O prawidłowym przechowywaniu jaj

Jajko jest produktem trwałym, który nie traci wartości spożywczej przez miesiąc, a nawet dwa miesiące od momentu zniesienia. Aby jednak tak się stało, należy pamiętać o kilku zasadach. Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika, z którego dowiecie się, jak bezpiecznie i prawidłowo przechowywać jaja. Warto znać te zasady szczególnie w okresie poświątecznym, kiedy zostajemy zwykle z nadwyżką jedzenia.
Aleksandra Załęska
2024-01-03 10:42
Udostępnij
O prawidłowym przechowywaniu jaj

Jak długo i w jaki sposób przechowywać jaja?

Najlepiej spożyć jajo przed upływem 28 dni od pojawienia się go w kurniku. To jednak nie jest surowa granica, lecz orientacyjny okres. Producent nie gwarantuje, że po upływie tego czasu jajko będzie w pełni świeże, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal będzie zdatne do spożycia.

Podkreśla to Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel, mówiąc, że jeśli jaja są właściwie przechowywane, mają nienaruszone skorupki, a ich konsystencja, zapach i wygląd nie budzą obaw, możemy spożywać je nawet do pięciu tygodni. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z tych warunków, zaleca się zutylizowanie jajka.

Aby zachować ich świeżość, jaja powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, nie przekraczającej 20 stopni Celsjusza, i unikając gwałtownych zmian. Najlepiej trzymać je w ciemnej i chłodnej spiżarni lub, jeszcze lepiej, w lodówce. Warto umieścić je na środkowej półce wewnątrz lodówki, aby zapewnić względnie stałą temperaturę około 4 stopni Celsjusza, unikając górnej półki na drzwiach, gdzie temperatura może się zmieniać przy każdym otwarciu lodówki.

Dodatkowo, jajka (szczególnie te bez wytłaczanki) nie powinny być przechowywane obok potraw o intensywnym aromacie, a ułożenie ich z komorą powietrzną do góry pomaga opóźnić naturalny proces starzenia. Przed umieszczeniem ich w lodówce nie zaleca się mycia; powinno się to zrobić dopiero przed użyciem. Surowe jajko bez skorupki może być przechowywane w lodówce maksymalnie dobę.

Jeśli chodzi o przechowywanie ugotowanych jaj, zaleca się trzymanie ich w lodówce maksymalnie przez tydzień, chociaż dania zawierające jaja ugotowane na twardo mogą być bezpieczne do spożycia tylko przez 2-4 dni.

Mrożenie jaj jest również możliwe, zaleca się jednak oddzielenie białek od żółtek. Białka po rozmrożeniu zachowują swoją konsystencję, podczas gdy żółtka mogą zmieniać się w żelowatą masę. Dodanie soli lub cukru przed mrożeniem żółtek może pomóc w zachowaniu ich struktury. Jaja można mrozić nawet przez 6 do 12 miesięcy, korzystając z odpowiednich naczyń i woreczków do zamrażania żywności. Warto jednak pamiętać, że domowe zamrażalniki mają wyższą temperaturę niż przemysłowe, dlatego zaleca się trzymanie jaj z dala od drzwiczek i spożycie ich w ciągu 2 miesięcy od daty zamrożenia.