje różne zastosowania w terapii, zależnie od postaci używanego leku.

www.fit.pl