fit.pl mobile logo

Owoce i warzywa, które warto wprowadzić do diety

Dbanie o zdrowie nasze i naszych najbliższych jest odpowiedzialnym wyzwaniem, z którym mierzymy się na co dzień, więc warto poświęcić jej chwilę czasu. Planując posiłki dla całej rodziny należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą przygotowywać pyszne, a jednocześnie w pełni wartościowe posiłki, które będą odpowiadać potrzebom małych i dużych domowników.

Nie bez znaczenia jest zarówno smak serwowanych dań, ale i jakość produktów, z jakich zostały one przygotowane. W codziennej diecie ogromne znaczenie mają świeże produkty, jak owoce czy warzywa, które dostarczają wielu cennych witamin i minerałów, mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Porcja owoców lub warzyw w każdym posiłku

Wraz z rozwojem chorób cywilizacyjnych i zmieniającym się stylem życia, niezbędne jest dopasowywanie codziennej diety do potrzeb organizmu. Obecnie zaleca się, by w każdym posiłku, zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej znalazła się porcja owoców lub warzyw. Mogą one stanowić dodatek do dań mięsnych lub rybnych albo być osobnym posiłkiem. Jako uzupełnienie dania, doskonale sprawdzi się np.

 • surówka z pora i jabłka lub jabłka i marchewki,
 • wszelkiego rodzaju kiszonki,
 • chrupiąca sałata z odrobiną jogurtu naturalnego,
 • natka pietruszki, koperek lub szczypiorek do podkreślenia smaku.

Gdy chcemy, żeby owoce i warzywa stanowiły osobny posiłek, wtedy najlepiej sięgnąć po

 • sałatkę z dodatkiem ulubionych warzyw i lekkim sosem na bazie oliwy i soku z cytryny,
 • pokrojone w słupki warzywa z sosem czosnkowym lub guacamole,
 • sałatkę owocową,
 • koktajl lub świeżo wyciśnięty sok owocowo-warzywny.

Pomysły na ciekawe i smaczne dania z wykorzystaniem owoców i warzyw znajdziesz również na stronie www.kaufland.pl/konkursy-akcje/jedzenie-to/owoce-warzywa.html.

Jakie witaminy kryją się w popularnych owocach i warzywach?

Codzienną dietę warto urozmaicać owocami i warzywami przede wszystkim dlatego, że mają w sobie mnóstwo wartościowych składników, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Sięgajmy choćby po:

 • jabłka - źródło likopenu, błonnika, pektyn i witamin A, C oraz wielu witamin z grupy B
 • gruszki - w których znajdziemy potas, fosfor, wapń, bor i jod, kwasy owocowe oraz witaminy A, B, C i PP,
 • cytrusy bogate w witaminę C, foliany, błonnik i flawonoidy.

Nie zapominajmy też o:

 • warzywach kapustnych, w tym brukselce, kalafiorach, brokułach czy jarmużu, które dostarczą nam minerałów, takich jak potas, żelazo i wapń oraz witamina A,
 • a także o warzywach korzeniowych, jak np. buraki, ziemniaki, marchewka, seler, w których znajdziemy kwas foliowy, witaminę K, karoten, luteinę, cholinę, inulinę i cenne przeciwutleniacze.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl