Witamina E to najlepszy przeciwutleniacz, czyli pogromca niszczących skórę wolnych rodników. Najskuteczniej działa w duecie z witaminą C. Na czym polega jej siła?
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Witamina E
wimaOdkryto ją niedawno, dopiero w 1920 roku. W trakcie badań w laboratorium naukowcy zauważyli, że niedobór pewnej substancji powoduje niepłodność szczurów. Po dodaniu jej do karmy zwierzęta odzyskiwały płodność. Witaminę nazwano "tokoferol", co po grecku oznacza "wydać na świat młode". Dziś witamina E bywa zalecana przy leczenia niepłodności, a na co dzień wykorzystuje się ją jako eliksir młodości w kosmetykach.

Co potrafi E?

Mechanizm działania witaminy E przez długi czas pozostawał niejasny. Dzisiaj wiadomo, że:
 • Wspomaga układ odpornościowy.
 • Przedłuża żywotność plemników.
 • Obniża poziom cholesterolu.
 • Zażywana przez tydzień likwiduje nocne skurcze łydek.
 • Neutralizuje wolne rodniki, które czynią spustoszenie w skórze (traci ona elastyczność, sprężystość i wilgoć).
 • Dodana do preparatów kosmetycznych hamuje procesy starzenia się skóry, poprawia jej elastyczność i miękkość.
 • W miarę upływu lat skóra jest coraz bardziej wysuszona. Jest to spowodowane mniejszą zdolnością wiązania wody. Witamina E podwyższa zdolność utrzymywania prawidłowej wilgotności skóry.
 • Systematycznie stosowana (w kosmetykach) poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV.
 • Działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo. Przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza blizny.
 • Często jest polecana po menopauzie - żel z witaminą E pomaga na suchość pochwy utrudniającą współżycie, obecność witaminy w kremach spowalnia tzw. hormonalne starzenie się skóry spowodowane brakiem estrogenów.
 • Witamina E najlepiej działa w duecie z witaminą C, bo ta pierwsza po pochłonięciu wolnego rodnika ulega rozpadowi, natomiast witamina C powoduje jej regenerację. Kosmetyki, które zawierają obie substancje, dają więc wzmocnioną ochronę.

Gdzie jej szukać?

Witamina E jest niezbędna dla zdrowia, nie tylko dla urody, a jej głównym źródłem nie są kosmetyki, tylko jedzenie. Najwięcej jest jej w olejach roślinnych, zwłaszcza tłoczonych na zimno, w ziarnach zbóż, w migdałach, orzechach włoskich, maśle, w szparagach, szpinaku i brokułach. Produkty pochodzenia zwierzęcego są raczej ubogie w witaminę E.

Długotrwały niedobór osłabia mechanizmy obronne skóry i przyspiesza proces starzenia. Objawy niedoboru witaminy E to wysuszenie naskórka, łuszczenie, przebarwienia skóry, plamy starcze oraz odwodnienie naskórka i wiotczejąca cera. Aby utrzymać ładny wygląd skóry i dobrą kondycję całego organizmu, warto zażywać od czasu do czasu witaminę E w kapsułkach (lekarze polecają to niekiedy kobietom po menopauzie). Ciągłe jej przyjmowanie nie jest konieczne i może być szkodliwe, ale trzymiesięczna kuracja dwa razy do roku jest potrzebnym uzupełnieniem tej witaminy w organizmie.


www.fit.pl