fit.pl mobile logo

Wartościowe śniadanie to podstawa zdrowia

Jeśli chcemy mieć energię do działania na cały dzień, nie możemy unikać pierwszego posiłku po wstaniu z łóżka. Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Co jeść, aby żyć zdrowo i mieć energię? Po nocy nasz organizm potrzebuje energii. Dotyczy to zarówno mięśni, jak i – a może przede wszystkim – mózgu. To właśnie nasz „twardy dysk” zużywa jej najwięcej. To on kieruje wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele. Często robi to bez naszej świadomości. Z rana należy więc go nakarmić, by móc normalnie funkcjonować.

Wieczorne nadrabianie

Lekceważenie śniadań niekorzystnie odbija się nie tylko na naszym zdrowiu. Ucierpieć może również nasza sylwetka. Jeśli rano będziemy pościć, organizm zacznie oszczędzać energię. Odbywa się to poprzez spowolnienie przemiany materii. Natury jednak nie da się oszukać. Gdy wieczorem wrócimy do domu i zasiądziemy do kolacji, pochłoniemy naprawdę dużo jedzenia. Z całą pewnością będzie to ilość większa od tej, jaką byśmy skonsumowali, przestrzegając zasady regularności posiłków. Niewykluczone, że sięgniemy po produkty tłuste i mocno kaloryczne. Być może zrobimy to nieświadomie, na zasadzie impulsu wewnętrznego od wyposzczonego organizmu. Dodatkowym problemem jest fakt, że duża porcja kalorii przyjęta wieczorem nie zostanie zużyta na bieżąco, tylko odłoży się w postaci fałdek tłuszczu na brzuchu, udach czy biodrach. Organizm tak zareaguje z przyzwyczajenia. Następnego ranka znów przecież będzie musiał korzystać z rezerw. Unikając pierwszego posiłku, narażamy się na nadwagę i otyłość. Jak dowiedli naukowcy, takie zachowanie zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę i hipercholesterolemię, która sprzyja miażdżycy i powstawaniu kamieni żółciowych.

Problemy z koncentracją

Brak śniadania odbiera nam siły i chęci do działania. Bez energii będziemy funkcjonować na zwolnionych obrotach. Obniży się zdolność koncentracji i kojarzenia faktów. Będziemy mieć problem ze sprawnym liczeniem i reagowaniem na bodźce płynące z zewnątrz. To może być szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy prowadzą pojazdy czy obsługują maszyny. Ranny post naraża takie osoby na wypadek, w którym mogą ucierpieć. Bez zastrzyku porannej energii narażamy się na popadnięcie w apatię i nerwowość. Nawet najmniejsze niepowodzenia mogą wyprowadzić nas z równowagi. Ucierpią na tym nasze relacje z otoczeniem – rodziną, znajomymi, kolegami z pracy. Możemy też podpaść szefowi albo po prostu bardzo się frustrować, co również negatywnie odbija się na zdrowiu (zwłaszcza gdy negatywne emocje nie znajdują ujścia).

Zdrowe propozycje

Śniadanie jest zatem bardzo ważne. Nie wolno go pomijać. Nie oznacza to jednak, że możemy zapychać się byle czym. Jeśli zależy nam na zdrowiu i zachowaniu zgrabnej sylwetki czy zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, musimy jeść mądrze. Co to oznacza? Pierwszy posiłek powinien obfitować w węglowodany złożone z dodatkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te pierwsze są długo rozkładane, więc sycą na kilka godzin, stopniowo uwalniając energię. Ich spożycie nie wiąże się z nagłym skokiem poziomu cukru we krwi i wyrzutem znacznej porcji insuliny. Dodatkowo w produktach zaliczanych do węglowodanów złożonych znajduje się zwykle sporo błonnika. Jego obecność w diecie sprzyja prawidłowej pracy układu trawiennego, więc pozwala uniknąć zaparć. Kwasy tłuszczowe są natomiast niezbędne komórkom nerwowym i mózgowi. Ponadto potrzebujemy ich, by móc przyswoić niektóre witaminy, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach.

Co zatem należy jeść po przebudzeniu się? Wbrew pozorom wybór jest spory.
Można sięgnąć np. po:

1. owsiankę,
2. płatki zbożowe z jogurtem naturalnym, rodzynkami, orzechami i miodem, czyli musli,
3. ciemne pieczywo,
4. jajecznicę,
5. omlet z warzywami,
6. naleśniki z niskoprzetworzonej mąki.

autor: Małgorzata Chylewska, dietetyk firmy Lightbox

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl