fit.pl mobile logo

Wiśnie i czereśnie – pyszne owoce z sadu

Latem trudno oprzeć się smakowi i zapachowi soczystych owoców. Zapraszam zatem na spacer i konsumpcję owoców prosto z drzew w sadzie  

Wiśnie i czereśnie to owoce drzew należących do rodziny Różowatych (Rosaceae), choć reprezentują dwa zupełnie różne gatunki owoców. W wielu językach zachodnioeuropejskich wiśnie i czereśnie określa się tym samym słowem, do którego dodaje się przymiotnik "kwaśna" albo "słodka", w zależności od tego, o jaki owoc chodzi.

Kraina kwitnącej wiśni

Wiśnie rosną w umiarkowanej strefie klimatycznej na całym świecie, ale najliczniej występują we wschodniej Azji. Japonia, choć zwana „krainą kwitnącej wiśni” wcale nie jest potentatem w uprawie tego owocu. Ani w Japonii, ani w Chinach nie uprawia się tych naszych w nas drzew owocowych na skalę handlową. Azjaci nie są smakoszami wiśni – tam hoduje się głównie gatunki ozdobne wiśni.

Sokówki i szklanki

Ze względu na przydatność przetwórczą wiśnie dzieli się na sokowe i kompotowe. Wyodrębnia się dwie odmiany wiśni: sokówki i szklanki. Różną się one barwą, smakiem i kolorem soku. Sokówki są ciemnoczerwone, niekiedy prawie czarne, i mają ciemny, barwiący sok. Szklanki są koloru jasnoczerwonego, mają jasny, nie brudzący sok. W zależności od odmiany wiśnie mogą być albo kwaśne, albo słodkie, jak czereśnie. Czereśnie mają kształt zbliżony do wiśni, są jednak większe i słodsze. Cechują się dużą różnorodnością barw – od żółtej, przez czerwoną do ciemnoczerwonej. Uprawianych jest wiele odmian, co daje większą różnorodność oferowanych owoców. Każda odmiana smakuje inaczej i ma swoich wielbicieli wśród konsumentów.

Wartość odżywcza

Wszystkie wiśnie, i kwaśne, i słodkie, zawierają dużo węglowodanów, witamin, kwasów organicznych i pektyn. Wiśnie to dobre źródło potasu i fosforu. Zawierają też wapń, magnez, śladowe ilości żelaza, cynku, miedzi i manganu. To też bogactwo witaminy A, betakarotenu i witaminy C. Wiśnie są bardzo małokaloryczne: 100 g świeżych wiśni to jedynie 198 kJ (47kcal). Czereśnie zawierają nieco więcej węglowodanów. 100g tych owoców to 254kJ (61kcal). Mało, kto wie, że czereśnie poprawiają apetyt, mają właściwości antytoksyczne i odtruwające. Zalecane są w diecie osób ze schorzeniami reumatycznymi, nerkowymi, a także dla chorych na serce.

Wiśnia i czereśnia w kuchni

Owoce wiśni i czereśni to przede wszystkim owoce deserowe, przeznaczone do konsumpcji w stanie świeżym. Przygotowuje się z nich z powodzeniem także soki, kompoty, galaretki, konfitury. Dodaje się do ciast, deserów i lodów. Z wiśni przygotowuje się nalewki, brandy. A także kandyzuje. Bardzo wykwintnie smakują wiśnie z likieru zanurzone w czekoladzie. Konfitura wiśniowa to bardzo ciekawa przystawka do dań mięsnych, zarówno drobiowych jak i wieprzowych. W południowo-wschodniej Europie uprawia się specjalną odmianę owoców wiśni, których używa się do wyrobów likierów maraskino. Na przetwory lepsze są sokówki, natomiast do ciast i deserów - szklanki.

Na zakupach

Kupując wiśnie, czy czereśnie należy koniecznie zwrócić uwagę na pewne cechy owoców. Owoce bezwzględnie muszą być świeże, zdrowe i dojrzałe. Powinny być całe (bez uszkodzeń miąższu), jędrne, czyste, nie zawilgocone i z szypułkami. Nigdy nie kupujmy owoców ze śladami zaparzenia, zafermentowania, zapleśnienia, czy nadgnicia.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
daruderally

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie ! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Dawid

Lato nadchodzi więc zapewne dobrze by było wyglądać FIT. Jeśli nie wiesz jak to zrobić polecam wwwigortreneronlinepl Innowacyjny trening, indywidualnie dobrana dieta oraz fachowa suplementacja pozwoli Ci na uzyskanie szybkich rezultatów. Można jeszcze wygrać 10tys.zł Warto

Zgłoś nadużycie-
Agnieszka Tereszkiewicz

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Patka

Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline. I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreeneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Zmień sięnnie do poznania nawet w ciągu jendego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Agnieszka Tereszkiewicz

Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem różnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Zaufało mu tysiące osób . Bardzo polecam ! Skorzystaj już dziś ! http://www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl