Okiem dietetyka: catering dietetyczny

Możliwości, które oferuje dieta pudełkowa, są doceniane przez coraz więcej osób mieszkających w Polsce. Stosowanie zdrowego i zbilansowanego jadłospisu na co dzień zaczyna być dzięki niej realne nawet dla osób, które mają mało czasu na przygotowywanie posiłków
2019-08-09 00:00
Udostępnij
Okiem dietetyka: catering dietetyczny

Dla tych, dla których codzienne gotowanie zgodnie z planem żywieniowym od dietetyka było zbyt czasochłonne, wybór cateringu dietetycznego to najczęściej doskonały krok w kierunku obranego celu. Jeśli mamy w sobie motywację do zmiany stylu życia na zdrowszy, a możemy go osiągnąć bez konieczności spędzania wielu godzin na zakupach i w kuchni, to zdecydowanie łatwiej jest utrzymać silną wolę i realizować swoje założenia na co dzień. Szczególnie zachęcająca do dalszego stosowania diety pudełkowej jest smakowitość i ogromna różnorodność dostarczanych nam posiłków. Niewiele osób ma czas na gotowanie innego obiadu każdego dnia, a przy stosowaniu cateringu dietetycznego możemy się cieszyć codziennym urozmaiceniem. Niektórzy porównują swoją dietę pudełkową do codziennych wizyt w dobrej restauracji, ale w zdrowym wydaniu. Przed jej zamówieniem warto jednak rozważyć wszystkie plusy i minusy, które niesie ze sobą taki sposób odżywiania. Które z zalet cateringu dietetycznego powodują ogromny wzrost jego popularności, a które z jego wad powinniśmy rozważyć przed jego zakupem?

Zalety cateringu dietetycznego

Najważniejszą zaletą, często podkreślaną przez zwolenników diet pudełkowych, jest oszczędność czasu i głowa wolna od zmartwień zakupami, czy gotowaniem. Gdy wiemy, że przez kolejne tygodnie będziemy codziennie otrzymywać posiłki pod nasze drzwi, to nie musimy spędzać czasu w sklepach spożywczych, a do kuchni możemy wchodzić tylko po to, żeby podgrzać kolejną potrawę. Aby utrzymanie diety było jeszcze prostsze, możemy opróżnić nasze kuchenne szafki, szczególnie jeśli zwykle trzymaliśmy w nich słodycze i wysokokaloryczne przekąski. Świadomość tego, że zyskujemy wiele wolnych godzin w ciągu całego tygodnia, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie, jest naprawdę satysfakcjonująca.

Co więcej, stosując catering dietetyczny mamy pewność, że codziennie otrzymujemy zbilansowane menu, dostosowane do naszych potrzeb, dzięki czemu możemy zapobiec niedoborom żywieniowym. Wiele osób zauważa, że po wdrożeniu diety pudełkowej w życie, poprawia się ich koncentracja, zdolność do zapamiętywania i chęć do działania, która pozwala na podjęcie większej aktywności fizycznej.

Posiłki z cateringu mogą być także formą edukacji żywieniowej, ponieważ zaczynamy się uczyć, jak powinny wyglądać nasze porcje, jak dużo warzyw i owoców powinno być w codziennym menu, a zdrowe potrawy mogą być dla nas ogromną inspiracją do samodzielnego gotowania w dni bez pudełek. Wprowadzenie diety pudełkowej nierzadko okazuje się zbawienne dla osób, które mają problem z utrzymaniem regularności pór posiłków w ciągu dnia. Zwykle nie trzymamy się konkretnych godzin, gdy jedzenie wiąże się z poświęceniem czasu na przygotowanie danej potrawy. Natomiast w momencie, gdy zawsze mamy pod ręką gotowe do spożycia dania, to zdecydowanie łatwiej jest nam przystosować się do regularności, w której mogą na początku pomóc alarmy w telefonie ustawione na daną godzinę.

Ogromną zaletą diet pudełkowych jest bardzo szeroki wybór nie tylko kaloryczności diety, ale także wariantu, który możemy dostosować do naszych preferencji. Poza dietami standardowymi, wiele firm oferuje także posiłki z eliminacją glutenu, laktozy, nabiału, czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, dzięki temu, że rynek cateringów w Polsce rozrasta się z każdym miesiącem, to znalezienie takiego, który oferuje dostawy do naszego miasta, staje się coraz łatwiejsze. Opcje związane z zamówieniem są także bardzo dostosowane do klienta, ponieważ zwykle możemy zdecydować, w które dokładnie dni chcemy otrzymać catering.

Jeśli wolimy przygotowywać posiłki samodzielnie w weekendy, albo mamy w planach wyjazd w najbliższym czasie, to możemy to uwzględnić w panelu zamówienia. W zakresie dostawy istnieje także możliwość podania kodu do bramy, aby kierowca nie musiał nas budzić wczesnym rankiem i mógł zostawić torbę pod drzwiami.

Co ważne - istnieją także duże udogodnienia w kwestii wykluczeń produktów. Poza tym, że możemy wybrać dietę obejmującą konkretną eliminację (np. bez mleka), to niektóre cateringi dają nam możliwość ustalenia indywidualnych wykluczeń, które zazwyczaj wiążą się z drobną dopłatą.

Wady cateringu dietetycznego

Jednym z najczęściej wymienianych minusów jest cena diety pudełkowej. Koszt jednego dnia zamówienia różni się w zależności od wybranego wariantu, kaloryczności oraz miejsca dostawy. W małych miejscowościach odległości, które musi pokonywać kierowca, są znacznie krótsze, a ceny za produkty żywnościowe są nierzadko nieco niższe niż w dużych miastach.

W przypadku wyboru innej diety niż standardowej, zazwyczaj także musimy liczyć się z dodatkowym kosztem. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup pełnej diety, często sięgają po rozwiązanie obejmujące 3 posiłki dziennie, a śniadania i kolacje przygotowują samodzielnie. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ogólnego kosztu, to warto zdecydować się na dłuższy okres zamówienia, który wiąże się z dodatkowymi rabatami. W przypadku, gdy nie lubimy jednego produktu, który nie występuje często w jadłospisie, to warto rozważyć zamówienie normalnej diety bez dodatkowo płatnego wykluczenia, a gdy nielubiany produkt pojawi się w jakimś posiłku, to możemy oddać go znajomemu lub członkowi rodziny i dopasować sobie nowy posiłek sugerując się kalorycznością opisaną na oddanym opakowaniu.

Kolejnym minusem cateringu, poza kwestią finansową, jest możliwość, że niektóre posiłki nie będą nam smakować. Każdy z nas ma własne preferencje oraz przyzwyczajenia żywieniowe i musimy być gotowi na to, że w diecie pudełkowej zdarzają się potrawy, których nigdy nie jedliśmy i mogą nas one oczarować smakiem lub zniechęcić. Warto jednak być otwartym na poznawanie zdrowej kuchni i próbować różnych nowości.
Pamiętajmy o tym, że każdy z cateringów ma innego kucharza, więc czasem warto jest wypróbować jedzenie z kilku różnych firm. Możemy zamówić dzień próbny i ocenić czy smak posiłków oraz ich kompozycja nam odpowiada.

Dla kogo catering to dobre rozwiązanie?

Ze względu na możliwość zdrowego odżywiania przy jednoczesnej oszczędności czasu, catering to doskonały pomysł dla każdego, kto ze względu na mnogość obowiązków nie może pozwolić sobie na czasochłonne zakupy i gotowanie. Takie udogodnienie jest szczególnie doceniane przez osoby, które chciałyby schudnąć, a zabiegany styl życia nie pozwala im na pozostanie wielu godzin w kuchni. Szczególnie jeśli spędzamy cały dzień poza domem i wracając do niego marzymy wyłącznie o odpoczynku, to dieta pudełkowa będzie doskonałym wsparciem (także dla naszej psychiki).

Dzięki możliwości wyboru kaloryczności menu, z pomocą cateringu dietetycznego możemy osiągnąć efekty zarówno w dążeniu do redukcji masy ciała, jak i utrzymania jej lub zwiększenia. Osoby, które uprawiają sport i dbają o wysoką podaż białka w diecie, będą z pewnością zadowolone z możliwości wyboru wysokobiałkowej diety sport oferowanej przez wiele firm.

Catering dietetyczny to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich mieszkających samemu, ponieważ daje możliwość utrzymania ogromnej różnorodności i unikania marnowania żywności. W takim przypadku nasza lodówka i szafki kuchenne mogą być zupełnie puste, co jest także dużą zaletą dla osób często podróżujących. Wyjazdy służbowe to jedna z częstszych przyczyn stosowania niezdrowej diety, dlatego sięgnięcie po dietę pudełkową w takim wypadku będzie dobrym pomysłem. Jeśli nasze trasy obejmują polskie miasta, to istnieje również możliwość zamówienia pudełek do naszego miejsca noclegu z lokalnego cateringu.

Ten rodzaj odżywiania jest często wybierany także przez osoby, które stosują eliminacje pokarmowe (np. glutenu, mięsa, mleka), ponieważ umożliwia on stosowanie danego wykluczenia bez konieczności narzucania go innym domownikom. Co więcej, w niektórych przypadkach naprawdę trudno jest samemu zaplanować zbilansowany jadłospis, jeśli nie możemy jeść dużej grupy produktów. Posiłki z cateringu mogą dostarczać nam nowych pomysłów i być nauką tego, jak je prawidłowo komponować. Niektóre firmy mają w swojej ofercie diety dla dzieci, którą chętnie zamawiają rodzice w trosce o prawidłowe odżywianie swoich pociech. Dużym plusem tego wariantu jest to, że kucharze, którzy przygotowują potrawy starają się jak najbardziej dostosować je do dziecięcych preferencji. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, co nasze dziecko zabierze ze sobą do szkoły, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że spakowane pudełka będą dla niego zachęcające i dostarczą mu odpowiednich wartości odżywczych.    Kobiety w ciąży i matki karmiące również chętnie korzystają z cateringu dietetycznego, ponieważ mogą w pełni skupić się na nowych obowiązkach przy jednoczesnym zachowaniu spokoju o własne odżywienie.

Możliwość codziennego dostarczania zdrowych posiłków cenią sobie także osoby, których członkowie rodziny nie są w stanie przygotować ich sobie samodzielnie. To naprawdę bardzo praktyczne i racjonalne rozwiązanie dla osób starszych, które nie mają na tyle siły, aby regularnie sobie gotować.

Ponadto, dzięki temu, że diety cateringowe są korzystnie zbilansowane pod kątem zdrowotnym, obfitują w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i tłuszcze roślinne, to mogą być także elementem dietoterapii wielu chorób. Niektóre firmy proponują wariant diety o niskim indeksie glikemicznym, który jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z insulinoopornością lub cukrzycą. W dużych miastach nietrudno także znaleźć dietę DASH (ang. Dietary Approach to Stop Hypertension), czyli sposób żywienia uznawany za jeden z najzdrowszych od wielu lat i proponowany osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym lub miażdżycą.

Czy warto postawić na dietę pudełkową?

Brak czasu, życie w biegu i nieprawidłowe odżywianie to jedne z głównych problemów, z którymi zmagamy się na co dzień.

Należy zwrócić uwagę na to, że dzisiejszy rynek jest pełen różnorodnych ofert cateringów dietetycznych i ciężko zdecydować się “na tę jedyną” - na szczęście w dobie internetu doczekaliśmy się narzędzi, które pomagają dokonać trafnego wyboru. Za przykład można wskazać porównywarkę cateringów dietetycznych Dietly.pl. Rozeznanie w dostępnych ofertach diet pudełkowych jest bardzo ważne - dieta musi nie tylko zachęcać walorami smakowymi i ciekawym menu ale przede wszystkim odpowiadać na potrzeby zdrowotne. Pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta to nie tylko cel, do którego powinniśmy dążyć na drodze redukcji masy ciała, ale także styl życia, który pomoże nam w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, czy nowotwory.

Catering może być więc inwestycją, która nie tylko ułatwi nam codzienność i sprawi, że uda nam się osiągnąć lepszą koncentrację i większą energię do działania, ale także będzie czynnikiem, który realnie zwiększy prawdopodobieństwo dłuższego życia w pełnym zdrowiu. Warto wypróbować ten model żywieniowy i przetestować cateringi dietetyczne oferujące dostawy do naszego miejsca zamieszkania, ponieważ ten prosty krok może nieść ze sobą wiele znaczących korzyści.