fit.pl mobile logo

Słonecznik – odżywczy dodatek do posiłków

 Niektórzy potrafią godzinami obierać prażone nasiona słonecznika i zajadać się nimi. To wciągające zajęcie dostarcza nie tylko przyjemności, ale i wielu cennych wartości odżywczych. Co zawierają nasiona słonecznika i do czego można je wykorzystać w kuchni?
Słonecznik zwyczajny to roślina z rodziny astrowatych uprawiana ze względu na jadalne nasiona i ozdobny wygląd. Nazwa rośliny nawiązuje do wyrastających z jego łodyg pięknych kwiatostanów przypominających z wyglądu tarczę słoneczną. W języku łacińskim słonecznik to helianthus czyli słoneczny kwiat. Ojczyzną słoneczników jest Ameryka. Indianie uprawiali je podobno już 5000 lat temu.

Odżywcze nasiona

Jasnoszare nasiona słonecznika w 44% składają się z tłuszczu, co decyduje o ich wysokiej kaloryczności oraz zastosowaniu w przemyśle tłuszczowym. Olej słonecznikowy używany jest do produkcji margaryn, a także tłuszczów technicznych i mydła. Większość tłuszczów zawartych w słoneczniku stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Oprócz tłuszczu nasiona słonecznika dostarczają białka roślinnego, magnezu, żelaza, cynku, witamin z grupy B oraz witaminy E. Jedna garść nasion lub 1,5 łyżki oleju słonecznikowego w pełni zaspakaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Dietetycy polecają spożywanie nasion słonecznika również ze względu zawarte w nich fitosterole – związki, które ograniczają wchłanianie cholesterolu i pomagają przez to obniżyć jego stężenie we krwi. Z racji na zawarty w słoneczniku zestaw witamin i składników mineralnych, jest on także zalecany osobom, które chcą poprawić stan skóry, włosów i paznokci.

Zamiast chipsów

Słonecznik, podobnie jak pestki dyni czy orzechy, może stanowić alternatywę dla niezdrowych chipsów, paluszków, kruchych ciasteczek i innych łakoci, którymi podczas oglądania telewizji czy czytania książki można zajadać bez opamiętania. Jeśli nie chcemy, aby chrupiące nasiona nie dostarczy nam zbyt dużo kalorii, najlepiej wybrać słonecznik niełuskany. Ten z racji konieczności obierania z łupinek je się znacznie wolniej niż ten łuskany. 100 g słonecznika niełuskanego to 303 kcal, podczas gdy taka sama ilość nasion łuskanych dostarcza aż 561 kcal.

Słonecznikowe specjały

Wysoka wartość odżywcza nasion słonecznika decyduje o ich popularności w kuchni wegetariańskiej. Delikatne i neutralne w smaku nasiona świetnie sprawdzają się jako dodatek do wypieków – pieczywa, ciast i ciasteczek, jak również jako składnik muesli, owsianki, surówek i sałatek. Prażonymi nasionami można posypywać zupy, dania z ryżu, kaszy, makaronu oraz warzyw. Po zmieleniu mogą one też stanowić doskonałą bazę do przyrządzenia oryginalnych past do kanapek oraz farszów np. do pierogów.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl