Naturalne suplementy

Wielu naukowców twierdzi, że zioła mogą być równie skuteczne, co tradycyjne lekarstwa. Ale musimy pamiętać, że zioła w nadmiarze mogą szkodzić
fit.pl
2010-02-24 00:00
Udostępnij
Naturalne suplementy



W dzisiejszym, cywilizowanym świecie, coraz więcej ludzi przekonuje się jak ważne dla zachowania ich zdrowia są naturalne produkty spożywcze nieskażone chemicznie. Przedstawiamy listę naturalnych suplementów, po które należy sięgnąć w trosce o zdrowie.

1. Szafran indyjski, czyli kurkuma
W kuchni wykorzystywana jest jako przyprawa do wielu potraw. Jednak w medycynie hinduskiej kurkuma jest znana jako środek przyspieszający gojenie się ran i łagodzący dolegliwości żołądkowe. Ostatnie badania potwierdziły, że zawarte w niej substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Ostatnie badania dowiodły, iż kurkumina - składnik kurkumy, może spowolnić rozwój chorób nowotworowych.

2. Rozmaryn
Z liści tej rośliny uzyskuje się antyseptyczny środek do mycia przyborów w łazience, a liście dodane do kąpieli pobudzają krążenie krwi. Wystarczy natrzeć mięso przed obróbką termiczną rozmarynem, by znacząco zmniejszyć stężenie w nim groźnych związków chemicznych. Rozmaryn ma również właściwości antyrakowe. Rozmaryn działa także moczopędnie, żółciopędnie, rozkurczowo i dezynfekująco. Napar tego ziela stosowany jest także pomocniczo przy kamicy żółciowej. Pobudza też apetyt i reguluje trawienie.

3. Czosnek
Kto nie słyszał o czosnku, który w okresie przeziębienia i grypy jest niezastąpiony? Działa jako silny przeciwutleniacz chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje także działanie naturalnego antybiotyku niszczącego bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym. Wspomaga metabolizm tłuszczów, obniżając  poziom cholesterolu we krwi. Obecność zawartych w nim  związków siarki mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi. Spożywanie świeżego czosnku skutecznie obniża stężenie cukru we krwi. Podwyższa proporcje ,,dobrego" cholesterolu HDL w stosunku do ,,złego" LDL, obniża poziom trójglicerydów, ochraniając tętnice i serce.


4. Imbir
Dla Azjatów to podstawowy dodatek do potraw oraz skuteczne lekarstwo. Cóż takiego oferuje nam imbir? Ułatwia trawienie, gdyż olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wiele pań zapewne nie wie, ale imbir łagodzi bóle miesiączkowe. Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.

5. Bazylia
Czy zdarzyło się kiedyś tak, że miałeś ból głowy i potrzebowałeś na to skutecznego lekarstwa? Jeśli tak, to istnieje prosty sposób na to. Po prostu weź łyżeczkę suszonej, zmielonej bazylii i wsyp do szklanki z gorąca wodą na 10 minut. Następnie odcedź. Kiedy płyn jest chłodny zastosuj go na kompres na czoło i skronie. Bazylia posiada właściwości uspokajające, dlatego też jest stosowana w czasie pobudliwości nerwowej, zmęczenia, depresji, niepokoju lub bezsenności. Zioło to ma również zastosowanie w leczeniu epilepsji, bólów migrenowych głowy, kokluszu. Tradycyjnie bazylia była stosowana na zwiększenie pokarmu u kobiet karmiących.

6. Dziurawiec
Preparaty z wyciągiem z dziurawca zwyczajnego poprawiają nastrój i samopoczucie chorych z depresją, umożliwiają życie bez smutku. Ziele dziurawca zawiera wiele substancji czynnych o wielorakich właściwościach farmakologicznych, dzięki czemu surowiec znajduje różne zastosowania w terapii, zależnie od postaci używanego leku.

www.fit.pl