Wszyscy wiemy: woda w upalne dni to podstawa. Nawet małe dziecko zdaje sobie sprawę, że lata nie przetrwamy bez orzeźwiającej H2O. Mimo wszystko wraz z końcem wysokich temperatur, woda coraz rzadziej pojawia się w naszych jadłospisach
fit.pl
2011-01-13 00:00
Udostępnij
Pij wodę! Również zimą!
picie woda2Postrzegamy to jako coś normalnego. Im chłodniej, tym mniej pijemy. Tymczasem fakty rozmijają się z naszym postrzeganiem zapotrzebowania na wodę. Podczas zimy nasz organizm krzyczy: chcę pić!

Często w okresie niskich temperatur mamy problemy ze skórą lub nienajlepszym samopoczuciem. Przyczyn może być wiele. Odkręcamy maksymalnie kaloryfery w mieszkaniach i rzadko korzystamy z nawilżaczy powietrza. Zapominamy o prawidłowym nawadnianiu naszego organizmu. Zimą bardzo często doprowadzamy swój organizm do stanu odwodnienia. W ten sposób osłabiamy także swoją odporność, której przecież tak bardzo potrzebujemy w okresie największych przeziębień. Recepta na dobrą kondycję i ustrzeżenie się popularnej grypy jest bardzo prosta: odpowiednia ilość wody.

Wskazane jest spożywanie niegazowanej wody źródlanej. To najbardziej naturalna i przyjazna naszemu organizmowi forma nawadniania. Oprócz ilości spożywanej wody, bardzo istotna jest jej jakość. Przyjmując, że człowiek wypija zaledwie 1,5 litra wody na dobę, to przez 70 lat spożywa łącznie 40 000 litrów! Przy tak znacznym i długotrwałym spożyciu, każde zanieczyszczenie może prowadzić do kumulacji niepożądanych składników w organizmie. Odnosi się to także do wód wysoko zmineralizowanych. Bez odpowiednich badań czy konsultacji lekarskich trudno jednoznacznie stwierdzić, których składników mineralnych nam brakuje, a których mamy w nadmiarze. Dlatego niekontrolowane i nieuzasadnione spożywanie wód bogatych w pewne minerały może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu np. do uszkodzenia nerek czy wątroby.

[-------]

Najlepsza do picia jest woda wydobywana z głębi ziemi, która jest czystym produktem natury. W ten sposób pozyskiwana jest Dobrawa. piecie-woda3Charakteryzuje się bardzo niską zawartością chlorków i sodu. Należy do wód niskomineralizowanych, niskosodowych odznaczających się niezwykłą klarownością. Ma to znaczenie, ponieważ woda nie tylko gasi pragnienie ale przenosi składniki odżywcze do każdej komórki, usuwa produkty przemiany materii, zanieczyszenia i toksyny. Dobrawa posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i jest polecana w żywieniu dzieci i niemowląt. Tym bardziej osoby dorosłe mogą być spokojne spożywając wodę tej marki.

Osoby aktywne w szczególności powinny pamiętać o uzupełnianiu płynów. Systematyczne picie wody uchroni je przed odwodnieniem, którego zewnętrzną oznaką jest np. problem z cerą lub przesuszonymi włosami, a wewnętrzną odczuwalne często w tym okresie przemęczenie całego organizmu.

Symptomy odwodnienia zarówno latem jak i zimą, wyglądają podobnie. Aby ich uniknąć warto wyrobić sobie nawyk noszenia butelki wody przy sobie. Dzisiaj zabranie ze sobą wody nie jest już żadnym problemem. Większość wód rozlewana jest w poręcznych butelkach 330 ml idealnie mieszczących się np. w damskiej torebce. Za każdym razem gdy sięgamy po wodę musimy pamiętać, by popijać ją małymi łyczkami. Należy robić to zanim poczujemy silne pragnienie. Wskazane jest także spożywanie wody przed posiłkami i ćwiczeniami.

Podczas zimy przejawiamy większą skłonność do spożywania ciepłych i kalorycznych potrw. Efekty takiej diety widać gołym okiem na wiosnę, gdy nie możemy zmieścić się w ulubione spodnie. Aby zapobiec przykrej niespodziance powinniśmy w porę zadbać o swój metabolizm. Pomocne w tym jest regularne picie niskozmineralizowanej wody źródlanej. Jeśli będziemy dostarczać ją regularnie, utrzymamy metabolizm na odpowiednim poziomie. Należy też pamiętać, że woda ma 0 kalorii i jest doskonałą alternatywą dla słodkich napojów i kalorycznych potraw. Nie bez przyczyny mówi się że woda to życie. Każdy to choć raz spróbował wprowadzić ją na stałe do swojego jadłospisu, z pewnością zdaję sobie sprawę, że woda jest prawdziwym napojem życia.

www.fit.pl