Posiłek do szkoły w teorii i praktyce

Ze względu na zwiększone potrzeby pokarmowe dzieci i młodzieży, drugie śniadanie w szkole odgrywa bardzo ważną rolę. Nie może to być przypadkowa przekąska. Posiłek zabierany do szkoły powinien być pożywny i dobrze zbilansowany
fit.pl
2011-08-31 00:00
Udostępnij
Posiłek do szkoły w teorii i praktyce
Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność przygotowywania i prawidłowego komponowania posiłków, które dzieci dostają do szkoły. Wielu z nich niestety zapomina o tych czynnościach w nadziei, że kieszonkowe pociecha przeznaczy na kanapkę. Dziecko tymczasem w sklepiku szkolnym nabywa chipsy, colę i lizaki. Takie żywienie prowadzi do nadwagi i otyłości, która wśród najmłodszych zbiera ogromne żniwo.

Najważniejsza glukoza

Najważniejsza dla pracy mózgu dziecka jest glukoza. Wszystkie spożyte węglowodany, zarówno proste, jak i złożone rozkładane są do glukozy, która stanowi paliwo energetyczne dla mięśni, mózgu i wszystkich narządów wewnętrznych. Bez glukozy organizm nie jest w stanie funkcjonować, dlatego zabezpiecza się przed okresami „głodu” tworząc sobie jej magazyny w wątrobie w postaci glikogenu. Takie zapasy są uruchamiane np. podczas intensywnego ruchu na boisku szkolnym. Dziecko preferuje smak słodki i chętniej sięga po słodycze, niż po pieczywo. Ponadto maluchy zupełnie pozbawione są wewnętrznych hamulców dotyczących spożycia łakoci. Badania dowiodły, że cukier rafinowany nasila procesy gnilne w jelitach i niekorzystnie zmienia pH środowiska jelit. To powoduje, że bardzo chętnie zasiedlają się w nim mikroorganizmy chorobotwórcze – bakterie i grzyby, nierzadko też pasożyty. Dlatego rodzice powinni nauczyć swoją pociechę, aby szukała energii w innych produktach spożywczych, a nie w słodkich łakociach. Niestety dość często słodkości stają się narzędziem wychowawczym – służą do nagradzania i karania, a to prosta droga do uzależnienia dziecka od słodkich, ale pozbawionych wartości odżywczych łakoci.

Sklepikowe łakocie

W kolorowym świecie słodyczy można z punktu widzenia zdrowotności wyróżnić słodycze lepsze i gorsze. Najmniej wskazane są lizaki, landrynki, karmelki, krówki, pianki, cukierki do ssania i żucia, gdyż rozpuszczają się one powoli w jamie ustnej dziecka albo oblepiają zęby. Na takiej słodkiej pożywce błyskawicznie rozwija się próchnica. Nieco zdrowsze słodycze to żelki, galaretki, drażetki, które stosunkowo szybko się zjada. Podobnie wypadają słodzone, kolorowe soki i napoje. Warto jednak zaznaczyć, że ta grupa słodyczy zawiera najwięcej substancji dodatkowych: sztucznych barwników, substancji zapachowych, aromatów, substancji żelujących i zagęszczających. Niepożądane są też smakowe chrupki kukurydziane, ciasteczka, wafelki, bowiem mnóstwo w nich tłuszczu oraz komponentów smakowo-zapachowych, emulgatorów, regulatorów kwasowości. Niektóre batoniki zbożowe zawierają utwardzone tłuszcze roślinne, których nie powinny jeść małe dzieci, dlatego rodzice powinni uważnie czytać etykiety produktów. Warto też zwrócić uwagę na zaopatrzenie szkolnego sklepiku. Dzieci wiedzione modą kupują chipsy, lizaki, napoje z tatuażami. Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy przedyskutować z pociechą, jakich sklepikowych łakoci powinna unikać.

[-------]

PRAKTYCZNE ABC

Pieczywo i dodatki

Kanapki to najprostszy i najpopularniejszy pomysł na drugie śniadanie do szkoły. Oprócz pieczywa (najlepiej pełnoziarnistego lub mieszanego), w ich składzie powinny znaleźć się starannie dobrane dziecko dieta3dodatki takie jak ser (biały lub żółty), chuda wędlina lub plasterki pieczonego mięsa, które stanowią doskonałe źródło niezbędnego dla prawidłowego rozwoju dziecka białka. Praktycznym dodatkiem do chleba czy bułek mogą być pasty przyrządzane na bazie twarożku, jajek, ryb (np. tuńczyk), nasion strączkowych, wzbogacone rozdrobnionymi warzywami oraz przyprawami.

Na słodko

W drugim śniadaniu mogą znaleźć się słodkości, pod warunkiem, że nie są one jedynym elementem posiłku. Najbardziej godne polecenia będą herbatniki z ziarnami zbóż oraz bakaliami, batoniki muesli, ciasta lub bułeczki drożdżowe oraz biszkopty. Doskonałym ich uzupełnieniem będzie napój mleczny np. jogurt lub kefir.

Porcja witamin

Obowiązkowo w posiłku zabieranym do szkoły należy uwzględnić warzywa i owoce, które stanowią bezcenne źródło witamin i składników mineralnych. Mogą to być kawałki surowej marchwi, kalarepki, świeżego ogórka lub rzodkiewki. W przypadku owoców najbardziej praktyczne będą te, których nie trzeba obierać np. jabłko lub gruszka. Alternatywą dla świeżych warzyw i owoców może być sok.

Zdrowe pomysły na drugie śniadanie do szkoły:
  • chleb pełnoziarnisty z żółtym serem, sałatą i pomidorem;
  • kajzerka żytnia z polędwicą, sok marchwiowo-jabłkowy;
  • grahamka z pastą z jajek i szczypiorku, sok pomidorowy;
  • pieczywo z ziarnami zbóż z plasterkami pieczonego indyka, świeży ogórek lub rzodkiewki;
  • chleb razowy z szynką i sałatą, słupki surowych marchewek;
  • ciasto drożdżowe z owocami sezonowymi, kefir;
  • herbatniki z orzechami i miodem, gruszka, jogurt

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl