fit.pl mobile logo

Włosy na diecie

Oglądając aktorki bądź prezenterki w telewizji często zastanawiamy się co one robią, że ich włosy są błyszczące i piękne. Każda z nas marzy o takich włosach. Wszystko jest możliwe do zrealizowania
Trzeba tylko zacząć działać. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasza codzienna dieta ma ogromny wpływ na nasze włosy. Stosujemy dietę aby poprawić wygląd naszej sylwetki, ale możemy również przystosować ją w celu poprawy wyglądu fryzury.

wlosy dieta3

Często gdzieś spieszymy się. Jemy szybko, niespecjalnie zastanawiając się co jemy i jaki to ma wpływ na nasz organizm. W ten sposób nie dostarczamy mu składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania oraz pięknego wyglądu. Dzięki temu tracą również nasze włosy. Stają się suche, matowe i łamiące. A my jesteśmy załamane. Stosujemy różne specyfiki by poprawić ich kondycję. Na próżno, bo nic nie pomaga. Niestety sama pielęgnacja nie wystarczy.

Warto zastanowić się nad tym co jemy i jakie składniki są potrzebne naszym włosom. Dlatego warto zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe i zacząć zmieniać zawartość naszej lodówki.

Podstawowym budulcem włosów są białka. Dlatego powinny one być jednym z ważniejszych elementów diety. Poza tym można w nich znaleźć dwa aminokwasy siarkowe, które mają kluczowe znaczenie dla naszych włosów. Jest to metionina i cystyna. Aminokwasy możemy znaleźć w takich produktach jak: jaja, drób, ryby, mięso i jego przetwory, ale również soja, płatki owsiane, otręby pszenne. Aminokwasy te ze względu na pełnienie funkcji budulcowej nie mogą być zastąpione innymi składnikami. Należy je regularnie dostarczać wraz z pożywieniem, gdyż nie mogą być one magazynowane w organizmie.

Kolejne ważne składniki odżywiające nasze włosy to witaminy, szczególnie witamina B6 i A. przyczyniają się one do wzrostu włosów oraz chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Zadaniem witaminy B6 jest zapobieganie przetłuszczaniu się włosów i stanom zapalnym. Z kolei dla włosów wysuszonych i zniszczonych przez słońce ogromne znaczenie ma witamina A i E. witamina A przyspiesza odnowę komórek w mieszku włosowym oraz odpowiada z prawidłową budowę keratyny, z której włos jest zbudowany. Witamina E jako antyoksydant zajmuje się zwalczaniem wolnych rodników.

[-------]

Nie możemy zapominać również o minerałach działających zbawiennie na włosy. Jony żelaza są odpowiedzialne za powstawanie włosa oraz decydują o prawidłowej budowie i wzroście włosa. Na braki żelaza w organizmie szczególnie narażone są panie, które mają obfite krwawienia podczas miesiączek oraz jeśli są w ciąży. Włosy wtedy są suche, zniszczone, łamliwe i wypadają. Z kolei miedź to pierwiastek wzmacniający włosy. Jego zadaniem jest wzmacnianie siły i sprężystości włosów. Jeżeli w organizmie występuje niedobór miedzi włosy stają się słabe i poskręcane oraz może to zaburzyć gospodarkę żelazem. Jod działa na wzrost włosów i ich wytrzymałość. Można go znaleźć w cytrusach, ananasach, truskawkach, pomidorach, suszonych owocach, ziemniakach. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów diety jest woda, gdyż jej udział w budowie włosa wynosi 25%.

Zły wpływ na włosy może mieć również radykalne odchudzanie lub tzw. głodówka. Taka dieta wpływa bardzo negatywnie na organizm, w tym również włosy. Powoduje to, że składniki pokarmowe nie są dostarczane regularnie. Może nawet występować ich silny niedobór. Włosy stają się wtedy osłabione, kruche, łamliwe, tracą sprężystość, w konsekwencji nie wyglądają zbyt efektownie.

W wyniku niedoboru pewnych witamin czy innych mikroelementów możemy skorzystać z suplementów diety. Rynek farmaceutyczny oferuje nam wiele tego typu preparatów, miedzy innymi służących poprawieniu wyglądu i wzmocnieniu włosów. Dzięki nim możemy uzupełnić to czego nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi.

Zatem w jaki sposób należy zmienić dietę, aby nasze włosy zyskały na tym. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić pewne zmiany lub kilka składników, które wzbogacą naszą dietę. Oto produkty na które należy zwrócić uwagę chcąc mieć olśniewającą fryzurę:
  •  Pieczywo pełnoziarniste i razowe, makarony razowe, gruboziarniste kasze, niełuskany ryż. Są źródłem witaminy B1.
  • Drób, ryby, mięso, owoce morza, jaja, otręby pszenne i płatki owsiane. Zawierają metioninę, cystynę, miedź, żelazo i cynk.
  • Warzywa takie jak pomidory, papryka, brokuły, koper, natka pietruszki oraz owoce brzoskwinie i melon. Stanowią źródło witaminy A.
  • Niegazowana woda mineralna – oczyszcza organizm z toksyn.
  • Kiełki pszenicy, orzechy, nasiona słonecznika czy sezamu. Posiadają dużo witaminy B6 i E oraz kwasu pantotenowego.

Natomiast niekorzystne działanie na włosy posiada zbyt duża ilość węglowodanów, co prowadzi do szybkiego przetłuszczania się włosów oraz powstania tłustego łupieżu. Dlatego warto zrezygnować z bardzo słodkich owoców i ze słodyczy. Włosy nie lubią także jedzenia typu fast food. Nie zawiera ono żadnych odżywczych składników, za to jest w nim dużo tłuszczu, który utrudnia przyswajanie niektórych mikroelementów np. cynku.

Czytaj więcej:

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl