fit.pl mobile logo

Uważaj na to, co pijesz

Nie wszystko co mokre nadaje się do picia. Wyeliminowanie tuczących napojów powinno być podstawą każdej diety
Współczesne społeczeństwo ma poważny problem. Wlewamy w nasze gardła wszystko co wpadnie nam w ręce: napoje gazowane, soki, gorące napary. Nie zastanawiamy się czy są dla nas dobre czy złe... A przecież nie wszystko co mokre nadaje się do picia. Wyeliminowanie tuczących cieczy powinno być kluczowym elementem każdej diety.
picie– Ewolucja trwająca miliony lat nie przygotowała nas do trawienia płynnych kalorii – uważa Barry Popkin, profesor żywienia na Uniwersytecie Karoliny Północnej. – Przez tysiące lat piliśmy tylko wodę. 150 lat temu napoje o dużej zawartości cukrów nawet nie istniały – dodaje.


Głównym problemem pitnych kalorii jest to, że po ich spożyciu wcale nie czujemy się pełni i najedzeni. Niestety nasz organizm nie jest przystosowany do czasów, w których 20% dziennej dawki kalorii pochodzi z różnorodnych napojów. Dlatego właśnie pierwszym krokiem w drodze po zgrabną sylwetkę powinna być zamiana wszystkich tuczących napitków na te bardziej dietetyczne.


Przyjrzyjmy się kilku najchętniej spożywanym napojom.


Herbata


Herbata to, zaraz po wodzie, najchętniej spożywany napój na świecie. Nie bez powodu. Gorący herbaciany napar lub jego mrożona odmiana jest niskokaloryczna, a przy tym bogata w przeciwutleniacze. Herbata to wartościowy napój... tak długo jak jest naturalna. Wystrzegaj się słodzenia nie tylko ze względów zdrowotnych. Wielu ludzi uważa, że słodzenie herbaty zabija jej smak i prozdrowotne właściwości.


filizanka herbatyJeśli nie lubisz tracić czasu na przygotowanie mrożonej herbaty i wybierasz gotowe produkty zawsze zwracaj uwagę na ich etykietę. Niektóre z nich to prawdziwe bomby kaloryczne.


Kawa


Podobnie jak herbata, naturalna kawa jest bogata w zdrowotne składniki i nie zawiera zbyt dużo kalorii. Ale ilu znasz ludzi, którzy nie słodzą czarnego napoju?


Większość z serwowanych „na mieście” kaw ma kilka razy więcej kalorii, niż ta przygotowana w domowym zaciszu. Wszystko za sprawą dodatków, takich jak syropy czy duża dawka śmietanki. Staraj się ich unikać, jeśli poważnie myślisz o utracie kilku zbędnych kilogramów.

[-------]


Mleko


mlekoPodobnie jak inne napoje nie sprawia, że czujesz się pełny – uważa Popkin. Jednak większość naukowców się z nim nie zgadza. A to dlatego, że mleko zawiera duża ilość wapnia, czyli podstawowego budulca kości.


Mimo to zbyt duża ilość białego napoju wcale nie jest korzystna, zwłaszcza dla osób walczących z nadwagą. Hektolitry wypitego mleka mogą stać się przyczyną kłopotów z wagą. Zalecana i bezpieczna dla sylwetki ilość to dwie szklanki dziennie.


Alkohol


Przysłowie „Co za dużo to niezdrowo” doskonale sprawdza się w odniesieniu do alkoholu. I to wcale nie tylko ze względu na „syndrom dnia następnego”. Napoje alkoholowe zawierają dużo kalorii i wzmagają apetyt. Organizm ludzki nie ma zdolności magazynowania kalorii pochodzących z alkoholu, dlatego są one spalane w pierwszej kolejności.


sokSok


Wbrew obiegowej opinii soki wcale nie muszą być zdrowe. Większość, oprócz naturalnych cukrów owocowych, zawiera dodatkowo ich zwykłą odmianę.


W zależności od producenta ilość kalorii może się różnić nawet do kilku razy. Dlatego czytanie etykiet na produktach powinno stać się twoim nowym nałogiem.


Pij na zdrowie


W letnie upały nie można zapomnieć o regularnym zaopatrzeniu organizmu w wodę. Warto jednak zawracać uwagę na to, co się pije. Z ludzkim organizmem jest podobnie jak z samochodem... Jazda na złej jakości paliwie może skończyć się nawet uszkodzeniem auta.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl